Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-29, 20:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: na Opolszczyźnie 8 nowych zachorowań i 10 ozdrowieńców

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
247 nowych przypadków koronawirusa potwierdziło dziś (29.06) Ministerstwo Zdrowia. Osiem z nich dotyczy naszego regionu. Na Opolszczyźnie mamy również 10 kolejnych ozdrowieńców.
Od początku pandemii w regionie na COVID-19 zachorowało już 940 osób. Aktualnie zakażonych jest 300 osób.

Potwierdzone dziś przypadki na Opolszczyźnie dotyczą pięciu osób z powiatu oleskiego (to dwóch mężczyzn w sile wieku, kobieta i mężczyzna w średnim wieku oraz seniorka). Wszyscy przebywają w izolacji domowej. Zakaził się także mieszkaniec powiatu brzeskiego w sile wieku oraz dwie osoby z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego (to nastolatka, która przebywa w izolacji domowej i seniorka leczona w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Wszystkie osoby są w stanie dobrym, zakaziły się lokalnie.

Jak informują służby wojewody opolskiego, w regionie odnotowano 10 nowych przypadków ozdrowień. To sześciu mieszkańców powiatu oleskiego. Dwie kobiety, jedna w wieku senioralnym i jedna w średnim, a także dwóch mężczyzn w wieku średnim jeden w sile wieku oraz dwóch nastolatków. Walkę z wirusem w regionie wygrało także dwóch mężczyzn w średnim wieku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, nastolatka z prudnickiego oraz mężczyzna w średnim wieku z powiatu kluczborskiego. W województwie opolskim od początku pandemii wyzdrowiało już 589 osób.

W środę (1.07), a nie jak planowano dzisiaj, rozpocznie działalność oddział pediatryczny szpitala wieloprofilowego w Kędzierzynie-Koźlu. To ostatni etap przywracania części tej lecznicy do działania w systemie sprzed pandemii. Od poniedziałku, zgodnie z planem, nocna opieka medyczna zostanie przeniesiona z ul. Judyma na ul. Roosevelta w Koźlu, czyli do swojej starej lokalizacji. Przypomnijmy, że 22 czerwca uruchomiono ponownie oddziały ratunkowy, okulistyczny, urologiczny, laryngologiczny, chirurgiczny i intensywnej opieki a także ginekologię i położnictwo. Od tego czasu w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się kilkanaście porodów, w tym kilka porodów rodzinnych. Od piątku (26.06) działa także oddział urazowo-ortopedyczny.

12 kąpielisk w regionie - tak jak w zeszłym roku - zostało dopuszczonych do użytkowania w obecnym sezonie letnim. Przed wakacjami jakość wody została sprawdzona przez wojewódzki sanepid. Teraz, zgodnie z określonym harmonogramem, woda będzie badana przez zarządcę danego kąpieliska. W tym roku ważna będzie nie tylko zdatność wody do kąpieli. Z racji panującej pandemii koronawirusa będziemy musieli dostosować się do szeregu przepisów. Miedzy innymi z kąpieliska nie będą mogły skorzystać te osoby, które są w trakcie odbywania kwarantanny.

O 80 proc. względem lat ubiegłych spadło zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powód oczywisty - pandemia koronawirusa. Dla tych jednak, którzy zdecydują się spędzić urlop za granicą, opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygotuje odpowiedni dokument. Karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Pozwala nam skorzystać za granicą ze świadczeń niezbędnych z medycznego punktu widzenia, również gdy zachorujemy na COVID-19.

Samorządy liczą straty wywołane przez pandemię koronawirusa. Według władz Nysy z miejskiego budżetu wpłynęło 10 milionów złotych mniej niż pierwotnie planowano. Mniejsze wpływy są związane przede wszystkim z podatkiem PIT. W marcu i kwietniu do gminnej kasy wpłynęło z tytułu podatków i opłat około 40 procent mniej pieniędzy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na razie w Nysie nie zdecydowano się na rezygnację z dużych inwestycji. Władze miasta liczą na to, że zapowiadana pomoc w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwoli na pokrycie większości strat wywołanych przez pandemię.

Od początku pandemii w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 34 154. Z powodu COVID-19 zmarło 1 444 chorych, w tym 6, które zostały potwierdzone w poniedziałek. Mamy także nowe przypadki ozdrowień. W sumie koronawirusa pokonało w kraju już 20 897 osób, z czego 349 minionej doby.

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 20:40 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »