Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-11, 13:43 Autor: Witold Wośtak

Dzięki trójstronnemu porozumieniu opolscy nastolatkowie dowiedzą się o podstawach prawa

Podpisanie porozumienia o "Programie edukacji prawnej nastolatków" [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie porozumienia o "Programie edukacji prawnej nastolatków" [fot. Witold Wośtak]
Trójstronne porozumienie o realizacji "Programu edukacji prawnej nastolatków" podpisano w Opolu. Projekt będzie realizowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, urząd marszałkowski oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
21 adwokatów i 20 studentów prawa poprowadzi zajęcia w dwudziestu szkołach w województwie opolskim. Celem będzie uświadomienie, że znajomość prawa jest ważna od najmłodszych lat.

- Inicjatywa dotyczy rzeczy, z którymi spotykamy się na co dzień na salach sądowych - w relacjach z naszymi młodymi klientami. Chodzi przede wszystkim o świadomość młodzieży szkolnej, jakich reguł należy przestrzegać, aby nie znaleźć się na sali sądowej. Celem jest uniknięcie sytuacji, gdzie nastolatkowie muszą być reprezentowani przez nas w postępowaniu z ustawy o nieletnich - mówi Łukasz Wójcik, wicedziekan Rady Adwokackiej.

Prof. Piotr Stec, dziekan uniwersyteckiego wydziału prawa, zwraca uwagę, że to kolejny wspólny projekt i ciekawe doświadczenie dla studentów.

- Dla naszych studentów to będzie możliwość nie tylko sprawdzenia się jako mówcy, ale także lekcja obywatelska. Zadaniem prawnika jest nie tylko wykonywanie zawodu, bo nasze obowiązki są szersze. Jesteśmy po to, by dbać o słabszych i udzielać się obywatelsko.

Z kolei Andrzej Buła, marszałek regionu, mówi, że zadaniem urzędu będzie przygotowanie programu i dotarcie do zainteresowanych szkół.

- My mamy dostęp do systemu informacji oświatowej. Nie chcielibyśmy, aby państwo z Rady Adwokackiej mieli po swojej stronie sprawy organizacyjne dotyczące na przykład wyboru szkół. Chcielibyśmy, żeby szkoły zgłaszały się do nas jako organizatora, a odpowiedni program i treści merytoryczne byłyby po stronie naszych adwokatów.

Według planu, spotkania w opolskich szkołach będą organizowane od kwietnia do czerwca. Więcej o tym temacie w magazynie Reporterskie tu i teraz.
Łukasz Wójcik
Piotr Stec
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 17:25 Chcesz wejść do USK? Trzeba wypełnić ankietę i poddać się podstawowym badaniom Szukający pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także pracownicy muszą liczyć się z nowymi zasadami wstępu do lecznicy. Na miejscu każdemu sprawdzana… » więcej 2020-03-30, godz. 16:36 Wynajął dom, żeby w dużym pokoju uprawiać marihuanę Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wynajął dom w Rudyłtowach na Śląsku i w dużym pokoju urządził plantację marihuany. Wpadł w ręce policjantów, dzięki wspólnej akcji… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej 2020-03-30, godz. 15:28 Gminy pytają o wybory. Posłowie partii rządzącej odpowiadają: Warto poczekać i nie spekulować Opolskie gminy piszą do PKW. 'Nie jesteśmy w stanie odpowiednio przygotować się do wyborów prezydenckich'. » więcej 2020-03-30, godz. 14:35 Od piątku szpital w Kędzierzynie-Koźlu będzie miał dwa OIOM-y. Nowy oddział zajął dawne pomieszczenia administracji i diagnostyki… W piątek (3.04) otwarty zostanie nowy oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu. Inwestycja została zrealizowana w ekspresowym… » więcej 2020-03-30, godz. 14:00 Mieszkaniec Głogówka złamał rygory kwarantanny, bo zabrakło mu papierosów Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Głogówka, który złamał zasady domowej kwarantanny. W związku z pandemią koronawirusa kara za takie naruszenie prawa… » więcej 2020-03-30, godz. 13:41 Strażacy ze Skoroszyc rozdają mieszkańcom bezpłatne maseczki ochronne. "Lepiej zabezpieczać, niż leczyć" Na terenie gminy Skoroszyce rozdawane są bezpłatne wielorazowe maseczki mające chronić przed zakażeniem koronawrusem. Władze gminy chcą, by trafiły one do każdego… » więcej 2020-03-30, godz. 13:38 Dodatkowe pieniądze dla szpitali w Nysie i Głuchołazach. Będzie można kupić tomograf i przebudować pulmonologię Ponad 2,6 miliona złotych na walkę z koronawirusem trafi do szpitali w powiecie nyskim. To dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa O… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »