Radio Opole » Gospodarka
2019-11-30, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Aktywni niepełnosprawni. W Kluczborku powstaje Zakład Aktywności Zawodowej dla 60 osób

[fot. Dariusz Morawiec]
[fot. Dariusz Morawiec]
Będzie Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. Na początku znajdzie tam pracę 20 podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną.
Siedzibą ZAZ-u będzie budynek po dawnej fabryce Fampra przy ulicy Pułaskiego. Placówka ma być otwarta już pod koniec grudnia.

Małgorzata Kwiring-Pondel, dyrektor domu samopomocy w Kluczborku, podkreśla, że ta forma pracy w żadnym przypadku nie wiąże się z utratą renty socjalnej ani innych świadczeń.

- Będzie między innymi pracownia krawiecka - dodaje.

- Będziemy szyć zminiaturyzowane stroje ludowe, czy regionalne, jako produkt promocyjny z naszego terenu. Oprócz tego zajmiemy się stroikami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi - w skrócie rękodzieło wykonywane na co dzień w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Jak zaznacza Małgorzata Kwiring-Pondel, trzeba będzie wsłuchiwać się w potrzeby rynku. Na początku uruchomiona zostanie też pracownia usług porządkowych.

- Burmistrz już zapowiedział, że będziemy sprzątać duży plac. Cieszę się z tego bardzo, ponieważ moi niepełnosprawni podopieczni podołają temu zadaniu - przygotowywali się do tego również w ramach programu unijnego.

W przyszłości kluczborski ZAZ będzie mógł zatrudnić nawet 60 osób. Dyrektor ŚDS-u nie ma wątpliwości, że uda się osiągnąć taką liczbę pracowników.

Placówka ma być dostępna również dla niepełnosprawnych z powiatu oleskiego i namysłowskiego.
Małgorzata Kwiring-Pondel 1
Małgorzata Kwiring-Pondel 2

Gospodarka

2020-03-31, godz. 22:00 Uwaga kierowcy. Droga powiatowa z Tułowic do Skarbiszowic zamknięta na pół roku Rozpoczyna się remont odcinka drogi powiatowej między ulicą Opolską w Tułowicach a Skarbiszowicami. » więcej 2020-03-31, godz. 13:11 Tranzyt wyprowadzony poza Kluczbork. W środę zostanie otwarty ostatni odcinek obwodnicy miasta Ostatni fragment obwodnicy Kluczborka będzie dostępny dla kierowców od jutrzejszego (01.04) poranka. To da możliwość zupełnego ominięcia miasta prawie 9-kilometrowym… » więcej 2020-03-31, godz. 12:35 Opole: rośnie liczba bezrobotnych Ponad 600 nowych osób bezrobotnych zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Do tej pory nie odnotowano jeszcze żadnych zwolnień grupowych. Według… » więcej 2020-03-31, godz. 11:11 Trudna sytuacja właścicieli zakładów kosmetycznych i fryzjerskich. Choć nie ma prawnych ograniczeń ich działalności, większość… Szacunki mówią, że ponad 70 procent salonów kosmetycznych i fryzjerskich zawiesiło swoją działalność - tak wynika z danych systemu dla tzw. branży beauty. Do tej… » więcej 2020-03-30, godz. 18:11 Wołczyńscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pomocy od gminy w związku z zastojem gospodarczym Gmina Wołczyn pomoże swoim przedsiębiorcom w trudnej sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa. » więcej 2020-03-30, godz. 15:45 Działają, ale drogą elektroniczną. RIO w Opolu prowadzi cztery kontrole Gogolin, Polska Cerekiew, Zdzieszowice i Brzeg. W tych czterech samorządach aktualnie kontrole prowadzi Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. Jak informuje Grzegorz… » więcej 2020-03-30, godz. 08:35 Monosol szybciej niż planował zaczął budowę nowej fabryki 300 milionów złotych ma kosztować budowa zakładu produkującego folie biodegradowalne, która właśnie ruszyła w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Amerykańska firma… » więcej 2020-03-29, godz. 17:00 Targowisko w Namysłowie wznawia działalność. "Bezpieczniej kupować na świeżym powietrzu, niż w zamkniętych sklepach" Od jutra (30.03) będzie można ponownie robić zakupy na targowisku w Namysłowie. Miasto zdecydowało o oddaniu do dyspozycji sprzedawców 10 stanowisk ustawionych… » więcej 2020-03-29, godz. 12:30 Opolscy przedsiębiorcy złożyli już pierwsze wnioski do ZUS o odroczenie składek Przedsiębiorcy i samozatrudnieni z całej Polski złożyli już ponad 18,4 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-29, godz. 09:45 ZUS priorytetowo potraktuje wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulg w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty, mogą już korzystać z rządowych rozwiązań proponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »