Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach…
2019-12-12, 10:02 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców

Małgorzata Adamska o ostatnim w tym roku naborze dla firm na innowacyjne technologie
Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów
- Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca także może ubiegać się o dofinansowanie –mówiła w porannej rozmowie „W 4 oczy” Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów.

Nabór rozpoczyna się 30 grudnia i potrwa do 13 stycznia. – Alokacja na działanie to prawie 15 mln złotych, a co istotne dla przedsiębiorcy jest limit na maksymalną i minimalną kwotę wsparcia. Minimum to 500 tys. złotych, a max 1,5 mln złotych – mówiła dyrektor Adamska.

Przedstawicielka OCRG wskazała, że istnieją trzy typy projektów na które można pozyskać fundusze. – Pierwszy typ to utworzenie centrum badawczo – rozwojowego, laboratorium, chodzi o prace remontowe, budowlane, wyposażenie czyli po prostu infrastrukturę.

- Drugi projekt to wszelkiego rodzaju procesy powstawania innowacji, my mówimy „od pomysłu do przemysłu”. To badania, które musi przeprowadzić przedsiębiorca, są to prace pilotażowe. Trzeci typ projektu jest zarezerwowany dla MŚP, czyli duży przedsiębiorca nie może z tego skorzystać. Chodzi o etap wdrożenia, czyli gdy np. powstanie jakaś linia pilotażowa albo prototyp produktu.

Dodajmy, że w czterech poprzednich naborach na innowacje do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty.
Michał Wojczyszyn o sile polskich i opolskich startupów
Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo Technologicznego w Opolu i przedstawiciel Fundacji Startup Poland w woj. opolskim
- Tegoroczny raport objął ankietą ponad 1230 spółek technologicznych. To ponad 200 ankiet więcej niż rok temu, ale co ważniejsze 30krotnie więcej niż przy badaniu sprzed 5 lat – mówił Michał Wojczyszyn w programie „Poglądy i osądy” pytany o raport przygotowany przez Fundację Startup Poland, która zbadała rynek startupów w Polsce.

Naszego gościa pytaliśmy o wnioski płynące z raportu. Fundacja zbadała w 5-letnim okresie działanie spółek technologicznych, zarówno tych które najlepiej się rozwinęły i te które rozwijały się trochę gorzej.

- Podzieliliśmy je na dwie grupy: grupę championów i pretendentów. I wyłaniają się z tego 3 wnioski. Pierwsze co wyróżnia te grupy jest to, że wśród osób zarządzających startupami w które championów są głównie osoby z tytułem magistra, w grupie pretendentów są osoby z tytułem doktora, to osoby po habilitacji lub mają tytuł profesorski. Z tego klaruje się drugi wniosek, że osoby zarządzające tymi najlepszymi startupami mają mix kompetencji, mamy dużo osób z wykształceniem humanistycznym – tłumaczył nasz gość.

Ponadto, startupy „championy” zatrudniają osoby zza granicy. – Wniosek z tego jest taki, że jeśli ktoś skupi się tylko i wyłącznie na technologii, nie będzie w stanie zauważyć ważnych aspektów, które determinują wzrost startupu – podkreślił Wojczyszyn.

Patrząc na opolskie startupy, okazuje się że pod względem ich ilości w regionie, Opolszczyzna zajmuje 11 miejsce. – Natomiast jeśli trochę odwrócić ten wykres, tzn. przeliczyć ilość startupów na liczbę mieszkańców w regionie, to wynika, że 1 startup przypada na 6 tys. mieszkańców Opolszczyzny, co już plasuje nas na 6 miejscu, tuż za czołową piątką.

Nasz gość wskazał, że 65 polskich startupów ma siedziby w 5 czołowych ośrodkach akademickich w Polsce i jest to Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin i Trójmiasto. W opolskim jest więcej spółek technologicznych niż w woj. śląskim, podkarpackim czy wielkopolskim.

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »