Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Czy uchwała antysmogowa spowoduje, że powietrze będzie czyste? Dyskusja opolskich samorządowców

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Plusy i minusy uchwały antysmogowej były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Za kilka dni minie miesiąc od jej wejścia w życie. Zgodnie z jej zapisami, w piecach nie można palić flotem, mułem, węglem brunatnym i biomasą drzewną. Opolscy samorządowcy ocenili, czy uchwalenie takich przepisów przez sejmik faktycznie może zmienić jakość powietrza.
Zdaniem Leszka Antoszczyszyna, radnego wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, koszty walki ze smogiem zrzucono na jedną grupę mieszkańców. - Chodzi o ludzi ogrzewających swoje domy tańszym paliwem, ponieważ nie stać ich na opał paliwem lepszej jakości. Dlatego oni oberwali najmocniej.

Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ocenia tę uchwałę jako krok w dobrym kierunku. - Nie czarujmy się – do momentu zupełnego wyeliminowania węgla ze spalania, program smogu będzie występować. Żeby to zrobić, potrzeba czasu, pieniędzy i wspólnego działania samorządu z rządem.

Według Huberta Kołodzieja z Mniejszości Niemieckiej, przyjęcie uchwały antysmogowej jest bardzo istotne. - Już sama inicjatywa była doskonałą rzeczą. Widzieliśmy współpracę z organizacjami ekologicznymi oraz innymi środowiskami. Wpłynęło ponad 700 uwag na piśmie.

Zdaniem Tadeusza Jarmuziewicza, ta uchwała zawiera wyłącznie dobre rzeczy. - Element edukacji społecznej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak legalistycznej społeczności jak opolska. Sam element edukacji jest przy takiej uchwale wart jej podjęcia, nawet gdyby ona miała dziury i była pusta w niektórych momentach.

Grzegorz Ostromecki, przedstawiciel Opolskiego Alarmu Smogowego, dodaje, że strona społeczna widzi niedoskonałość uchwały, ale podkreśla wagę problemu. - Liczba osób zapadająca na choroby płuc i powikłania jest przerażająca, więc stawka jest wysoka. Mówimy w tej chwili o kosztach wymiany pieców, a leczenie chorego na nowotwór jest porównywalne z ceną za kilku pieców.
Leszek Antoszczyszyn
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Tadeusz Jarmuziewicz
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:15 Największy brzeski park odzyskał dawny blask. Wszystko dzięki unijnej dotacji Dziś (21.09) uroczyście otwarto Park Wolności po gruntownej modernizacji. W ostatnim czasie na największych miejskich terenach zielonych odrestaurowano większ ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:00 Prezydent Opola podsumował swoje działania, jakie podjął na rzecz poprawy jakości powietrza Arkadiusz Wiśniewski w obecności swoich kandydatów na radnych podkreślił, że dobrze przyjmowany jest program „Czyste powietrze - oddech dla Opola', który umoż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »