Radio Opole » Gospodarka
2018-11-27, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolski Program Mentoringu, czyli dobra rada mądrzejszego lepsza niż dotacja

Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot.OCRG]
Opolski Program Mentoringu [fot. P.Wójtowicz]
Opolski Program Mentoringu [fot. P.Wójtowicz]
Doświadczenie w biznesie cenniejsze niż niejedna dotacja. Tak podkreślają uczestnicy programu mentoringu biznesowego. Za nazwą tego przedsięwzięcia, które zrealizowano w regionie kryje się współpraca prezesów dużych firm z młodymi przedsiębiorcami. Program, który trwał od lutego do listopada polegał na tym, że osoby, które odniosły sukces, bezpłatnie doradzały, jak tego dokonać.
Justyna Lenc, właścicielka firmy Spawaczka.pl z Opola zaznacza, że współpraca z osobą bardziej doświadczoną dała jej inne spojrzenie na to, co robi. - Szczególnie dotyczy to finansów. Zrozumiałam, że nie powinno ulegać się magii liczb. Czasem włożenie 900 złotych, by zyskać 1000 to nie jest to, do czego trzeba dążyć. Należy pamiętać, jaki będzie procent zwrotu z tego, co włożyliśmy w działalność.

Poza indywidualnymi spotkaniami i bieżącymi podpowiedziami dotyczącymi np. wyceny zleceń mentor Justyny Lenc zorganizował również na jej użytek w ramach programu panel z ekspertami i pracownikami firmy, którą kieruje. – Byli wśród nich specjaliści od księgowości czy HR. Mogłam ich zapytać o wszystko, co przyda się przy prowadzeniu firmy – zaznacza Justyna Lenc.

Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA, który był mentorem Łukasza Kunerta podkreśla, że najważniejsze jest precyzowanie celu i godzenie się z tym, że kiedyś coś pójdzie nie tak. - Trudno być naiwnym życie jest bardziej skomplikowane niż my sobie zakładamy. Bo na przykład nagle braknie kapitału, ale to są rzeczy, z którymi trzeba sobie poradzić, aby osiągnąć cel. Najważniejsze, aby być konsekwentnym w realizacji.

- To przedsięwzięcie absolutnie bezcenne, bo takiej praktycznej i szerokiej wiedzy, jaką otrzymują od mentorów uczestnicy programu, nie ma w żadnym podręczniku i nie otrzymuje się na żadnym szkoleniu – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Za to jesteśmy mentorom bardzo wdzięczni. Wierzę, że między innymi dzięki takim właśnie inicjatywom Opolszczyzna staje się jednym z najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości regionów.

Mentorzy pracowali z 9 młodymi przedsiębiorcami, którzy swoje firmy prowadzą nie dłużej niż 5 lat. Byli wśród nich m.in. właścicielka małej firmy tworzącej produkty chemiczne, np. specjalistyczne preparaty do czyszczenia, właściciel firmy świadczącej usługi z użyciem dronów, pracownia stolarsko-konserwatorska czy założyciel firmy zajmującej się poradnictwem żywieniowym. Pomysłodawcą Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego była Loża Opolska BCC, a wsparły go Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”.
Andrzej Balcerek
Justyna Lenc

Gospodarka

2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej 2019-04-22, godz. 10:00 PWSZ w Nysie ambasadą urzędu marszałkowskiego? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie ma wspierać urząd marszałkowski w przyciąganiu inwestorów. Według podpisanego porozumienia między Opolskim Centrum Ro ... » więcej 2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:03 Baborów chce stworzyć centrum przesiadkowe Część rynku w Baborowie ma posłużyć za centrum przesiadkowe. Takie plany mają władze gminy. W ramach centrum mają powstać dwa stanowiska dla autokarów oraz wy ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:46 Klub w Kadłubcu doczeka się remontu. Ale najpierw - dokumentacja W tym roku ma być gotowa dokumentacja, a w przyszłym rozpocznie się remont klubu wiejskiego w Kadłubcu, w gminie Leśnica. Samorząd od kilku lat systematycznie ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »