Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-06-04, 17:34 Autor: Agnieszka Lubczańska

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Finałowy koncert będziemy transmitować!

Laureatką 1. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zostałą Magdalena Baryła [fot. Marcin Skomudek]
Laureatką 1. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zostałą Magdalena Baryła [fot. Marcin Skomudek]
I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki
I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Wokaliści i zespoły polonijne z 14 krajów - nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii - wezmą udział w II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. Koncert laureatów odbędzie się w poniedziałek (11.06) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a poprzedzą go koncerty w Brzegu, Korfantowie, Otmuchowie i Gogolinie. Ideą wydarzenia jest promocja polskiej piosenki wśród Polonii na świecie i integracja artystycznych środowisk polonijnych z krajem ojczystym. Inicjatorką i koordynatorką projektu jest dziennikarka Radia Opole - Halina Nabrdalik.

Wieńczący wydarzenie koncert laureatów będziemy od godz. 17:00 transmitować na antenie Radia Opole 2 (DAB+). Na miejscu będziemy także tego dnia od godz. 17:00 z audycją „Dobre Granie”.

Jak było rok temu?


Festiwal zorganizowany po raz pierwszy w lipcu zeszłego roku spotkał się z dużym zainteresowaniem artystów polonijnych. Wzięli w nim udział soliści i zespoły z 8 krajów europejskich i Kanady. I miejsce zdobyła wówczas Magdalena Baryła z zespołem – cała relacja z wydarzenia jest do obejrzenia tu: Znamy laureatów I Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu [FILM, ZDJĘCIA]


Skąd pomysł?


Pomysłodawczynią festiwalu jest Halina Nabrdalik, dziennikarka Radia Opole, a zarazem prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W swojej działalności społecznej na rzecz Polaków mieszkających poza krajem odkryła, że młodzi polonusi nie zawsze znają polskie piosenki. Stąd pomysł festiwalu, którego głównym celem jest popularyzacja polskiej piosenki w szeroko rozumianych kręgach polonijnych, a także kreowanie żywych, serdecznych więzi Polonii z Ojczyzną. Organizatorom chodzi także o skupienie polonijnych twórców muzycznych właśnie wokół Opola – stolicy polskiej piosenki.


Jak będzie w tym roku?


Program II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki rozpisany jest na kilka koncertów: piosenki patriotycznej w Brzegu i Korfantowie, piosenki rozrywkowej w Otmuchowie i piosenki ludowej w Gogolinie. Finał odbędzie się w Opolu.


Uczestnicy zakwaterowani będą w Opolu już w środę (06.06). Skąd w czwartek (07.06) ruszą do Brzegu, gdzie na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich o godz. 12:00 rozpoczną się próby. Ich zwieńczeniem będzie koncert piosenki patriotycznej „Tobie Polsko Ukochana”. Początek o godz. 17:00. W piątek (08.06) goście festiwalu zwiedzą Górę św. Anny, zamek w Kamieniu Śląskim, a o 17:00 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie wezmą udział w koncercie „Z wizytą u Karolinki”. W sobotę (09.06) z kolei - po wycieczce w Nysie i Paczkowie – zawitają do Otmuchowa, gdzie na Zamku Biskupów Wrocławskich o godz. 17:00 wezmą udział w koncercie „Przeboje Minionego Stulecia”. W niedzielę (10.06) zaplanowano koncert „Polskość sercem wyśpiewana” w Kościele pw. św. Trójcy w Korfantowie. Początek o godz. 17:00.


II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki potrwa od 6 do 11 czerwca. Finałowy koncert będziemy transmitować!Na koniec festiwalowego maratonu festiwalowi goście zwiedzą Opole. m.in. Muzeum Polskiej Piosenki, amfiteatr, Wzgórze Uniwersyteckie i kościół oo. franciszkanów. Tego dnia sporo czasu wypełnią im próby przed finałowym koncertem, który rozpocznie się o godz. 17:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.


O wydarzeniu w audycji Ona i On opowiadała dziś (04.06) Halina Nabrdalik - rozmowa jest do odsłuchania poniżej.


Organizatorem II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki jest opolski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Współorganizatorem wydarzenia jest Radio Opole.


Program II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki:

Czwartek 7 czerwca

Rusza II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Finałowy koncert będziemy transmitować!12.00 Próby festiwalowe - dziedziniec Zamku Piastów Śląskich, Brzeg, Plac Zamkowy 1
14.00 Dyskusja panelowa nt. „Obraz współczesnej Polonii-jej oczekiwania, rola i zadania wobec Macierzy”- sala w Zamku Piastów Śląskich
17.00 Koncert festiwalowy piosenki patriotycznej „Tobie Polsko Ukochana” - dziedziniec Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
20.30 Biesiada na zamku w Brzegu

Piątek 8 czerwca

17:00 Koncert festiwalowy: „Z wizytą u Karolinki”, Gminne Centrum Kultury w Gogolinie, Pl. Dworcowy 5
20.00 Biesiada śląska w Gogolinie

Sobota 9 czerwca

11.00 Próby festiwalowe - dziedziniec zamku, ul. Zamkowa 4, Otmuchów
17.00 Koncert festiwal. „Przeboje Minionego Stulecia”- Zamek Biskupów Wrocławskich w Otmuchowie, ul. Zamkowa 4
20.00 Biesiada na zamku w Otmuchowie

Niedziela 10 czerwca

13.00 Próby festiwalowe na Zamku w Mosznej
16.00 Msza św. w Korfantowie w intencji uczestników II PFPP
17.00 Koncert „Polskość sercem wyśpiewana” w Kościele pw. św. Trójcy w Korfantowie
19.00 Biesiada kresowa w Korfantowie na stadionie miejskim z udziałem mieszkańców

Poniedziałek 11 czerwca

9.00 Próby dla uczestników koncertu laureatów, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
10.00 „Przyszłość festiwalu polonijnego w Opolu”- spotkanie dla dziennikarzy i liderów organizacji polonijnych a także przedstawicieli władz Opola i województwa- biuro Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska”, Opole, ul. Ściegiennego 1.
17.00 Koncert Laureatów „Festiwalowa Gala”, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
20.00 Biesiada festiwalowa w teatrze

Halina Nabrdali o II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki - I cz. rozmowy
Halina Nabrdali o II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki - II cz. rozmowy
Halina Nabrdali o II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki - III cz. rozmowy

Zobacz także

2018-07-06, godz. 10:51, Patronaty - polecamy Pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza wszystkich mieszkańców województwa opolskiego na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego 11 lipca 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości… » więcej 2018-07-05, godz. 17:23, Patronaty - polecamy "Złota Kosa" w Piątkowicach, czyli będą żąć, kosić i młócić W sobotę 14 lipca już po raz 18. w Piątkowicach będzie okazja przeniesienia się w świat żniwiarek i żniwiarzy w tradycyjnych strojach z kosami, sierpami i cepami. Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi to wydarzenie, które kultywuje… » więcej 2018-07-05, godz. 17:01, Patronaty - polecamy "Dyplomy" w GSW Do 29 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę prac 30 tegorocznych absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. To okazja do poznania najnowszych dzieł młodych adeptów sztuki, którzy obronili… » więcej 2018-07-05, godz. 15:44, Patronaty - polecamy „Kaplica Sykstyńska na wyciągnięcie ręki” dotrze także do Opola! Album „La Capella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant. Przez 65 nocy zespół włoskich i światowych fotografów odwzorował najmniejsze szczegóły dzieł zdobiących ściany… » więcej 2018-07-05, godz. 13:35, Patronaty - polecamy Przedpremierowy pokaz spektaklu „Uroczysko” już w niedzielę. Wstęp wolny! W krainę zapomnianych wierzeń i zwyczajów wywodzących się z opolskich wsi zabiorą widzów w najbliższą niedzielę (08.07) twórcy spektaklu „Uroczysko”. Przedpremierowy pokaz odbędzie się w Jasieniu (powiat kluczborski) wokół… » więcej
548549550551552553554
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »