Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-11, 13:43 Autor: Witold Wośtak

Dzięki trójstronnemu porozumieniu opolscy nastolatkowie dowiedzą się o podstawach prawa

Podpisanie porozumienia o "Programie edukacji prawnej nastolatków" [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie porozumienia o "Programie edukacji prawnej nastolatków" [fot. Witold Wośtak]
Trójstronne porozumienie o realizacji "Programu edukacji prawnej nastolatków" podpisano w Opolu. Projekt będzie realizowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Opolu, urząd marszałkowski oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
21 adwokatów i 20 studentów prawa poprowadzi zajęcia w dwudziestu szkołach w województwie opolskim. Celem będzie uświadomienie, że znajomość prawa jest ważna od najmłodszych lat.

- Inicjatywa dotyczy rzeczy, z którymi spotykamy się na co dzień na salach sądowych - w relacjach z naszymi młodymi klientami. Chodzi przede wszystkim o świadomość młodzieży szkolnej, jakich reguł należy przestrzegać, aby nie znaleźć się na sali sądowej. Celem jest uniknięcie sytuacji, gdzie nastolatkowie muszą być reprezentowani przez nas w postępowaniu z ustawy o nieletnich - mówi Łukasz Wójcik, wicedziekan Rady Adwokackiej.

Prof. Piotr Stec, dziekan uniwersyteckiego wydziału prawa, zwraca uwagę, że to kolejny wspólny projekt i ciekawe doświadczenie dla studentów.

- Dla naszych studentów to będzie możliwość nie tylko sprawdzenia się jako mówcy, ale także lekcja obywatelska. Zadaniem prawnika jest nie tylko wykonywanie zawodu, bo nasze obowiązki są szersze. Jesteśmy po to, by dbać o słabszych i udzielać się obywatelsko.

Z kolei Andrzej Buła, marszałek regionu, mówi, że zadaniem urzędu będzie przygotowanie programu i dotarcie do zainteresowanych szkół.

- My mamy dostęp do systemu informacji oświatowej. Nie chcielibyśmy, aby państwo z Rady Adwokackiej mieli po swojej stronie sprawy organizacyjne dotyczące na przykład wyboru szkół. Chcielibyśmy, żeby szkoły zgłaszały się do nas jako organizatora, a odpowiedni program i treści merytoryczne byłyby po stronie naszych adwokatów.

Według planu, spotkania w opolskich szkołach będą organizowane od kwietnia do czerwca. Więcej o tym temacie w magazynie Reporterskie tu i teraz.
Łukasz Wójcik
Piotr Stec
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Chcą służyć narodowi i społeczeństwu. Opolszczyzna ma 25 nowych policjantów Za nimi sprawdziany, testy fizyczne i psychologiczne. Dziś (18.11) oficjalnie zasili szeregi opolskiego garnizonu policji. 25 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie… » więcej 2019-11-18, godz. 15:15 Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kibice Chemika Kędzierzyn-Koźle trafią przed sąd. Chodzi o narkotyki o wartości 225 tys. zł Śledztwo objęło 49 osób, a ponad 20 już skazano. Mowa o grupie przestępczej, rozboju, handlu, posiadaniu i uprawie narkotyków. Opolska prokuratura skierowała do… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kto będzie rządził Ozimkiem po śmierci Jana Labusae Premier wskaże, kto będzie rządził Ozimkiem i kiedy odbędą się nowe wybory. Tak wygląda proces wyłonienia następcy po śmierci burmistrza Jana Labusa. Rafał Tkacz… » więcej 2019-11-18, godz. 12:15 Coraz więcej osób z Opolszczyzny zgłasza się po świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych Do opolskiego ZUS-u wpłynęło ponad 7600 wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. 2,5 tysiące formularzy rozpatrzono pozytywnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »