Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-25, 21:15 Autor: Daniel Klimczak

Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia

Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Strata prawdopodobnie okaże się większa, gdy magistrat będzie dysponował wyliczeniami za kolejne miesiące. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wskazuje, że uszczuplenie budżetu spowodowane jest głównie mniejszymi wpływami z podatków.

- Jesteśmy za kwiecień prawie milion złotych stratni z udziału w podatku PIT. Dochodzi do tego jeszcze udział w podatku od osób prawnych. Tutaj spadek jest, jeżeli weźmiemy pod uwagę ogólny procentowy udział, to aż 77 procent jest spadku dochodów, to jest ponad 350 tysięcy - wylicza.

Do tego dochodzą zwolnienia z opłat za parkowanie czy wynajem gminnych lokali, a także ulgi w podatku od nieruchomości. Już dziś łączna kwota wpływów z tych trzech źródeł jest o prawie pół miliona złotych mniejsza, niż zakładano jeszcze przed wybuchem epidemii.

Zdaniem władz miasta, niewykluczone, że najbliższe miesiące przyniosą kolejne spadki wpływów z tytułu podatków, zwłaszcza od zwalnianych osób, które obecnie mogą jeszcze przebywać na okresach wypowiedzeń.

Aby zminimalizować negatywne finansowe skutki koronawirusa Namysłów zapowiada oszczędności. Do tej pory szukano ich głównie w bieżących wydatkach, między innymi kosztach wyjazdów, szkoleń, czy organizacji imprez. Choć magistrat nie wypłacił w tym roku nagród z okazji dnia samorządowca, to zapewnia, że nie zamierza nikogo zwalniać ani obniżać wynagrodzeń. Na razie nie ma również potrzeby rezygnowania z inwestycji.
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 06:46 Śmiertelny wypadek w Sidzinie. Utrudnienia w ruchu na DK 46 Ruch wahadłowy wprowadzono na DK 46. To skutki tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj (06.07) wieczorem. » więcej 2020-07-07, godz. 06:30 Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Mają zapewnić bezpieczeństwo przed koronawirusem i spokój od hałasu Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Ze względów bezpieczeństwa, zarządca obiektu postanowił ograniczyć liczbę miejsc na polu namiotowym, a także wprowadzić nocny… » więcej 2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »