Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-05-09, 15:37 Autor: opis dystrybutora/oprac. Agnieszka Lubczańska

Pokaz filmu dokumentalnego „Niepodległość”

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny [fot. Wanda Kownacka]
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny [fot. Wanda Kownacka]
Na plenerową projekcję filmu dokumentalnego „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego zaprasza Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Pokaz odbędzie się w najbliższą sobotę (14.05). Początek o godz. 18:00 przed budynkiem muzeum przy ul. Leśnickiej 28. Wstęp wolny! Wydarzenie odbywa się w ramach Nocy Muzeów 2022.
Film, powstały z pokoloryzowanych materiałów filmowych z lat 1914-1923. Ukazuje drogę Polski do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz budowę polskiej państwowości w latach kolejnych. Pokaz potrwa 1 godzinę i 30 minut. Film otrzymał nagrodę Telekamery 2019 w kategorii Produkcja Roku.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Połączenie Górnego Śląska z Polską”. Radio Opole pokaz filmu „Niepodległość” objęło patronatem medialnym.

Poniżej opis dystrybutora dvd [źródło: https://www.filmweb.pl].

Po 123 latach niewoli spełnił się sen Polaków o wolnym kraju. Dzięki żmudnej i wieloletniej pracy archiwistów i filmowców zebrane z całego świata bezcenne archiwalia z lat 1914-1923 zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. Posłużyły do stworzenia wyjątkowej opowieści: o walce zbrojnej o polskie granice w czasie I Wojny Światowej i dyplomatycznej w Wersalu, o powstaniach i o plebiscytach mających wpływ na kształt polskiego państwa.

Na ekranie zobaczymy Ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli ponad podziałami dla dobra ojczyzny.

Jak wyglądała droga do wolności i odbudowa państwa po latach zaborów? Jak wyglądało codzienne życie Polaków, którzy od nowa znajdują swoje miejsce na ziemi? Po raz pierwszy zobaczymy wyjątkowe ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzymy ówczesną codzienność i przespacerujemy się ulicami polskich miast sprzed 100 lat.
Plakat wydarzenia

Zobacz także

2024-12-18, godz. 17:55, Patronaty - polecamy O Bożym Narodzeniu, depresji i sensie życia przedświąteczne rozważania już w czwartek w MŚO To wydarzenie dla wszystkich, nie trzeba być ekspertem w filozofii, wystarczy chęć do rozmowy i słuchania innych. Mowa o spotkaniu filozofów, które już w najbliższy czwartek (19.12) odbędzie się pod frapującym tytułem: „O Bożym… » więcej 2024-12-17, godz. 15:33, Patronaty - polecamy Strzelce Opolskie opanują w sobotę biegacze W zeszłym roku biegli w deszczu, jak będzie w tym, okaże się już w najbliższą sobotę (21.12). Mowa o Strzeleckim Biegu Ulicznym im. Euzebiusza Ferta, który odbędzie się już po raz 35. Chęć uczestnictwa opłaciło 398 osób. Przed… » więcej 2024-12-17, godz. 11:47, Patronaty - polecamy Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" już w piątek Przed nami finał 31. Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty', którego główną ideą jest gromadzenie różnorakich zapisów na temat Śląska oraz życia jego mieszkańców. W tym roku na konkurs wpłynęło 80 prac. Komisja… » więcej 2024-12-16, godz. 15:15, Patronaty - polecamy II Wojewódzki Konkurs Chemiczno-Językowy "Chemistry is Easy" 34 uczniów klas siódmych i ósmych z 12 szkół województwa opolskiego już we wtorek (17.12) sprawdzi swoją znajomości chemii w II Wojewódzkim Konkursie Chemiczno-Językowy “Chemistry is Easy”. Początek o godz. 10:00. Laureatów… » więcej 2024-12-16, godz. 10:21, Patronaty - polecamy Koncert „Karuzela gna” z przebojami polskiej muzyki rozrywkowej już wkrótce w Opolu Nowe aranżacje największych polskich przebojów, kilkudziesięciu artystów na scenie, wyjątkowe brzmienie chóru Music Everywhere, goście specjalni: Kuba Jurzyk i Julia Olędzka, band, wizualizacje - to wszystko będzie można zobaczyć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »