Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Czy uchwała antysmogowa spowoduje, że powietrze będzie czyste? Dyskusja opolskich samorządowców

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Plusy i minusy uchwały antysmogowej były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Za kilka dni minie miesiąc od jej wejścia w życie. Zgodnie z jej zapisami, w piecach nie można palić flotem, mułem, węglem brunatnym i biomasą drzewną. Opolscy samorządowcy ocenili, czy uchwalenie takich przepisów przez sejmik faktycznie może zmienić jakość powietrza.
Zdaniem Leszka Antoszczyszyna, radnego wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, koszty walki ze smogiem zrzucono na jedną grupę mieszkańców. - Chodzi o ludzi ogrzewających swoje domy tańszym paliwem, ponieważ nie stać ich na opał paliwem lepszej jakości. Dlatego oni oberwali najmocniej.

Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ocenia tę uchwałę jako krok w dobrym kierunku. - Nie czarujmy się – do momentu zupełnego wyeliminowania węgla ze spalania, program smogu będzie występować. Żeby to zrobić, potrzeba czasu, pieniędzy i wspólnego działania samorządu z rządem.

Według Huberta Kołodzieja z Mniejszości Niemieckiej, przyjęcie uchwały antysmogowej jest bardzo istotne. - Już sama inicjatywa była doskonałą rzeczą. Widzieliśmy współpracę z organizacjami ekologicznymi oraz innymi środowiskami. Wpłynęło ponad 700 uwag na piśmie.

Zdaniem Tadeusza Jarmuziewicza, ta uchwała zawiera wyłącznie dobre rzeczy. - Element edukacji społecznej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak legalistycznej społeczności jak opolska. Sam element edukacji jest przy takiej uchwale wart jej podjęcia, nawet gdyby ona miała dziury i była pusta w niektórych momentach.

Grzegorz Ostromecki, przedstawiciel Opolskiego Alarmu Smogowego, dodaje, że strona społeczna widzi niedoskonałość uchwały, ale podkreśla wagę problemu. - Liczba osób zapadająca na choroby płuc i powikłania jest przerażająca, więc stawka jest wysoka. Mówimy w tej chwili o kosztach wymiany pieców, a leczenie chorego na nowotwór jest porównywalne z ceną za kilku pieców.
Leszek Antoszczyszyn
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Tadeusz Jarmuziewicz
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej B. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej 2018-01-18, godz. 13:30 Opolska Caritas zebrała 353 tysiące złotych ze sprzedaży wigilijnych świec Rekordową liczbę 87 597 świec w ramach 24. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadziła Caritas Diecezji Opolskiej przed świętami Bożego Narodzenia. To o ... » więcej 2018-01-18, godz. 12:00 Policja poszukuje świadków wypadku w pobliżu Krasnej Góry sprzed tygodnia Poszukiwani są świadkowie wypadku z ubiegłego czwartku (11.01), do którego doszło na drodze wojewódzkiej numer 385 w pobliżu miejscowości Krasna Góra. » więcej 2018-01-18, godz. 10:45 Trwają prace nad regionalnym programem ochrony zdrowia psychicznego. Od lat rośnie liczba pacjentów z takimi zaburzeni ... Trwają rozmowy na temat planu ochrony zdrowia psychicznego w naszym regionie. Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim kolejne spotkanie na ten temat. Lista pacjentó ... » więcej 2018-01-18, godz. 10:10 Uważajmy, bo mocno powieje! Nadchodzi orkan Friederike Do 90 kilometrów na godzinę może osiągnąć prędkość wiatru na Opolszczyźnie. Do Polski zbliża się orkan Friederike, a jego skutki najbardziej odczują mieszkańc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »