Radio Opole » Gospodarka
2018-11-27, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolski Program Mentoringu, czyli dobra rada mądrzejszego lepsza niż dotacja

Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot. P.Wójtowicz]
Opolski Program Mentoringu [fot. P.Wójtowicz]
Doświadczenie w biznesie cenniejsze niż niejedna dotacja. Tak podkreślają uczestnicy programu mentoringu biznesowego. Za nazwą tego przedsięwzięcia, które zrealizowano w regionie kryje się współpraca prezesów dużych firm z młodymi przedsiębiorcami. Program, który trwał od lutego do listopada polegał na tym, że osoby, które odniosły sukces, bezpłatnie doradzały, jak tego dokonać.
Justyna Lenc, właścicielka firmy Spawaczka.pl z Opola zaznacza, że współpraca z osobą bardziej doświadczoną dała jej inne spojrzenie na to, co robi. - Szczególnie dotyczy to finansów. Zrozumiałam, że nie powinno ulegać się magii liczb. Czasem włożenie 900 złotych, by zyskać 1000 to nie jest to, do czego trzeba dążyć. Należy pamiętać, jaki będzie procent zwrotu z tego, co włożyliśmy w działalność.

Poza indywidualnymi spotkaniami i bieżącymi podpowiedziami dotyczącymi np. wyceny zleceń mentor Justyny Lenc zorganizował również na jej użytek w ramach programu panel z ekspertami i pracownikami firmy, którą kieruje. – Byli wśród nich specjaliści od księgowości czy HR. Mogłam ich zapytać o wszystko, co przyda się przy prowadzeniu firmy – zaznacza Justyna Lenc.

Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA, który był mentorem Łukasza Kunerta podkreśla, że najważniejsze jest precyzowanie celu i godzenie się z tym, że kiedyś coś pójdzie nie tak. - Trudno być naiwnym życie jest bardziej skomplikowane niż my sobie zakładamy. Bo na przykład nagle braknie kapitału, ale to są rzeczy, z którymi trzeba sobie poradzić, aby osiągnąć cel. Najważniejsze, aby być konsekwentnym w realizacji.

- To przedsięwzięcie absolutnie bezcenne, bo takiej praktycznej i szerokiej wiedzy, jaką otrzymują od mentorów uczestnicy programu, nie ma w żadnym podręczniku i nie otrzymuje się na żadnym szkoleniu – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Za to jesteśmy mentorom bardzo wdzięczni. Wierzę, że między innymi dzięki takim właśnie inicjatywom Opolszczyzna staje się jednym z najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości regionów.

Mentorzy pracowali z 9 młodymi przedsiębiorcami, którzy swoje firmy prowadzą nie dłużej niż 5 lat. Byli wśród nich m.in. właścicielka małej firmy tworzącej produkty chemiczne, np. specjalistyczne preparaty do czyszczenia, właściciel firmy świadczącej usługi z użyciem dronów, pracownia stolarsko-konserwatorska czy założyciel firmy zajmującej się poradnictwem żywieniowym. Pomysłodawcą Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego była Loża Opolska BCC, a wsparły go Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”.
Andrzej Balcerek
Justyna Lenc

Gospodarka

2024-04-25, godz. 20:00 Internetowy eksport to szansa dla przedsiębiorców. W Opolu zorganizowano szkolenie Eksport internetowy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw był tematem szkolenia zorganizowanego przez Opolską Izbę Gospodarczą. » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Przedstawiciele przemysłu o wyzwaniach Zielonego Ładu dla różnych branż gospodarki Wyzwania, jakie stawiają wymogi unijnego Zielonego Ładu przed przemysłem - to temat dyskusji podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. » więcej 2024-04-25, godz. 13:30 Zasady bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Konkurs dla uczniów Autorzy najlepszych prac plastycznych i rymowanek dotyczących bezpieczeństwa pracy w rolnictwie zostali dziś (25.04) nagrodzeni w opolskiej Izbie Rolniczej. » więcej 2024-04-25, godz. 05:00 O rozwoju biznesu na rynku gruzińskim. V Forum Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Opolu O perspektywach i trendach w prowadzeniu działalności gospodarczej za granicą, kierunkach rozwoju oraz dobrych praktykach w ekspansji zagranicznej rozmawiano… » więcej 2024-04-24, godz. 16:21 Opolski Festiwal Kariery. Krzysztof Skiba motywował nastolatków do walki o marzenia 'Warto mieć konkretne hobby, bo jeśli ono stanie się naszym źródłem utrzymania, nie przepracujemy w życiu nawet jednego dnia'. Tak mówił Krzysztof Skiba… » więcej 2024-04-23, godz. 18:00 W Nysie debatowano o kierunkach rozwoju biznesu Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, ale przede wszystkim postępująca reindustrializacja, która wpływa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw -… » więcej 2024-04-23, godz. 13:00 Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 800+”. Wnioski do końca kwietnia Został tydzień na złożenie wniosku o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18… » więcej 2024-04-23, godz. 09:30 "E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm". Opolska Izba Gospodarcza zaprasza na szkolenie - Nie najlepsze są nastroje w polskim biznesie. Koniunktura w wielu branżach jest słaba - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes… » więcej 2024-04-22, godz. 17:31 Opole: rozpoczęła się trzydniowa konferencja branżowa inżynierów budownictwa 28 referatów o bardzo szerokiej tematyce zostanie wygłoszonych przez trzy dni podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ECCE 2024 w Opolu… » więcej 2024-04-19, godz. 13:57 Jak zachęcić nastolatków do wyboru szkół branżowych? Deficyt fachowców na rynku pracy to jeden z głównych tematów 7. Warsztatów Orientacji Zawodowej w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »