Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-18, 09:25 Autor: Jacek Rudnik

Mija 20 lat od nawiązania współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier

Hubert Kołodziej [fot. Paula Hołubowicz]
Hubert Kołodziej [fot. Paula Hołubowicz]
Polska jest obecnie trzecim w kolejności partnerem handlowym Węgier, a dwustronna wymiana w zeszłym roku sięgnęła już prawie 10 mld euro. Jak współpraca polsko - węgierska rozpoczęła się na poziomie regionu i jakie korzyści wynosi z niej Opolszczyzna? - pytaliśmy w rozmowie "W cztery oczy" Huberta Kołodzieja, szefa Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu w Urzędzie Marszałkowskim.
Bardzo istotnym aspektem naszych dwustronnych relacji jest m.in. wzajemna promocja turystyki, np. poprzez organizowanie targów turystycznych - przyznał na antenie RO Hubert Kołodziej - co także daje wymierne korzyści dla obu gospodarek.

- Nasze przyjacielskie relacje stworzyły fundament pod stałe formy współpracy realizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, Izbę Rzemieślniczą, ale przede wszystkim departamenty kultury i sportu urzędu marszałkowskiego, a najistotniejszą sprawą są zawsze promocja gospodarki i turystyki - wyliczał Hubert Kołodziej.

W najbliższych planach jest m. in. zacieśnienie współpracy szkółek piłkarskich z Polski i Węgier, co wiąże się też z promocją kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Miastem partnerskim Opola na Węgrzech jest Székesfehérvár, a partnerem Opolszczyzny jest komitat (przyp. jednostka administracyjna) Fejér.

Współpraca Polski i Węgier ma też ważny ponadregionalny wymiar w ramach Grupy Wyszehradzkiej, czyli zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest obchodzony 23 marca, a parlamenty obu krajów ustanowiły to święto w 2007 roku .
Hubert Kołodziej

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 12:00 Tymczasowa zmiana organizacji ruchu przy cmentarzach w Krapkowicach Gmina Krapkowice wprowadziła tymczasową zmianę organizacji ruchu przy krapkowickich cmentarzach. » więcej 2020-10-30, godz. 11:30 Dzień Wszystkich Świętych inny niż wszystkie. Policja apeluje o zachowanie zasad sanitarnych Zachowajmy dystans społeczny, zasłaniajmy usta i nos oraz stosujmy dezynfekcję. Te zasady będą szczególnie ważne podczas zbliżających się dni. W dzień… » więcej 2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Raport MZ: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***