Radio Opole » Gospodarka
2020-02-06, 21:45 Autor: Piotr Wójtowicz

42 gminy zainteresowane programem LIFE. W planach kształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza

42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie ubiega się w Brukseli o 10 mln na kształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski w Opolu pozyska dotacje, natomiast Politechnika Opolska zajmie się edukacją urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Pracownicy samorządów po zdobyciu nowych kwalifikacji będą mogli doradzać właścicielom "kopciuchów", jak mogą obniżyć poziom smogu. Dzisiaj (06.01) w urzędzie marszałkowskim 42 gminy z województwa opolskiego zadeklarowały chęć przystąpienia do tego projektu. Przy tej okazji pytaliśmy, czy walka ze smogiem nie przyczyni się do rozrostu administracji.
- Pracy w urzędzie jest bardzo dużo i nie mamy ekspertów od spraw ochrony środowiska, dlatego czekałam na ten program - tłumaczy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

Jednak z rozmowy z samorządowcami wynika, że powietrze jest zanieczyszczone, ponieważ nie wszystkich stać na wymianę pieców. Ponadto, nie wszędzie jest sieć gazowa. Przykładem jest gmina Kolonowskie. Wiceburmistrz Konrad Wacławczyk podkreśla: - W przypadku gminy Kolonowskie na temat budowy sieci gazowej rozmawiamy bardzo długo i cały czas pojawia się argument, że jest za mało chętnych, a chętnych brakuje, ponieważ wymiana pieca na gazowy i instalacji CO kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.

Samorządowców pytaliśmy, czy powołanie eksperta rozwiąże te problemy. Wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka twierdzi, że nie. - Ekspert ma zachęcać mieszkańców do wymiany kopciuchów. Mam świadomość, że w ten sposób problem smogu przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia urzędników, dlatego na początku byłem na nie, natomiast teraz uważam, że skoro do porozumienia przystąpiły 42 gminy, to również powinniśmy się przyłączyć.

Natomiast Wojciech Rogala, prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami podkreśla, że obecnie na wymianę pieców w regionie przeznaczono w ramach różnych programów w sumie 50 mln złotych, natomiast wnioski, które zostały złożone, podliczono na 10 mln. - Celem projektu jest połączenie źródeł finansowania, tak aby w gminach nie wyczerpały się dotacje na ten cel. Uważam, że obecnie nie tylko mieszkańcy, ale i pracownicy urzędów gmin nie wiedzą, z jakich programów mogą korzystać - uzasadnia.

Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski już rok temu zadeklarował przystąpienie do programu LIFE. Samorządowiec tłumaczy, że jego gmina rocznie na wymianę pieców przeznacza około 300 tysięcy, tymczasem, jak dodaje, zainteresowanie programem jest tak duże, że po kilku dniach zamykają przyjmowanie wniosków. - Gdybyśmy mieli milion to pewnie i to zostałoby spożytkowane - przekonuje.

W tej chwili 42 samorządy podpisały się pod deklaracją urzędu marszałkowskiego, natomiast pieniądze mogą zostać przyznane regionowi jesienią. Jeśli tak się stanie, to 2-semestralne studia podyplomowe kształcące ekspertów z zakresu jakości powietrza rozpoczną się w lutym przyszłego roku.
Czy LIFE jest życiowy

Gospodarka

2020-08-07, godz. 15:00 Powiaty chcą zmiany przepisów dotyczących rządowych dotacji do inwestycji Władze powiatu prudnickiego zastanawiają się, czy będą mogły przesunąć 3,2 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inne inwestycje… » więcej 2020-08-07, godz. 06:30 Brzeg szuka pieniędzy na przebudowę rynku. Niewykluczone, że uda się je pozyskać jeszcze przed nową perspektywą… Brzeg nie rezygnuje z planów dalszej rewitalizacji centrum. Po zakończeniu prac remontowych budynku ratusza, magistrat zamierza przystąpić do przebudowy głównego… » więcej 2020-08-06, godz. 20:00 Kolejne gminy wybudują lub zmodernizują drogi rolne przy pomocy dotacji z urzędu marszałkowskiego 3 umowy na remont lub budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych podpisano dziś (06.08) w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2020-08-05, godz. 17:30 Bon turystyczny impulsem dla krajowej branży, ale też kolejna okazja dla oszustów Zapłacimy nim w obiektach noclegowych, możemy spożytkować go na zakup wycieczki, obozu, czy też kolonii. Od 1 sierpnia zaczął obowiązywać Polski Bon Turystyczny… » więcej 2020-08-05, godz. 09:00 Głogówek: gmina dostała pieniądze na przebudowę oczyszczalni ścieków 2,6 mln złotych dofinansowania otrzymał Głogówek na unowocześnienie części biologicznej oczyszczalni ścieków. Znacząco wpłynie to na środowisko naturalne… » więcej 2020-08-05, godz. 06:30 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał obowiązywać. Świadczenie otrzymamy tylko w nieprzewidzianych wypadkach W lipcu opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły blisko 3 tysiące sto wniosków od rodziców w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego… » więcej 2020-08-04, godz. 19:00 Prudnik zaciąga prawie 7 mln złotych kredytu, aby realizować tegoroczne inwestycje i pozyskiwać unijne dotacje Aby utrzymać wydatki inwestycyjne na dotychczasowym poziomie gmina Prudnik zaciągnęła 6,85 mln złotych kredytu. Pieniądze te umożliwią aplikowanie o dofinansowanie… » więcej 2020-08-04, godz. 15:00 ZDW w Opolu wyremontował kolejny fragment drogi z Opola do Namysłowa Kierowcy mogą już przejechać wyremontowanym fragmentem drogi wojewódzkiej nr 454 przez Ładzę w gminie Pokój. Po 8 miesiącach robót i utrudnień, w centrum… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 "To poprawi jakość życia". W Rogach koło Niemodlina powstanie droga transportu rolnego Niemodlin otrzymał dofinansowanie na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych. Inwestycja będzie prowadzona w miejscowości Rogi. Pieniądze pochodzą z… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »