Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-21, 13:40 Autor: Mariusz Chałupnik

Spór TSKN z MEN dotyczący nauki języka niemieckiego w szkołach

Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja TSKN w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
- Opinia prawna biura analiz sejmowych przyznaje nam rację - mówią przedstawiciele Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce o zmianach, które proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Chodzi o zmianę organizacji nauki języka niemieckiego w klasach VII i VIII, jako języka mniejszości narodowych i jednocześnie drugiego języka obcego. Taka możliwość była stosowana w szkołach od 2009 roku. Przedstawiciele związku przyjęli wspólne oświadczenie w tej sprawie, które zostało przekazane Maciejowi Kopciowi, wiceministrowi MEN.

- Ministerstwo mimo wszystko podtrzymuje swoją interpretację - mówi Bernard Gaida, przewodniczący związku. - Tym oświadczeniem próbujemy zaapelować, żeby przywrócono obowiązujący stan prawny, który nie zabrania tego łączenia. I o to apelujemy.

- Przy obecnym rządzie na dawny stan jest przyzwolenie, bo w sposób cichy ten język jako ojczysty i jako obcy jest nauczany. Problem pojawia się gdzie indziej - argumentuje Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Poza protokołem odbywają się spotkania przedstawicieli kuratorium, którzy mówią na nich dyrektorom, że tak nie wolno. Nie podają przy tym żadnych podstaw prawnych.

Według ministerstwa, dwutorowa nauka wprowadza dysproporcje przy egzaminach kończących szkołę podstawową. Po drugie rodzicom, których dzieci uczą się języka obcego, jako języka mniejszości ogranicza się wybór w ścieżce edukacji.

- Obydwa argumenty do nas nie przemawiają - mówi Rafał Bartek, przewodniczący związku na Opolszczyźnie. - To dzisiaj właśnie rodzice mają spokojny wybór i mają możliwość w szkole podstawowej dokonania wyboru drugiego języka z szerokiego wachlarza języków obcych, nowożytnych. I w tym wachlarzu jest również niemiecki, jako obcy. Drugi argument, który dotyczy egzaminów, do mnie również nie przemawia. Egzamin jest na tym samym poziomie co pierwszy język obcy.

Według przedstawicieli mniejszości niemieckiej, problem ten dotyczy 50 tysięcy uczniów w 400 placówkach.
Bernard Gaida
Ryszard Galla
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »