Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-22, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: najbliższy termin na operację kręgosłupa dopiero w 2022 roku

NFZ [fot. Kacper Śnigórski]
NFZ [fot. Kacper Śnigórski]
3 lata to średni czas oczekiwania w kolejce na operację kręgosłupa w województwie opolskim. Według oficjalnych danych, na taki zabieg w naszym regionie oczekuje blisko 2 tysiące ludzi, a w województwach ościennych średnio 160. Doktor Dariusz Łątka, konsultant wojewódzki w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii tłumaczy, że w Dolnośląskiem, Śląskiem i Łódzkiem operacje prowadzi od 6 do 7 szpitali, natomiast w naszym województwie tylko Uniwersytecki Szpital Kliniczny
- Oddział w tej placówce ma określoną wydolność i dostępność do bloków operacyjnych, dlatego pacjenci trafiają do kolejki. W tej sytuacji sporo z nich szuka pomocy w ościennych regionach, a za nimi idą także pieniądze - podkreśla Dariusz Łątka.

Według Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z 18 czerwca tego roku, w ubiegłym roku opolski NFZ odnotował ujemny bilans świadczeń migracyjnych. W przypadku neurochirurgii minus wyniósł 5 mln złotych i to głównie w zakresie zabiegów neuroonkologicznych. Wówczas zobowiązano NFZ do zakontraktowania świadczeń w szpitalu Vital Medic w Kluczborku

- To jest sytuacja absurdalna - kontynuuje wojewódzki konsultant, który również zwraca uwagę, że od kilku lat mamy przygotowany do uruchomienia oddział neurochirurgiczny w szpitalu Vital Medic w Kluczborku, czy oddział neurochirurgi w szpitalu neuropsychaitrycznym przy Wodociągowej w Opolu.

- Potrzeba tylko odważnych decyzji osób zarządzających służbą zdrowia w województwie opolskim i zatrzymania wypływania pieniędzy z naszego systemu - kończy Dariusz Łątka.

Barbara Pawlos z Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza informacje, że województwie opolskim neurochirurgia działa tylko w USK. Na tego typu świadczenia NFZ przeznaczył 19 mln złotych. Rzecznik zapewnia jednak, że fundusz chciał uruchomić kolejny oddział i zapłacić za te operacje, ale ostatnie postępowanie zostało unieważnione, ponieważ wniosek Vital Medic Centrum Leczenia Kręgosłupa w Kluczborku zawierał błędy formalne. W Vital Medic przyznają się do błędu jaki pojawił się w formularzu. Jednak prezes Piotr Duch pyta: - Skoro funduszowi tak zależy na powołaniu kolejnego oddziału, to dlaczego zwleka z uruchomieniem kolejnego konkursu.

Rzecznik NFZ wyjaśnia, że kolejny konkurs odbędzie się w I kwartale przyszłego roku, ponieważ obecnie trwa podliczanie świadczeń na ten rok.

- To może być musztarda po obiedzie - ripostuje prezes Vital Medic. Jego zdaniem, taka zwłoka może sprawić, że placówka z północy Opolszczyzny nie podejdzie do kolejnego konkursu, gdyż specjaliści odejdą do pracy w szpitalach w ościennych regionach. - Każdy z lekarzy ma jakieś plany zawodowe i jeśli zaciera się perspektywa zatrudnienia i uruchomienia działalności, wówczas ludzie zatrudniają się w innych placówkach - mówi Piotr Duch.

Do prowadzenia takich operacji przygotowany jest również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu. - Poprzedni konkurs NFZ był tak ogłoszony, że nie mogliśmy się do niego zgłosić - mówi dyrektor szpitala Krzysztof Nazimek, który nie wyjaśnia szczegółów. - Mam nadzieję, że kolejny będzie bardziej otwarty - uzupełnia.

Przypomnijmy, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która skupia związki zawodowe, wojewodę, czy marszałka w połowie roku zwróciła uwagę, że na Opolszczyźnie istnieje jeden oddział posiadający 34 łóżka zlokalizowany w USK w Opolu. "Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych, uwzględniając populację Opolszczyzny, województwo uzyskuje wskaźnik 3,4 łóżka/100 tyś. mieszkańców i jest to najniższy poziom tego wskaźnika w Polsce" (5,2 łóżka/100 tyś mieszkańców) - napisano w stanowisku do NFZ.

Nawet z danych NFZ wynika, że kolejka rośnie. Na dzień 22 marca tego roku w kolejce oczekiwało 1515 osób, a czas oczekiwania wyniósł niecały rok (268 dni), jednak już wówczas wojewódzki konsultant w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii wskazywał, że ten czas wynosi 1,5 roku.

Przedstawiciele szpitali pytani, skoro problem się nawarstwia, to dlaczego w regionie działa tylko jeden oddział, podczas gdy w podobnym obszarowo i ludnościowo województwie lubuski 3. - Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - usłyszeliśmy.
Dariusz Łątka
Barbara Pawłos
Piotr Duch
Krzysztof Nazimek

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 07:00 Od dziś próbny egzamin ósmoklasisty online. Zmiany wymusza pandemia koronawirusa Centralna Komisja Egzaminacyjna o godzinie 9.00 na swojej stronie internetowej udostępni pierwsze próbne arkusze egzaminacyjne. Egzamin jest nieobowiązkowy, a… » więcej 2020-03-30, godz. 06:00 Targowisko miejskie w Strzelcach Opolskich działa na ograniczonych zasadach. Obchody dni miasta na razie odwołane W związku z pandemią koronawirusa nie odbędą się tegoroczne Dni Ziemi Strzeleckiej. Decyzję o tym, żeby obchody przełożyć i zorganizować imprezę o innym charakterze… » więcej 2020-03-29, godz. 20:45 Raport dnia: 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. W Polsce zmarły dziś cztery osoby Niedziela (29.03) przyniosła na Opolszczyźnie 12 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Jak informowały służby wojewody opolskiego, wśród zakażonych… » więcej 2020-03-29, godz. 20:40 Powrót z Niemiec i Austrii przez Czechy będzie niemożliwy. 30 marca Czesi zamykają granice Od jutra (30.03) granice niemiecko-czeska i austriacko-czeska pozostają zamknięte dla indywidualnych przejazdów tranzytowych w celu powrotu do Polski. To oznacza… » więcej 2020-03-29, godz. 20:33 Potrącenie pieszego w miejscowości Zawadzkie Około godziny 20:00 na ulicy Opolskiej w Zawadzkiem kierowca samochodu osobowego potrącił mężczyznę, następnie pojazd uderzył w budynek. » więcej 2020-03-29, godz. 18:30 Jedzenie Zamiast Bomb w Opolu nie przestaje działać. "Robimy swoje, w czasie pandemii potrzeba jest jeszcze większa" Społecznicy zrzeszeni wokół akcji 'Jedzenie Zamiast Bomb' w Opolu zwykle inicjatywę przygotowywania posiłków dla potrzebujących zawieszali z pierwszym dniem wiosny… » więcej 2020-03-29, godz. 16:00 W pracowniach krawieckich Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu powstają maseczki dla opolskich szpitali Pracownicy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu włączyli się w ogólnopolską akcję szycia maseczek ochronnych dla służby zdrowia. W pracowni krawieckiej powstają… » więcej 2020-03-29, godz. 16:00 Przepisy o finansach publicznych należy dostosować do zagrożeń ekonomicznych wywołanych koronawirusem List otwarty do premiera Matusza Morawieckiego skierował burmistrz Prudnika. Jego zdaniem pandemia koronawirusa uderzając w firmy wpłynie też na finanse gminy, co… » więcej 2020-03-29, godz. 15:15 Pożar zabudowań gospodarczych w Zielęcicach w gminie Skarbimierz 6 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego przy jednej z posesji w miejscowości Zielęcice w powiecie brzeskim. » więcej 2020-03-29, godz. 14:00 IMGW ostrzega przed przymrozkami oraz oblodzeniem dróg i chodników Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wydały ostrzeżenie pierwszego stopnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »