Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-27, 18:51 Autor: Witold Wośtak

Popisali się znajomością języka niemieckiego. Dziś odebrali nagrody w urzędzie marszałkowskim

Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego [fot. Witold Wośtak]
Zwycięzcy Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego odebrali nagrody w urzędzie marszałkowskim. Uczniowie rywalizowali z podziałem na szkoły podstawowe i gimnazjalne.
W trzech etapach musieli poradzić sobie z testem gramatyczno-leksykalnym, czytaniem ze zrozumieniem i rozumieniem słyszanego tekstu. Potrzebna była też wiedza o Niemczech i Śląsku Opolskim. W etapie wojewódzkim była także rozmowa z komisją konkursową.

Jak mówi Zuzanna Donath-Kasiura, przewodnicząca komisji konkursowej, język niemiecki jest wartością Opolszczyzny.

- W finale mieliśmy 201 uczestników. Poziom jest naprawdę wysoki – kompetencje językowe młodzieży z naszego województwa są faktycznie na dobrym poziomie. Cieszy nas, że bierze w nim udział zarówno młodzież, dla której język niemiecki to język mniejszości narodowej, ale też uczniowie poznający ten język jako obcy.

Franciszka Dzumla, ósmoklasistka ze szkoły podstawowej numer 28 w Opolu, zajęła trzecie miejsce w swojej kategorii. Zapytaliśmy, jak wyglądały jej przygotowania do konkursu i czy coś sprawiło jej trudności.

- W szkole miałam dużo oddzielnych przygotowań na lekcji, ale też w domu powtarzałam materiały pojawiające się na konkursach w poprzednich latach. Co do trudności, ewentualnie egzamin ustny, bo miałam małe problemy z wypowiedzeniem się. Poza tym trzeba było tylko uważać na pytania, bo niektóre miały podchwytliwy charakter.

Dodajmy, że co roku konkurs jest organizowany przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Opolu.
Zuzanna Donath-Kasiura
Franciuszka Dzumla

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 17:47 DK 46 zablokowana po wypadku Uwaga na utrudnienia na drodze krajowej nr 46. Między Wrzoskami a Dąbrową w okolicach rozjazdu na Brzeg i Nysę doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów … » więcej 2019-11-13, godz. 17:04 Jedni owoce, inni sześć łyżeczek cukru. Opolscy studenci mogli się przebadać pod kątem cukrzycy Jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań na nią na całym świecie rośnie w lawinowym tempie. Cukrzyca, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób… » więcej 2019-11-13, godz. 16:30 PIP o wypadku uczniów w Brzegu: Doszło do wybuchu gazu, są wątpliwości czy chłopcy pracowali we właściwym zakładzie Wybuch ulatniającego się gazu był przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj (12.11) na terenie jednego z warsztatów samochodowych w Brzegu. Tak wynika ze wstępnych… » więcej 2019-11-13, godz. 15:45 Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA] Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane… » więcej 2019-11-13, godz. 15:30 Zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. Mieszkańcy plotkowali, że oskarżona przekazywała dzieci do adopcji - Mówiło się o tym, że dzieci rodziła w szpitalu, a później przekazywała je do adopcji - twierdzi jedna z byłych mieszkanek Ciecierzyna, która zeznawała ws. zabójstwa… » więcej 2019-11-13, godz. 15:15 Oleska w Opolu będzie przejezdna, ale... nie do końca Będzie przejezdna, jednak w części - ślepa. Od piątku (15.11) zmieni się organizacja ruchu na ul. Oleskiej w Opolu. Zakończy się oficjalnie remont ulicy od strony… » więcej 2019-11-13, godz. 14:45 W Kędzierzynie-Koźlu sadzą drzewa wysokie na 6 metrów Tych sadzonek nie można nazwać małymi - mają od 6 do 8 metrów wysokości. Te największe, dostępne w szkółkach drzewa, sadzone są właśnie wzdłuż wyremontowanej niedawno… » więcej 2019-11-13, godz. 14:15 Mieszkańcy Czarnowąs w czwartek i piątek będą mieli zimne kaloryfery Jutro (14.11) od godziny 8 do 15 nastąpi przerwa w dostawie ciepła do odbiorców w Opolu-Czarnowąsach, mieszkań przy ulicach: Zamoyskiego, Jaśminowej, Dolnej, Nowe… » więcej 2019-11-13, godz. 13:00 Policja poszukuje Tomasza Cielebana. Mężczyzna nie stawił się do zakładu karnego Opolska policja poszukuje na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Okręgowy w Katowicach Tomasza Cielebana. 47-latek został skazany na karę więzienia za… » więcej 2019-11-13, godz. 12:30 Bartosz Maziarz z UO komentuje posiedzenia sejmu i senatu: "Senat nie jest we władaniu opozycji" - Pierwsze posiedzenie sejmu i senatu - bez zaskoczeń. Mieliśmy chleb i igrzyska, działo się - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Maziarz, politolog… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »