Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-08-06, 18:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

III Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa zaliczona na szóstkę

Uczestnicy III MAW [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uczestnicy III MAW [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
40 uczestników, 8 wykładowców, ponad 300 godzin lekcyjnych i 5 niezwykłych koncertów. Przez 10 dni Nysa była wiolonczelową stolicą świata. Dziś (06.08) uczestnicy wyjeżdżają do domu.
Każdy koncert Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW) to prawdziwe święto wiolonczeli. Wczoraj (05.08) w Nyskim Domu Kultury odbył się finał godny muzycznych igrzysk. Wystąpili uczniowie MAW podzieleni na 8 kwartetów wiolonczelowych. Przekrój prezentowanych utworów pokazał prawdziwe bogactwo literatury muzycznej - mało znanej i niedocenianej. Odsłonił także ogromny potencjał młodych czelistów.

Na zakończenie wieczoru scenę opanowało ponad 40 muzyków - uczestnicy i wykładowcy zagrali wspólnie trzy utwory, które dwa dni wcześniej (03.08) rozbrzmiały we Wrocławiu przed ponad tysięczną widownią. Po owacjach na stojąco muzycy zagrali jeszcze "Song of the birds" Pablo Casalsa w opracowaniu na orkiestrę wiolonczelową.

- Wiolonczela ma pewne cechy, które są zupełnie wyjątkowe, bo rejestr jest obszerny i barwowo jest niezwykle bogata - mówi Alexander Gebert, profesor i prorektor Hochschule für Musik Detmold, jeden z profesorów MAW. - Te warsztaty są czymś zupełnie wyjątkowym w naszym świecie muzycznym. Nie znam drugiej podobnej akademii i to, co czyni ją wyjątkową, jest właśnie ten format, że w centrum całego projektu i działania jest muzyka kameralna, te kwartety. To w szczególny sposób zbliża młodych ludzi i pozwala odkryć zupełnie inny sposób komunikowania się między sobą muzycznie. Jest to wielkie bogactwo - podsumowuje prof. Gebert.

Zdanie takie podzielają wszyscy profesorowie i uczestnicy, co wprost przekłada się na podejście do instrumentu i udziału w tego typu wydarzeniach, a przede wszystkim na muzyczną świadomość.

- Jest to jeden z najlepszych kursów w Polsce, prowadzony przez największych profesjonalistów - mówi Katarzyna Golla, na co dzień uczennica PZSM w Bydgoszczy. - Wszyscy siebie znają, akceptują wady i zalety. Całymi nocami rozmawiamy o różnych problemach, o różnych rzeczach na temat wiolonczeli, muzyki. Doświadczamy czegoś niesamowitego każdego dnia, podczas zajęć, które otwierają umysł na coś więcej, niż tylko na granie solo i ćwiczenie sobie w salce jakiegoś jednego utworu - dodaje z nieukrywanym przejęciem.

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa to jedyne takie wydarzenia w Polsce, a także zupełnie nowa jakość europejskich standardów w podejściu do muzyki wiolonczelowej. Z powodzeniem przyciąga zarówno młodych wiolonczelistów z całego świata, jak i wybitnych wirtuozów - profesorów MAW, którzy dostrzegają unikatowość i ważkość tego projektu w budowaniu jakości wykonawstwa i propagowaniu kameralistyki wiolonczelowej.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest zespół Polish Cello Quartet, który tworzą wybitny polscy wiolonczeliści młodego pokolenia: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec oraz pochodzący z Opola Krzysztof Karpeta.
Alexander Gebert, Mats Lidström i Jakob Kullberg (wykładowcy III MAW) w audycji "Rewiry Kultury" (12.08)
Katarzyna Golla i Michał Bień (uczestnicy III MAW) w audycji "Rewiry Kultury" (12.08)

Kultura i rozrywka

2024-11-22, godz. 21:00 Spektakl "Piosenka jest dobra na wszystko" w MDK w Opolu Studio EM działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu zaprosiło widzów na spektakl z piosenkami autorstwa Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Wydarzenie… » więcej 2024-11-22, godz. 10:51 Opole: ludzie kultury nagrodzeni [ZDJĘCIA] Coroczne nagrody Miasta Opola za wybitne zasługi w dziedzinie kultury zostały wręczone opolskim artystom, twórcom i animatorom kultury. » więcej 2024-11-22, godz. 06:38 "Formacja roślinna" Jana Kowala do zobaczenia w Aneksie 'Formacja roślinna' to tytuł wystawy w Galerii Aneks GSW w Opolu, której wernisaż odbędzie się w piątek (22.11) o godz.18:00. » więcej 2024-11-20, godz. 18:03 Syfon, czyli trzy dni z kulturą w Brzegu 'Ludzie - muzyka - sztuka - literatura' - pod takim hasłem rusza w czwartek (21.11) 26. edycja literackiego festiwalu Syfon w Brzegu. Przez szereg lat kojarzony… » więcej 2024-11-20, godz. 14:00 Na "Planetę Kaukaz" zabierze czytelników WBP w Opolu Wojciech Górecki O książce pt. 'Planeta Kaukaz' opowie w czwartek (21.11) w Opolu Wojciech Górecki. Reporter, analityk i historyk będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki … » więcej 2024-11-20, godz. 12:30 Zdjęcia z czterech kategorii będzie można oglądać podczas wernisażu konkursu w Oleśnie Na wernisaż 26. Oleskiego Konkursu Fotograficznego zaprasza w piątkowe (22.11) popołudnie Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2024-11-20, godz. 10:00 Koncert charytatywny na rzecz nyskiego szpitala Dziesiątki muzyków wyjdzie na scenę Nyskiego Domu Kultury w najbliższą niedzielę (24.11) by wesprzeć odbudowę i doposażenie szpitala zniszczonego w czasie… » więcej 2024-11-19, godz. 17:00 Fotograficzne spotkanie wokół (po)niemieckości Jutro (20.11) o 17:00 w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce, odbędzie się wystawa połączona z dyskusją oraz rozstrzygnięcie konkursu… » więcej 2024-11-18, godz. 15:40 Jazzmani prezentują swoją muzykę najmłodszym w Muzeum Polskiej Piosenki Najpierw była Mała Akademia Piosenki z udziałem wokalistek i wokalistów, później powstała Mała Akademia Instrumentów. Teraz, dzięki unijnej dotacji… » więcej 2024-11-17, godz. 15:00 Daniel Olbrychski w roli Cześnika na wystawie w Galerii WuBePe w Opolu 'Daniel' to tytuł wystawy fotografii Jakuba Łabędzkiego, która zostanie otwarta w poniedziałek (18.11) w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »