Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-24, 15:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę. Opolski szpital w ogólnopolskim programie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny[fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny[fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny[fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny[fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny[fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny[fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
W ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się u dzieci czterokrotnie. Do 14 roku życia rocznie na cukrzycę zapada 25 osób na 100 tysięcy. Polska jest na czele krajów, gdzie najszybciej przybywa dzieci chorych na cukrzycę typu 1. Schorzenie to coraz częściej występuje u dzieci poniżej 5 roku życia.
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu przystąpił do ogólnopolskiego programu, do którego zapraszamy wszystkie dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorują na cukrzycę typu 1 - mówi dr hab. Agata Chobot, kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Takie dzieci mogą mieć przeprowadzone badania, czy występują już u nich przeciwciała typowe dla cukrzycy typu 1 i czy znajdują się w grupie ryzyka rozwoju. Dzieci, które będą miały takie przeciwciała obejmiemy całościową opieką. Proszę się zgłaszać do poradni diabetologicznej i tam zostaną odpowiednią pokierowani, bez skierowania, warunkiem przystąpienia do programu jest byciem dzieckiem, czyli od 0 do 18 roku życia.

Do tej pory nie udało się stworzyć leku hamującego postęp choroby ani powodującego jej zatrzymanie, dlatego ważna jest wczesna profilaktyka. Zmiany jakie, wywołuje cukrzyca w naszym organizmie są ogromne.

- Postęp tej choroby jest bardzo szybki, zwykle trwa kilka dni. Więcej pijemy, załatwiamy się, chudniemy, mamy ogólne osłabienie organizmu i dochodzi do zaburzeń metabolicznych, tzw. zakwaszenia i do śpiączki związanej z tą kwasowością. Jest to ostre zagrożenie życia i często trafimy na oddział intensywnej terapii- mówi prof. dr hab. Przemysława Jarosz-Chobot z Oddziału Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

U osób chorych na cukrzycę typu 1 i 2 najważniejsze jest zdrowe żywienie, unikanie cukrów w każdej postaci i aktywny tryb życia od najmłodszych lat.
Agata Chobot
Przemysława Jarosz-Chobot

Wiadomości z regionu

2020-05-26, godz. 21:17 Konopka za Rakoczego. Radni przyjęli zmiany na stanowisku członka zarządu województwa opolskiego Wicemarszałek Stanisław Rakoczy odwołany ze stanowiska. Jego miejsce w zarządzie województwa zajmie partyjny kolega Antoni Konopka. Tak zdecydowali radni podczas… » więcej 2020-05-26, godz. 20:30 Roszady personalne w kierownictwie Prudnickiego Centrum Medycznego O zmianę posady zabiega prezes Prudnickiego Centrum Medycznego. Jednocześnie zwolnił dyrektora do spraw inwestycji. Wszystko to dzieje się w powiatowej spółce… » więcej 2020-05-26, godz. 20:15 Czołowe zderzenie w Buszycach. Jedna osoba została ranna Przez ponad godzinę na odcinku Skorogoszcz-Buszyce droga krajowa 94 łącząca Opole z Brzegiem była zablokowana. » więcej 2020-05-26, godz. 19:15 Lektury do matury powtórzysz z RADIEM OPOLE. Na naszej antenie rusza edukacyjny cykl "Radiobelfer" Radio Opole wychodzi maturzystom na przeciw i włącza się w emisję przyspieszonego kursu przygotowawczego. Radiobelfer, czyli lektury do matury - to cykl edukacyjny… » więcej 2020-05-26, godz. 19:15 W opolskim zoo trwa budowa pawilonów dla lwów i tygrysów. Prace postępują zgodnie z planem Na placu budowy w zoo jest już gotowe oczko wodne i drewniany most, z którego docelowo będzie można obserwować tygrysy. Prace instalacyjne przebiegają zgodnie… » więcej 2020-05-26, godz. 19:13 Raport dnia w regionie: 3 nowe zakażenia, 2 ofiary śmiertelne i 14 "ozdrowieńców" Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, dwie ofiary śmiertelne i 14 kolejnych wyzdrowień - tak przedstawia się bilans dnia (26.05) na Opolszczyźnie. Od początku… » więcej 2020-05-26, godz. 17:45 2 ofiary śmiertelne koronawirusa w regionie - Mamy w kraju 209 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ofiar śmiertelnych - to dane liczbowe przedstawione po południu przez Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2020-05-26, godz. 17:30 Chcą usunięcia tablicy poświęconej wyborom '89. Temat wróci na sesji opolskiej rady Przedstawiciele środowisk kombatanckich i działacze niepodległościowi na Opolszczyźnie domagają się usunięcia tablicy upamiętniającej 30. rocznicę przeprowadzonych… » więcej 2020-05-26, godz. 17:00 Koronawirus uszczuplił budżet województwa o ponad 20 mln złotych Urząd marszałkowski w Opolu zaciśnie pasa. Z powodu epidemii służby finansowe marszałka podliczyły, że w budżecie zabraknie około 22 mln złotych. Andrzej Buła… » więcej 2020-05-26, godz. 16:00 Szpital w Głubczycach wymienia tomograf Szybsza i bardziej efektywna diagnostyka i walka z chorobami cywilizacyjnymi, w tym z nowotworami. Szpital w Głubczycach niebawem ma wzbogacić się o sprzęt, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »