Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Czy uchwała antysmogowa spowoduje, że powietrze będzie czyste? Dyskusja opolskich samorządowców

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Plusy i minusy uchwały antysmogowej były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Za kilka dni minie miesiąc od jej wejścia w życie. Zgodnie z jej zapisami, w piecach nie można palić flotem, mułem, węglem brunatnym i biomasą drzewną. Opolscy samorządowcy ocenili, czy uchwalenie takich przepisów przez sejmik faktycznie może zmienić jakość powietrza.
Zdaniem Leszka Antoszczyszyna, radnego wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, koszty walki ze smogiem zrzucono na jedną grupę mieszkańców. - Chodzi o ludzi ogrzewających swoje domy tańszym paliwem, ponieważ nie stać ich na opał paliwem lepszej jakości. Dlatego oni oberwali najmocniej.

Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ocenia tę uchwałę jako krok w dobrym kierunku. - Nie czarujmy się – do momentu zupełnego wyeliminowania węgla ze spalania, program smogu będzie występować. Żeby to zrobić, potrzeba czasu, pieniędzy i wspólnego działania samorządu z rządem.

Według Huberta Kołodzieja z Mniejszości Niemieckiej, przyjęcie uchwały antysmogowej jest bardzo istotne. - Już sama inicjatywa była doskonałą rzeczą. Widzieliśmy współpracę z organizacjami ekologicznymi oraz innymi środowiskami. Wpłynęło ponad 700 uwag na piśmie.

Zdaniem Tadeusza Jarmuziewicza, ta uchwała zawiera wyłącznie dobre rzeczy. - Element edukacji społecznej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak legalistycznej społeczności jak opolska. Sam element edukacji jest przy takiej uchwale wart jej podjęcia, nawet gdyby ona miała dziury i była pusta w niektórych momentach.

Grzegorz Ostromecki, przedstawiciel Opolskiego Alarmu Smogowego, dodaje, że strona społeczna widzi niedoskonałość uchwały, ale podkreśla wagę problemu. - Liczba osób zapadająca na choroby płuc i powikłania jest przerażająca, więc stawka jest wysoka. Mówimy w tej chwili o kosztach wymiany pieców, a leczenie chorego na nowotwór jest porównywalne z ceną za kilku pieców.
Leszek Antoszczyszyn
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Tadeusz Jarmuziewicz
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2018-06-19, godz. 14:00 Poznali pracę policji i zwiedzili niedostępne na co dzień miejsca Laboratoria kryminalistyczne, strzelnica czy gabinet komendanta - opolska policja otworzyła swoje drzwi. Goście Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu poznawali ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:28 "Znajomość dyrektorów nie jest moralnie trudną sytuacją". Kontrowersje wokół wyboru dyrektorki przedszkola w Kędzierzy ... Rodzice dzieci z przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu nie zgadzają się z wyborem nowej dyrektorki placówki. W konkursie zorganizowanym przez władze miast ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:10 Prezydent Opola przyznał stypendia najzdolniejszym studentom i doktorantom 42 studentów opolskich uczelni odebrało stypendia prezydenta Opola. Wśród wyróżnionych znalazło się 10 doktorantów i 4 olimpijczyków. » więcej 2018-06-19, godz. 13:00 Na terenie gminy urzędnik wyborczy musi mieć zapewniony transport? Zastrzeżenia dotyczące organizacji jesiennych wyborów mają niektórzy samorządowcy. Chodzi o obowiązki spoczywające na gminach. Krajowe Biuro Wyborcze przesłał ... » więcej 2018-06-19, godz. 12:00 Mundial również w Brzegu, ale nie dzisiaj. Polska – Kolumbia zobaczysz na telebimie Dziś wszyscy kibice żyją inauguracyjnym spotkaniem reprezentacji narodowej. O godzinie 17:00 na stadionie Spartaka Moskwa Polska zmierzy się z Senegalem. W Br ... » więcej 2018-06-19, godz. 11:52 IX Opolskie Dni Kresowe. Będzie biesiada, promocja książki z wierszami Kresowian, a przede wszystkim okazja do wspomni ... - Kresowian na Opolszczyźnie jest dużo i dobrze im się tu żyje - stwierdziła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kul ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:00 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:15 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-19, godz. 07:00 W Głuchołazach przy miejskim kąpielisku powstanie nowoczesny skatepark Ponad 700 tysięcy złotych będzie kosztował nowy skatepark, którego budowa ma ruszyć za chwilę. W Głuchołazach w parku przy ulicy Skłodowskiej od kilku lat moż ... » więcej 2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latce Na skrzyżowaniu ulic Jagiellonów i Mieszka Pierwszego zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »