Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Czy uchwała antysmogowa spowoduje, że powietrze będzie czyste? Dyskusja opolskich samorządowców

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Grzegorz Ostromecki, Leszek Antoszczyszyn, Justyna Marcińska, Grzegorz Sawicki, Hubert Kołodziej i Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Wanda Kownacka]
Plusy i minusy uchwały antysmogowej były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Za kilka dni minie miesiąc od jej wejścia w życie. Zgodnie z jej zapisami, w piecach nie można palić flotem, mułem, węglem brunatnym i biomasą drzewną. Opolscy samorządowcy ocenili, czy uchwalenie takich przepisów przez sejmik faktycznie może zmienić jakość powietrza.
Zdaniem Leszka Antoszczyszyna, radnego wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, koszty walki ze smogiem zrzucono na jedną grupę mieszkańców. - Chodzi o ludzi ogrzewających swoje domy tańszym paliwem, ponieważ nie stać ich na opał paliwem lepszej jakości. Dlatego oni oberwali najmocniej.

Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ocenia tę uchwałę jako krok w dobrym kierunku. - Nie czarujmy się – do momentu zupełnego wyeliminowania węgla ze spalania, program smogu będzie występować. Żeby to zrobić, potrzeba czasu, pieniędzy i wspólnego działania samorządu z rządem.

Według Huberta Kołodzieja z Mniejszości Niemieckiej, przyjęcie uchwały antysmogowej jest bardzo istotne. - Już sama inicjatywa była doskonałą rzeczą. Widzieliśmy współpracę z organizacjami ekologicznymi oraz innymi środowiskami. Wpłynęło ponad 700 uwag na piśmie.

Zdaniem Tadeusza Jarmuziewicza, ta uchwała zawiera wyłącznie dobre rzeczy. - Element edukacji społecznej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak legalistycznej społeczności jak opolska. Sam element edukacji jest przy takiej uchwale wart jej podjęcia, nawet gdyby ona miała dziury i była pusta w niektórych momentach.

Grzegorz Ostromecki, przedstawiciel Opolskiego Alarmu Smogowego, dodaje, że strona społeczna widzi niedoskonałość uchwały, ale podkreśla wagę problemu. - Liczba osób zapadająca na choroby płuc i powikłania jest przerażająca, więc stawka jest wysoka. Mówimy w tej chwili o kosztach wymiany pieców, a leczenie chorego na nowotwór jest porównywalne z ceną za kilku pieców.
Leszek Antoszczyszyn
Grzegorz Sawicki
Hubert Kołodziej
Tadeusz Jarmuziewicz
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 12:30 Powiat kluczborski zaciska pasa. "Będą to przykre decyzje, ale nie mamy innego wyjścia" Audyt, program oszczędnościowy i brak nowych inwestycji - nowy starosta powiatu kluczborskiego Mirosław Birecki zapowiada działania naprawcze. Jak mówi powiat ... » więcej 2018-12-19, godz. 12:15 Jechał nietrzeźwy do pracy na poranną zmianę Miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę i wjechał do przydrożnego rowu. 41-letni mężczyzna tłumaczył policjantom z Głogówka, że je ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:30 Na ulicach Nysy nadal można zobaczyć plakaty wyborcze. Straż Miejska: "Nie mamy narzędzi by karać niesfornych" Choć od pierwszej tury wyborów samorządowych minęły już prawie dwa miesiące, w niektórych częściach Nysy nadal można spotkać plakaty zachęcające do oddania gł ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:15 Wilki są w Opolskiem - potwierdzają leśnicy Wilki w regionie opolskim jednak są. Potwierdzili to w Loży Radiowej przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. » więcej 2018-12-19, godz. 10:20 Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Czy dziadkowie o tym wiedzieli? Rośnie liczba osób zamieszanych w sprawę makabrycznego znaleziska w Ciecierzynie. Do grona podejrzanych dołączyli dziadkowie. - Według prokuratury rodzice Daw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Przedstawiciele koalicji i opozycji oceniają budżet regionu na 2019 rok - Inwestycje w regionie są rozdzielone w sposób nie do końca sprawiedliwy - oceniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodnicząca klubu radnych Prawa i S ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Jest opóźnienie na budowie obwodnicy Malni i Choruli Pierwsza warstwa betonu została położona, kolejna w przyszłym roku - tak wygląda zaawansowanie budowy obwodnicy Malni i Choruli. Wcześniej deklarowano, że naw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:00 Mali twórcy choinkowych ozdób nagrodzeni przez kuratora oświaty Łańcuchy z płatków, makaronu, bałwanki z włóczek i z patyczków do lodów, to tylko niektóre z choinkowych dekoracji autorstwa opolskich przedszkolaków, nagrodz ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Marek Witek pełnomocnikiem zarządu do spraw wielokulturowości w województwie opolskim Marek Witek, były burmistrz Dobrodzienia i członek Mniejszości Niemieckiej będzie pełnomocnikiem zarządu regionu do spraw wielokulturowości. Jego zadaniem będ ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »