Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Katarzyny…
2018-08-06, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Katarzyny Kownackiej

Karina Bedrunka o rozliczaniu unijnych funduszy
Karina Bedrunka z UMWO
- Jako pierwszy region rozliczyliśmy w Brukseli Regionalny Program Operacyjny za lata 2007 - 2013. Przypominam, że mieliśmy wtedy do wydania 427 mln euro, ale w konkursie premiującym skuteczność wydawania unijnych pieniędzy wywalczyliśmy kolejne 150 mln euro. W tym okresie programowania mamy prawie miliard euro. Ile dostaniemy w przyszłym, jeszcze nie wiadomo, negocjacje z Komisją Europejską ruszą w styczniu przyszłego roku - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Nasz gość mówił także o tym, jak zmieniają się unijne priorytety. Przykładowo dziś w ramach tak zwanych strategii niskoemisyjnych wydajemy duże pieniądze na budowę ścieżek rowerowych, co kilkanaście lat temu byłoby nie do pomyślenia. - Wiemy już, na co unia stawia w przyszłości. Mamy tu pięć obszarów: innowacyjność, działania na rzecz poprawy jakości powietrza, inwestycje w kapitał ludzki, transport oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego, na przykład poprzez wspieranie współpracy w ramach subregionów - mówiła Bedrunka.
Katarzyna Kownacka o oczekiwaniach opolskich przedsiębiorców
Katarzyna Kownacka z OCRG
- W tym okresie programowania OCRG ma dla opolskich przedsiębiorców 160 mln euro, w tym 60 mln na wsparcie innowacyjności. I tu zainteresowanie przedsiębiorców jest bardzo duże, dotychczasowe nabory pokazały, że składane wnioski opiewają na kwoty dwa albo i trzy razy wyższe niż te, jakie mieliśmy do dyspozycji - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Kownacka przypomniała także, że w poprzednim okresie w grę wchodziła tzw. innowacyjność wdrożeniowa (czyli wystarczyło wprowadzić na nasz rynek nowoczesną technologię wypracowaną gdzie indziej), w tym okresie jest to innowacyjność badawcza, czyli opolskie firmy muszą wypracować własne oryginalne technologie. - I dobrze sobie z tym radzą. Przykładem mogą być działania na rzecz obniżenia wagi pojazdów albo zastępowania w hodowli drobiu antybiotyków mieszankami ziołowymi - tłumaczyła.

Nasz gość dodał też, że o ile kilkanaście lat temu unijne dotacje wydawane były na walkę z bezrobociem, to dziś bardziej potrzebne są szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników, bo bezrobocie przestało być palącym problemem.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »