Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-27, 10:14 Autor: Maria Klusik

Opole: kłopoty oddziału neurochirurgii w WSS. Wciąż nie ma kontraktu z NFZ

Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Sprzęt neurochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. świętej Jadwigi w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
Od kilku miesięcy na oddziale neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Wodociągowej w Opolu, nowoczesny sprzęt z 12 miejscami stoi nieużywany - poinformowały władze szpitala na konferencji prasowej.
Przy udziale pieniędzy unijnych tę inwestycję zrealizowano za osiem milionów złotych.
Jak poinformował w rozmowie "W cztery oczy" Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ, kontakt z NFZ od początku nie był pewny. Mam informację od dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia, że prowadząc rozmowy, informowali wojewódzki szpital, że być może będzie taka sytuacja, że istnieje ryzyko nieuzyskania środków publicznych na finansowanie.

Dodajmy, że NFZ ogłosił konkurs na leczenie neurochirurgiczne, ale kierowano go do północnych powiatów Opolszczyzny, został on unieważniony, z powodu unieważnienia jedynej oferty.

-Będzie rozpisywany nowy przetarg. Wiem również, że Narodowy Fundusz Zdrowia oczekuje opinii ministra zdrowia, bo i trombektomia i neurochirurgia w szpitalu,
który o to występuje, łączy się. Narodowy Fundusz Zdrowia czeka na opinię ministra zdrowia odnośnie opinii dotyczącej właśnie wykonywania zabiegów trombektomii, chociaż zabiegi trombektomii w tej chwili są wykonywane, są opłacone. Każda procedura jest zapłacona.

"W poglądach i osądach" wicemarszałek Roman Kolek przypomniał, że na początku z tą inwestycją w szpitalu neuropsychiatrycznym były kłopoty, jednak wszystkie wątpliwości zostały rozwiane.

- Tylko, że za drugim razem, dyrektor Nazimek uzyskał negatywną pierwotnie opinię na poziomie regionu co do celowości tej inwestycji. Dyrektor odwołał się od decyzji wojewody do ministra i w roku 2018 minister zdrowia oddalił tą negatywną opinię i przychylił się do tego, co naszym zdaniem jest logiczne: kontynuacja rozpoczętych działań, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa pacjentów, których docelowo w tym szpitalu trzeba poddawać zabiegom ratującym życie. W postaci tej trombektomii wewnątrznaczyniowej - podsumowuje nasz rozmówca.

Roman Kolek przypomniał, że szpital został zakwalifikowany do przeprowadzenia tych zabiegów według m.in opinii konsultantów krajowych.
Mieczysław Wojtaszek
Mieczysław Wojtaszek
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2020-05-30, godz. 16:40 Kolizja na Oleskiej w Opolu z udziałem nietrzeźwego kierowcy Jak informuje opolska policja, kierowca osobowej skody zignorował czerwone światło i wjechał w inny, prawidłowo jadący pojazd. » więcej 2020-05-30, godz. 16:00 Nyski MZK przywraca możliwość zakupu biletów u kierowcy Kolejny etap odmrażania nyskiej komunikacji miejskiej. Od poniedziałku (01.06) przewoźnik zniesie ograniczenia dotyczące zakupu biletów. » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Uwaga spacerowicze, kleszcze atakują! "Nie kręcimy nim, nie ściskamy i nie wyciągamy palcami" Są maleńkie, ale bardzo groźne - mowa o kleszczach, które w tym roku mocno atakują. Spotkać możemy je nie tylko w lasach, ale również w parkach, na łąkach czy… » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 W nyskim "Mechaniku" powstanie branżowa szkoła II stopnia. Jej absolwenci będą mogli pójść na studia Nyski 'Mechanik' rozszerzy ofertę edukacyjną. Od nowego roku szkolnego, będzie tam funkcjonować 2-letnia branżowa szkoła II stopnia. » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 "Bezpieczny Senior na Drodze", czyli bezpłatny kurs doszkalający dla kierowców po sześćdziesiątce Starsi mieszkańcy stolicy regionu będą mogli odświeżyć sobie przepisy ruchu drogowego i pod okiem instruktora poćwiczyć jazdę samochodem w praktyce. W czerwcu… » więcej 2020-05-30, godz. 13:45 Nowi księża w diecezji opolskiej. Za nami święcenia w kilku miejscach Diecezja opolska ma od dziś (30.05) czterech nowych kapłanów. Późnym popołudniem liczba ta wzrośnie do siedmiu. Jak co roku w przededniu Uroczystości Zesłania… » więcej 2020-05-30, godz. 13:15 Trwają prace nad nowym statutem powiatu nyskiego. Obecny ma być nieprecyzyjny Powiat nyski będzie miał nowy statut. Jego opracowaniem zajmie się wyłoniona podczas wczorajszej (29.05) sesji 6-osobowa grupa radnych. » więcej 2020-05-30, godz. 13:00 Po 30 latach do Kędzierzyna-Koźla wraca kształcenie w branży kolejowej. "Już teraz zapotrzebowanie na kolejarzy zgłosiło… Miłośnicy kolei będą mogli kształcić się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, gdzie od września uruchomiony będzie kierunek technik transportu k… » więcej 2020-05-30, godz. 11:45 "Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu… » więcej 2020-05-30, godz. 11:30 Wirtualny Dzień Dziecka przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu Z okazji Dnia Dziecka Fundacja „Dr Clown” rusza z wirtualną terapią śmiechem. Uruchamia „Śmiechofon” umożliwiający małym pacjentom w szpitalach indywidualne spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »