Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Andrzej Buła i Roland Wrzeciono o kolejnym okresie…
2019-10-25, 11:24 Autor: Marek Świercz

Andrzej Buła i Roland Wrzeciono o kolejnym okresie programowania w Unii Europejskiej

Andrzej Buła o kolejnym okresie programowania w Unii Europejskiej
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- Śledzimy negocjacje w sprawie kolejnego okresu unijnego programowania i jesteśmy w nie bardzo zaangażowani. Przede wszystkim jednak pilnujemy obecnej perspektywy finansowej. Uzyskaliśmy 56 milionów euro rezerwy wykonania, te pieniądze już podzieliliśmy, w tym tygodniu negocjowaliśmy także pewne przesunięcia, takie już ostateczne. 10 mln euro więcej przeznaczymy na wymianę pieców w ramach walki ze smogiem, kolejne 7 mln euro przeznaczymy na tak zwane strategie niskoemisyjne, przesunęliśmy także pieniądze w ramach pożyczek dla przedsiębiorców z działań obostrzonych różnymi wymaganiami i procedurami typu innowacje czy odnawialne źródła energii po prostu na wspieranie przedsiębiorczości. Łatwiejszy pieniądz dla przedsiębiorców - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Andrzej Buła.
Jak wylicza nasz gość, około 30 milionów euro przesunięto w Europejskim Funduszu Rozwoju, a kolejne 14 mln euro w sferze projektów dotyczących rynku pracy, edukacji i opieki.

- Zaczynaliśmy negocjacje pięć lat temu z unią przy bezrobociu na poziomie nawet 18 procent w niektórych powiatach, dziś tego bezrobocia praktycznie nie mamy kogo wspierać, jeśli chodzi o te osoby najbardziej oddalone od rynku pracy. Dlatego Komisja Europejska pozwoliła nam przesunąć te 14 milionów euro przeznaczyć na inne cele, takie jak przedszkola czy opieką nad seniorami. W tym kolejne 12 milionów złotych na szkolnictwo zawodowe, bo to, co robimy w tym zakresie, jest bardzo wysoko oceniane przez Brukselę - mówił Buła.

Naszego gościa pytaliśmy także o to, na jakie unijne dotacje może liczyć Opolszczyzna w kolejnym okresie programowania. Na dziś wygląda na to, że Polska może otrzymać nawet 23 procent mniej niż w latach 2014 - 2020.

- Mam nadzieję, że nasz rząd będzie bardzo mocno walczył o kształt unijnego budżetu i będzie się sprzeciwiał tak duże zmianie alokacji. Pierwotnie sobie wyliczyliśmy według pewnych wskazań, że dostaniemy w województwie opolskim 750 milionów euro, a - przypomnijmy - mieliśmy 950 milionów euro. Wiedzieliśmy, że będziemy mieli mniej pieniędzy, ale propozycja fińska, którą zakwestionował premier Mateusz Morawiecki, jest na poziomie 718 milionów euro - wyliczał nasz gość.
Roland Wrzeciono o tym, czy dotacje dla firm zostaną zastąpione przez pożyczki
- Gdy mowa o dotacjach dla firm, nie lubię słowa "rozdawać", bo to jest słowo, które sugeruje, że coś rozdajemy lekką ręką, a tak nie jest. To jest tak naprawdę inwestowanie w to, co się zaprogramuje wcześniej i co wynika na przykład z regionalnej strategi innowacji. Myślę, że w kolejnym okresie programowania będą i dotacje, i pożyczki. Jak się będzie kształtował udział pożyczek w stosunku do dotacji, trudno jeszcze w tej chwili powiedzieć. Jesteśmy na etapie wypracowywania umowy partnerskiej, kraju z Komisją Europejską, więc na razie mamy tylko pewne założenia. To jest wszystko w trakcie - stwierdził w "Poglądach i osądach" Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum, Rozwoju Gospodarki.

W tym okresie programowania OCRG miało do dyspozycji 162 miliony euro w ramach RPO na tak zwane działania majątkowe, inwestycyjne.

- 100 milionów to były pieniądze na dotacje, 62 przeznaczyliśmy na pożyczki - mówi nasz gość. - Jak będzie w następnych latach, nie wiemy. Są zakusy, by na przykład pieniądze na innowacje scentralizować, ale regiony się przed tym bronią. Także środowiska przedsiębiorców postulują, żeby zwiększyć środki regionalne, bo one po prostu są bliżej zainteresowanych nimi firm. Z naszych informacji wynika, że jeśli chodzi o środki na badania i rozwój, Opolszczyzna powinna otrzymać co najmniej 90 milionów euro.
Jak wylicza Wrzeciono, jeśli chodzi o lata 2014 - 2020 OCRG zakontraktowało już 80 procent posiadanych środków.

- Mamy tu pewne przesunięcia, bo na przykład przetargi na odnawialne źródła energii nie dały efektów, bo warunki były za trudne. Trzy przetargi się nie powiodły, trzeba było pieniądze przesunąć na inne zadania. Wiemy już, że będzie kolejny nabór na promocję, czyli między innymi udział w targach, będzie też nabór dla podmiotów ekonomii społecznej czy efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach informuje dyrektor OCRG.

Naszego gościa zapytaliśmy także o dzisiejsze (piątek 25 października) szkolenie dla
samorządowców poświęcone fachowej obsłudze inwestorów.

- Takie szkolenia są cały czas potrzebne, bo przecież po wyborach włodarzami gmin zostają nowi ludzie, zmieniają się także urzędnicy odpowiedzialni za kontakty z potencjalnymi inwestorami - mówi Wrzeciono.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »