Radio Opole » Gospodarka
2020-06-29, 11:45 Autor: Daniel Klimczak

Wpływy do budżetu Nysy w maju wyższe niż przed rokiem. "Gospodarka wraca na normalne tory"

Urząd Miejski w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Około 10 milionów złotych mniej w stosunku do wcześniejszych założeń wpłynęło do tej pory do miejskiej kasy w Nysie. To efekt epidemii koronawirusa, która spowolniła gospodarkę w regionie.
Mniejsze wpływy są związane przede wszystkim z podatkiem PIT. W marcu i kwietniu do gminnej kasy wpłynęło z tytułu podatków i opłat około 40 procent mniej pieniędzy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Burmistrz Kordian Kolbiarz wskazuje jednak, że ten trend powoli się odwraca.

- Analizując straty w kontekście kolejnych miesięcy spodziewaliśmy się i patrzyliśmy z przerażeniem na kwotę sięgającą powyżej 20 milionów złotych. Na szczęście stało się tak, że już maj jest miesiącem, w którym, też się zdziwiliśmy, wpływy z podatków są większe, niż rok temu. Nieznacznie, ale jednak nieco większe - tłumaczy.

Podobne zjawisko zaobserwowano także w innych miastach. Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk wskazuje, że takie wnioski płyną z danych Ministerstwa Finansów. Zdaniem parlamentarzysty, to jeden z efektów rządowej pomocy dla przedsiębiorców.

- Pierwsze wnioski, na razie ostrożne, są takie, że tarcza antykryzysowa odniosła skutek. Nie ma masowego bezrobocia, nawet nie ma takiego zwolnienia, jakiego spodziewaliśmy się w inwestycjach. Wszystko wskazuje na to, że gospodarka wraca na swoje normalne tory - dodaje.

Na razie Nysa nie zdecydowała się na rezygnację z dużych inwestycji. Władze miasta liczą na to, że zapowiadana pomoc w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwoli na pokrycie większości strat wywołanych przez pandemię w taki sposób, by nie trzeba było wprowadzać drastycznych oszczędności.
Kordian Kolbiarz
Kamil Bortniczuk

Gospodarka

2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Myszy nie odpuszczają rolnikom. Plaga gryzoni w całym regionie Małe zwierzę, ale problem bardzo duży. Rolnicy w regionie zmagają się z plagą myszy. Duża populacja tych gryzoni w tym roku wiąże się z kilkoma czynnikami. To… » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Coroplast planuje zwolnienia grupowe Kilkuset pracowników mogą zwolnić spółki grupy Coroplast w Strzelcach Opolskich. Firmy związane z Coroplastem działające w Strzelcach Opolskich otrzymały z budżetu… » więcej 2020-07-08, godz. 14:21 Gmina Byczyna korzysta z Funduszu Dróg Samorządowych. Wyremontowano ulicę Kościuszki Zakończył się remont ulicy Kościuszki w Byczynie przy dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2020-07-07, godz. 18:45 4 opolskie firmy walczą o tytuł najbardziej innowacyjnej w Europie Ruszyło głosowanie w konkursie Regiostars. Mieszkańcy opolskiego mogą głosować na cztery najbardziej innowacyjne projekty firm z naszego regionu. Każdy może oddać… » więcej 2020-07-07, godz. 12:30 Deweloperzy polubili Gogolin. Na osiedlu Dębowym powstaną kolejne domy szeregowe Gmina Gogolin sprzedała prywatnemu deweloperowi działki, na których mają stanąć kolejne domy. Od jakiegoś czasu osiedle Dębowe systematycznie się rozbudowuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »