Tanga instrumentalne oraz polska i francuska piosenka aktorska zabrzmią w najbliższą środę (14.08) w Głogówku. Artyści dzień później (15.08) wystąpią także w „Labie” na Wyspie Bolko w Opolu. Z kolei w niedzielę (18.08) kolejny koncert kameralny odbędzie się w sali widowiskowej w Domu Kultury w Głogówku. Wydarzenia wpisują się w święto wina i muzyki, co roku hucznie obchodzonego w Austrii i w Niemczech. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Święto wina i muzyki, co roku hucznie obchodzone w Austrii i w Niemczech nosi nazwę Heuriger. Ma uczcić pierwsze winobranie. Nazwa wywodzi się od wyrazu "Heurig" co oznacza "tegoroczny", "z tego roku" i nawiązuje do wina wyprodukowanego w danym roku. Jak przyznała Kinga Markowska z Muzeum Regionalnego w Głogówku, Głogówek ma swoje inklinacje związane z winobraniem i stąd nawiązania do tego święta.
- Wtedy się dużo rozmawia, oczywiście pije wino i przy okazji słucha muzyki. W tym czasie wszystkie miejsca, gdzie takiego wina można się napić, tradycyjnie wywieszały gałązkę świerku przed drzwiami, żeby ludzie wiedzieli, że właśnie taka impreza się odbywa. U nas jest bez świerku, ale muzyka dominuje. Głogówek jest takim miejscem na mapie Opolszczyzny, gdzie bardzo dużo miejsca muzyce poświęcamy... [źródło:
Kawałek Europy i argentyńskie klimaty w sercu Głogówka. Przed nami kolejny "Heuriger"].
W
środę (
14.08) tanga instrumentalne oraz polską i francuską piosenkę aktorską będzie można posłuchać na tarasie Hotelu Salve w Głogówku przy Alei Lipowej 4. Początek o godz. 19:30. Zaśpiewa i zagra na skrzypcach Aleksandra Bugaj. Artystce na klawiszach akompaniować będzie Ewa Tomaszewska, na kontrabasie Mirosław Mały, a na skrzypcach Tomasz Tomaszewski, który cały też koncert poprowadzi.
Kolejny koncert kameralny w ramach święta Heurigera odbędzie się w
niedzielę (
18.08) o godz. 18:00 w sali widowiskowej w Domu Kultury w Głogówku. Michał Kowalczyk zagra na skrzypcach, a Mateusz Rożek na fortepianie. W programie utwory austriackiego kompozytora i skrzypka Fritza Kreislera, norweskiego kompozytora, skrzypka i dyrygenta - Johana Severina Svendsena, a także Mieczysława Wajnberga i Maurycego Moszkowskiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Koncerty wpisują się jednocześnie w program XIII Festiwalu „Śląskie Lato Muzyczne” – więcej informacji tu:
Czas na 30. Jubileuszowy Międzynarodowy Kurs Muzyczny oraz XIII Festiwal „Śląskie Lato Muzyczne” – poznaj harmonogram koncertów! Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.