Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-25, 17:10 Autor: Witold Wośtak

Jest sprzęt i kadra neurochirurgiczna, ale oddziału brak. Czy uda się zakontraktować 4 miliony złotych z NFZ?

Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
4 milionów złotych potrzeba do zakontraktowania oddziału neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu. Na konferencji prasowej poinformowano, że od kilku miesięcy nowoczesny sprzęt z dwunastoma miejscami stoi nieużywany.
Przy udziale pieniędzy unijnych tę inwestycję zrealizowano za 8 milionów złotych. Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitala, przekonuje, że zrobiono to w oparciu o uzgodnienia z opolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Co prawda NFZ ogłosił konkurs na leczenie neurochirurgiczne, ale kierowano go do północnych powiatów Opolszczyzny.

- Powinniśmy współdziałać, a nie konkurować - zaznacza Nazimek. - Według koncepcji konsultanta wojewódzkiego, ale też ze względu na zdrowy rozsądek, trzy oddziały neurochirurgiczne dla Opolszczyzny to nie jest zbyt duża liczba. Tym bardziej, że mówimy o oddziałach poza Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym jako wiodącym ośrodku. Te trzy oddziały nie są duże, więc w ich kontekście nie można mówić o szczególnie dużych liczbach pacjentów.

Wicemarszałek Roman Kolek przekonuje, że obecność zespołu neurochirurgicznego na miejscu jest bardzo istotna dla szpitala. - Załóżmy, że dochodzi do jakichkolwiek powikłań związanych z interwencją w tym szpitalu. Mamy wtedy niewykorzystanie potencjału w postaci sprzętu kupionego przy zaangażowaniu pieniędzy europejskich i gotowej kadry. Jeżeli taki potencjał nie może pracować na rzecz ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, nie wiem, czy można znaleźć usprawiedliwienie takiego stanu rzeczy. Trzeba pamiętać, że są organy, które mogą dochodzić przyczyn i sprawdzić to.

Neurochirurg Paweł Kita ocenia, że liczba pacjentów z udarami będzie rosnąć. - My jesteśmy całkowicie gotowi na takie leczenie - zaznacza. - Jesteśmy nakierowani bardziej na choroby naczyniowe, czyli udary, ale również jesteśmy gotowi do świadczenia kompleksowego leczenia neurochirurgicznego dla każdego pacjenta skierowanego do nas. Powiedzmy, że trafia do nas na neurologię pacjent w stanie zagrożenia życia. Nie chcemy wysyłać go na neurochirurgię do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Po co, jeżeli my jesteśmy tu na miejscu.

Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, odpowiada, że konkurs dla północy Opolszczyzny ogłoszono w oparciu o analizę dostępności do świadczeń neurochirurgicznych. - Kierując się przede wszystkim dobrem i bezpieczeństwem opolskich pacjentów, decyzję o ewentualnym konkursie dodatkowym na pozostały obszar województwa podejmiemy po uzyskaniu opinii Ministerstwa Zdrowia w sprawie pilotażu trombektomii oraz ponownej analizie poziomu zabezpieczenia świadczeń neurochirurgicznych na Opolszczyźnie

Dodajmy, że konkurs dla północnych powiatów został unieważniony z powodu odrzucenia jedynej oferty.
Krzysztof Nazimek
Roman Kolek
Paweł Kita
Barbara Pawlos

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji [ZDJĘCIA] Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »