Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-03, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA]

Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inaugurujący V Festiwal Mikołaja z Koźla [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców, wcześniej jednak w skupieniu wysłuchała ponadgodzinnego koncertu inauguracyjnego, który w istocie był muzyczną prezentacją liturgii mszalnej, dokonaną przez jedenastoosobowy zespół Schola Gregoriana Silensis.
Warto podkreślić, że muzycy przedstawili materiał pochodzący z oryginalnego zapisu średniowiecznego mnicha Mikołaja z Koźla czyli z Kodeksu będącego rodzajem dziennika, który liczy ponad 600 lat. To właśnie badania nad tym Kodeksem stały się impulsem do stworzenia Festiwalu Mikołaja z Koźla, który w tym roku odbywa się już po raz piąty.

- Jest dwanaście stron w Kodeksie Mikołaja z Koźla, dwanaście stron zawiera zapis muzyczny i nic więcej, nic więcej nie ma - mówi założyciel i kantor zespołu Robert Pożarski. - Myśmy te dwanaście stron postanowili wykorzystać właśnie w tym programie.

Artysta zaznacza jednak, że nie udało się przedstawić całości oryginalnego zapisu Mikołaja z Koźla podczas koncertu inauguracyjnego. Jego zdaniem potrzebny byłby drugi, podobnie obszerny koncert, by przedstawić pozostałe fragmenty zapisków średniowiecznego mnicha, mimo że śpiewacy korzystali z notacji umieszczonej na kartkach papieru formatu standardowego zeszytu, czyli A5.

- To jest faksymile [dokładna kopia, reprodukcja oryginału - przyp. red.] Kodeksu - wyjaśnia Pożarski. - I nawet wielkość jest bardzo podobna. On nie jest duży, bo to jest taki "kieszonkowy" Kodeks. Sobie Mikołaj go woził w torbie i dwanaście takich kart zapisał neumami [średniowieczna notacja muzyczna służąca do zapisu chorału gregoriańskiego - przyp. red.] czternastowiecznymi czy piętnastowiecznymi... to są raczej wcześniejsze. I nagle w "Credo" [część stała mszy, wyznanie wiary - przyp. red.] widzimy zapis menzuralny, czyli już prawie taki, jak współczesne nuty.

A przed nami kolejny, festiwalowy koncert, który odbędzie się dziś (03.10) o godzinie 16:00 w Kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to recital organowy Jakuba Garbacza, który wykroczy poza założenia festiwalu muzyki średniowiecznej. W programie pojawią się bowiem także dzieła barokowe czy romantyczne, a nawet transkrypcje dwóch preludiów Fryderyka Chopina. Aktualnie natomiast trwa 25. Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe, którego tematem jest "600-lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej". Spotkanie to można śledzić na profilu facebookowym Festiwalu Mikołaja z Koźla. Dodamy, że Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Robert Pożarski

Zobacz także

2021-03-25, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Kluczbork: na spotkania z muzyką organową i kameralną musimy poczekać do kwietnia Drugi koncert stanie się pierwszym - taki jest aktualny plan, a jednocześnie nadzieja organizatorów 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, miało rozpocząć się w najbliższą… » więcej 2021-03-25, godz. 10:46, Kultura i rozrywka Solidarność i odpowiedzialność ważniejsza od koncertowego planu. Koncert organowy w katedrze odwołany Solidarność ze środowiskiem muzycznym i troska o bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia - to dwa przesłania, które zaważyły na podjętej decyzji o przełożeniu niedzielnego (28.03) koncertu z cyklu 'Organowe Inspiracje… » więcej 2021-03-18, godz. 11:11, Patronaty - polecamy Barokowy koncert w filharmonii duetu Oak Brothers dostępny online do 2 kwietnia Filharmonia Opolska nadal publikuje koncerty w formie on-line. Jeszcze do 2 kwietnia można na jej stronie posłuchać koncertu duetu Oak Brothers, a tym samym przenieść się w czasie do XVII wieku i wsłuchać w dźwięki muzyki, która… » więcej 2021-03-13, godz. 11:51, Kultura i rozrywka Klasyczne niespodzianki na scenie Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Oprócz popularnej, Symfonii G-dur nr 94 (Hob.I:94) Josepha Haydna, znanej m.in. jako Symfonia 'Niespodzianka' zabrzmiał także II koncert waltorniowy Es-dur KV 417 Wolfganga Amadeusa Mozarta i była to okazja, by usłyszeć jednego z muzyków… » więcej 2021-03-12, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Naucz się podstaw realizacji dźwięku. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na kurs Jeszcze do 16 marca Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przyjmuje zapisy na kurs pod tytułem „Podstawy realizacji dźwięku”. Warsztaty będą realizowane stacjonarnie w Edukacyjnym Studiu Nagrań. Bloki tematyczne składają się zarówno… » więcej
91929394959697
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »