Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-11, 13:43 Autor: Witold Wośtak

Dzięki trójstronnemu porozumieniu opolscy nastolatkowie dowiedzą się o podstawach prawa

Podpisanie porozumienia o "Programie edukacji prawnej nastolatków" [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie porozumienia o "Programie edukacji prawnej nastolatków" [fot. Witold Wośtak]
Trójstronne porozumienie o realizacji "Programu edukacji prawnej nastolatków" podpisano w Opolu. Projekt będzie realizowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, urząd marszałkowski oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
21 adwokatów i 20 studentów prawa poprowadzi zajęcia w dwudziestu szkołach w województwie opolskim. Celem będzie uświadomienie, że znajomość prawa jest ważna od najmłodszych lat.

- Inicjatywa dotyczy rzeczy, z którymi spotykamy się na co dzień na salach sądowych - w relacjach z naszymi młodymi klientami. Chodzi przede wszystkim o świadomość młodzieży szkolnej, jakich reguł należy przestrzegać, aby nie znaleźć się na sali sądowej. Celem jest uniknięcie sytuacji, gdzie nastolatkowie muszą być reprezentowani przez nas w postępowaniu z ustawy o nieletnich - mówi Łukasz Wójcik, wicedziekan Rady Adwokackiej.

Prof. Piotr Stec, dziekan uniwersyteckiego wydziału prawa, zwraca uwagę, że to kolejny wspólny projekt i ciekawe doświadczenie dla studentów.

- Dla naszych studentów to będzie możliwość nie tylko sprawdzenia się jako mówcy, ale także lekcja obywatelska. Zadaniem prawnika jest nie tylko wykonywanie zawodu, bo nasze obowiązki są szersze. Jesteśmy po to, by dbać o słabszych i udzielać się obywatelsko.

Z kolei Andrzej Buła, marszałek regionu, mówi, że zadaniem urzędu będzie przygotowanie programu i dotarcie do zainteresowanych szkół.

- My mamy dostęp do systemu informacji oświatowej. Nie chcielibyśmy, aby państwo z Rady Adwokackiej mieli po swojej stronie sprawy organizacyjne dotyczące na przykład wyboru szkół. Chcielibyśmy, żeby szkoły zgłaszały się do nas jako organizatora, a odpowiedni program i treści merytoryczne byłyby po stronie naszych adwokatów.

Według planu, spotkania w opolskich szkołach będą organizowane od kwietnia do czerwca. Więcej o tym temacie w magazynie Reporterskie tu i teraz.
Łukasz Wójcik
Piotr Stec
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:52 Oferty hoteli, pensjonatów i letnich atrakcji. W Opolu trwają Międzynarodowe Targi Turystyczne Wystawcy z różnych zakątków Polski i zagranicy prezentują w Opolu swoje wakacyjne oferty i pomysły na spędzenie letniego wypoczynku. W stolicy regionu trwają ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej 2019-05-24, godz. 15:00 W Opolu otwarto Centrum Obsługi Cudzoziemców. Ma być szybciej i komfortowo, bo wniosków lawinowo przybywa Jest w pełni skomputeryzowane i przygotowane do przyjęcia stale wrastającej liczby interesantów. Załatwienie spraw ma być w nim szybkie i bezproblemowe. W urz ... » więcej 2019-05-24, godz. 14:00 EUROWYBORY. Politycy Nowoczesnej zachęcali w Opolu do udziału w eurowyborach i głosowania na Krzysztofa Mieszkowskiego Przedstawiciele Nowoczesnej rozdawali w Opolu ulotki i zachęcali do udziału w niedzielnych (26.05) eurowyborach. Na konferencji prasowej przed ratuszem podsum ... » więcej 2019-05-24, godz. 14:00 Młodzi opolanie nie zgadzają się na bierność wobec zmian klimatycznych. Młodzieżowy strajk w Opolu Opolska młodzież spotkała się na placu Wolności w Opolu, żeby wspólnie zamanifestować bierność polityków i dorosłych wobec zmian klimatycznych w Polsce i na ś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »