Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-02-15, 21:52 Autor: Agnieszka Lubczańska

Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”

Danuta Szeliga [fot. materiały Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu]
Danuta Szeliga [fot. materiały Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu]
Kresowianka, Sybiraczka, Afrykanka, dziecko tułacze, aktywna prezeska Opolskiego Koła Związku Sybiraków i Zasłużona Obywatelka Miasta Opola - Danuta Szeliga będzie bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (17.02) o godz. 11:00 w Muzeum Wsi Opolskiej przy ul. Wrocławskiej 174. Wstęp wolny!
To już piąte spotkanie w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”, czyli przedsięwzięcia organizowanego przez przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy wsparciu Radia Opole, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.

Możemy zdradzić, że tym razem będzie okazja posłuchania niesamowitych opowieści i to nie tylko o deportacji na Sybir, ale także o Uzbekistanie, Iranie, Indiach, Tanzani, Aruszy i sierocińcu w Tangerze.

O bohaterce spotkania Witold Sułek w audycji „Rewiry kultury” rozmawiał z Magdaleną Górniak- Bardzik, pomysłodawczynią i koordynatorką projektu „Rodem z Kresów. Historie osobiste”. Rozmowę zamieszczamy poniżej. Więcej już wkrótce w reportażu Barbary Tyslik.



Informacje o biografii Danuty Szeligi z domu Żołdak można znaleźć tu: Danuta Szeliga.

Moja dziecięca przeszłość przepełniona jest bólem, chorobami i głodem. Zamknęła się szczelnie na długie lata w skrytce pamięci. Dopiero w dojrzałym moim życiu, kiedy można już było mówić o tak zwanej nieludzkiej ziemi, Syberii, zaczęłam się dzielić swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Nie chodzi mi o użalanie się nad sobą, ale o to, by współczesne pokolenie dowiedziało się i zapamiętało, co działo się z Polakami deportowanymi w głąb Rosji. To fragment mojego życia, moje świadectwo (…)

[fragment wspomnień Danuty Szeligi, Opole, 5 stycznia 2024 r.]
Danuta Szeliga bohaterką spotkania w ramach cyklu „Rodem z Kresów. Historie osobiste” już w sobotę w MWO

Zobacz także

2024-04-16, godz. 08:58, Patronaty - polecamy Poezja Baczyńskiego w klimatach rapowo-jazzowych na płycie "Oddycha miasto" - posłuchaj rozmowy z twórcą! Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Baczyński Projekt' to połączenie wierszy narodowego wieszcza zaśpiewane przez rapera Michała… » więcej 2024-04-15, godz. 21:39, Patronaty - polecamy Spotkanie z przedstawicielami społeczności romskiej w Polsce już we wtorek w Opolu O historii i współczesności Romów - jednej z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych - opowie już w najbliższy wtorek (16.04) Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu… » więcej 2024-04-15, godz. 09:21, Patronaty - polecamy O rodzicielstwie zastępczym podyskutują w czwartek w Opolu Integracja środowisk zajmujących się rodzinną pieczą zastępczą oraz propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego w społeczeństwie województwa opolskiego - to główne cele konferencji, która już w najbliższy czwartek (18.04) odbędzie… » więcej 2024-04-15, godz. 08:42, Patronaty - polecamy I Międzynarodowa Konferencja "Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych" na UO Goście z Europy, USA, Japonii, Tajwanu, panele szkoleniowe, dyskusje i debaty - to wszystko już od środy (17.04) na Uniwersytecie Opolskim w ramach 3-dniowej konferencji zatytułowanej „Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych:… » więcej 2024-04-12, godz. 17:48, Patronaty - polecamy "Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia w Staszicu" Pełen smakowitych atrakcji oraz wartościowych inspiracji dotyczących zdrowego odżywiania szykowanych jest w najbliższy piątek (19.04) w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu. To już kolejny raz, kiedy szkoła organizuje akcję… » więcej
69707172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »