Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-22, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: najbliższy termin na operację kręgosłupa dopiero w 2022 roku

NFZ [fot. Kacper Śnigórski]
NFZ [fot. Kacper Śnigórski]
3 lata to średni czas oczekiwania w kolejce na operację kręgosłupa w województwie opolskim. Według oficjalnych danych, na taki zabieg w naszym regionie oczekuje blisko 2 tysiące ludzi, a w województwach ościennych średnio 160. Doktor Dariusz Łątka, konsultant wojewódzki w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii tłumaczy, że w Dolnośląskiem, Śląskiem i Łódzkiem operacje prowadzi od 6 do 7 szpitali, natomiast w naszym województwie tylko Uniwersytecki Szpital Kliniczny
- Oddział w tej placówce ma określoną wydolność i dostępność do bloków operacyjnych, dlatego pacjenci trafiają do kolejki. W tej sytuacji sporo z nich szuka pomocy w ościennych regionach, a za nimi idą także pieniądze - podkreśla Dariusz Łątka.

Według Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z 18 czerwca tego roku, w ubiegłym roku opolski NFZ odnotował ujemny bilans świadczeń migracyjnych. W przypadku neurochirurgii minus wyniósł 5 mln złotych i to głównie w zakresie zabiegów neuroonkologicznych. Wówczas zobowiązano NFZ do zakontraktowania świadczeń w szpitalu Vital Medic w Kluczborku

- To jest sytuacja absurdalna - kontynuuje wojewódzki konsultant, który również zwraca uwagę, że od kilku lat mamy przygotowany do uruchomienia oddział neurochirurgiczny w szpitalu Vital Medic w Kluczborku, czy oddział neurochirurgi w szpitalu neuropsychaitrycznym przy Wodociągowej w Opolu.

- Potrzeba tylko odważnych decyzji osób zarządzających służbą zdrowia w województwie opolskim i zatrzymania wypływania pieniędzy z naszego systemu - kończy Dariusz Łątka.

Barbara Pawlos z Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza informacje, że województwie opolskim neurochirurgia działa tylko w USK. Na tego typu świadczenia NFZ przeznaczył 19 mln złotych. Rzecznik zapewnia jednak, że fundusz chciał uruchomić kolejny oddział i zapłacić za te operacje, ale ostatnie postępowanie zostało unieważnione, ponieważ wniosek Vital Medic Centrum Leczenia Kręgosłupa w Kluczborku zawierał błędy formalne. W Vital Medic przyznają się do błędu jaki pojawił się w formularzu. Jednak prezes Piotr Duch pyta: - Skoro funduszowi tak zależy na powołaniu kolejnego oddziału, to dlaczego zwleka z uruchomieniem kolejnego konkursu.

Rzecznik NFZ wyjaśnia, że kolejny konkurs odbędzie się w I kwartale przyszłego roku, ponieważ obecnie trwa podliczanie świadczeń na ten rok.

- To może być musztarda po obiedzie - ripostuje prezes Vital Medic. Jego zdaniem, taka zwłoka może sprawić, że placówka z północy Opolszczyzny nie podejdzie do kolejnego konkursu, gdyż specjaliści odejdą do pracy w szpitalach w ościennych regionach. - Każdy z lekarzy ma jakieś plany zawodowe i jeśli zaciera się perspektywa zatrudnienia i uruchomienia działalności, wówczas ludzie zatrudniają się w innych placówkach - mówi Piotr Duch.

Do prowadzenia takich operacji przygotowany jest również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu. - Poprzedni konkurs NFZ był tak ogłoszony, że nie mogliśmy się do niego zgłosić - mówi dyrektor szpitala Krzysztof Nazimek, który nie wyjaśnia szczegółów. - Mam nadzieję, że kolejny będzie bardziej otwarty - uzupełnia.

Przypomnijmy, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która skupia związki zawodowe, wojewodę, czy marszałka w połowie roku zwróciła uwagę, że na Opolszczyźnie istnieje jeden oddział posiadający 34 łóżka zlokalizowany w USK w Opolu. "Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych, uwzględniając populację Opolszczyzny, województwo uzyskuje wskaźnik 3,4 łóżka/100 tyś. mieszkańców i jest to najniższy poziom tego wskaźnika w Polsce" (5,2 łóżka/100 tyś mieszkańców) - napisano w stanowisku do NFZ.

Nawet z danych NFZ wynika, że kolejka rośnie. Na dzień 22 marca tego roku w kolejce oczekiwało 1515 osób, a czas oczekiwania wyniósł niecały rok (268 dni), jednak już wówczas wojewódzki konsultant w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii wskazywał, że ten czas wynosi 1,5 roku.

Przedstawiciele szpitali pytani, skoro problem się nawarstwia, to dlaczego w regionie działa tylko jeden oddział, podczas gdy w podobnym obszarowo i ludnościowo województwie lubuski 3. - Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - usłyszeliśmy.
Dariusz Łątka
Barbara Pawłos
Piotr Duch
Krzysztof Nazimek

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 19:30 Lublana coraz bardziej siatkarska. Do Słowenii docierają kibice ZAKSY, ale nie tylko Coraz więcej kibiców dociera do Lublany, gdzie jutro (22.05) odbędą się finały Ligi Mistrzów. Na trybunach hali Stożice może zasiąść 12,5 tysiąca… » więcej 2022-05-21, godz. 19:18 "To była najcięższa walka". Na Górze św. Anny uczono 101. rocznicę najważniejszej bitwy III Powstania Śląskie… Mija 101. rocznica bitwy o Górę św. Anny, która była najkrwawszym aktem III Powstania Śląskiego. Dziś (21.05) pod tamtejszym Pomnikiem Czyny Powstańczego… » więcej 2022-05-21, godz. 18:15 Prace za półmetkiem. Przedszkole w Grodźcu będzie gotowe szybciej niż planowano Będzie mogło tam uczęszczać 50 dzieci z trzech sołectw. Trwa budowa nowego przedszkola w Grodźcu. Wylane zostały już posadzki, trwają prace związane… » więcej 2022-05-21, godz. 17:45 Medycy z USK w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci i młodzieży. Opolski ośrodek diabetologii… » więcej 2022-05-21, godz. 16:43 "Można zobaczyć czołgi i dotknąć broni". W Nysie trwa piknik wojskowy Prezentacja sprzętu wojskowego, w tym między innymi czołgów Leopard, wystawa militariów, czy mini strzelnica - to tylko część atrakcji, z jakich skorzystać… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa już działa! Można się zgłaszać Ruszył nabór do nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce odbywają… » więcej 2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »