Radio Opole » Gospodarka
2019-11-30, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Aktywni niepełnosprawni. W Kluczborku powstaje Zakład Aktywności Zawodowej dla 60 osób

[fot. Dariusz Morawiec]
[fot. Dariusz Morawiec]
Będzie Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. Na początku znajdzie tam pracę 20 podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną.
Siedzibą ZAZ-u będzie budynek po dawnej fabryce Fampra przy ulicy Pułaskiego. Placówka ma być otwarta już pod koniec grudnia.

Małgorzata Kwiring-Pondel, dyrektor domu samopomocy w Kluczborku, podkreśla, że ta forma pracy w żadnym przypadku nie wiąże się z utratą renty socjalnej ani innych świadczeń.

- Będzie między innymi pracownia krawiecka - dodaje.

- Będziemy szyć zminiaturyzowane stroje ludowe, czy regionalne, jako produkt promocyjny z naszego terenu. Oprócz tego zajmiemy się stroikami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi - w skrócie rękodzieło wykonywane na co dzień w Środowiskowym Domu Samopomocy.

Jak zaznacza Małgorzata Kwiring-Pondel, trzeba będzie wsłuchiwać się w potrzeby rynku. Na początku uruchomiona zostanie też pracownia usług porządkowych.

- Burmistrz już zapowiedział, że będziemy sprzątać duży plac. Cieszę się z tego bardzo, ponieważ moi niepełnosprawni podopieczni podołają temu zadaniu - przygotowywali się do tego również w ramach programu unijnego.

W przyszłości kluczborski ZAZ będzie mógł zatrudnić nawet 60 osób. Dyrektor ŚDS-u nie ma wątpliwości, że uda się osiągnąć taką liczbę pracowników.

Placówka ma być dostępna również dla niepełnosprawnych z powiatu oleskiego i namysłowskiego.
Małgorzata Kwiring-Pondel 1
Małgorzata Kwiring-Pondel 2

Gospodarka

2019-12-07, godz. 08:30 Nysa zastanawia się nad budową spalarni odpadów Instalacja mogłaby być odpowiedzią nie tylko na coraz bardziej ograniczoną powierzchnię do składowania odpadów, ale też zapewnić tańsze ogrzewanie i energię e… » więcej 2019-12-06, godz. 18:45 Modernizacja linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle prawie na półmetku Przebudowa linii kolejowej między Opolem a Kędzierzynem-Koźlem jest już prawie na półmetku. Wyremontowano 50 kilometrów torów, wymieniono 45 rozjazdów, gotowe… » więcej 2019-12-06, godz. 14:15 Brzeg stawia na "czysty" transport miejski Brzeg chce postawić na czystszy transport publiczny. W postępowaniu konkursowym na realizację przewozów, magistrat zamierza promować przewoźników, którzy będą… » więcej 2019-12-06, godz. 12:00 Przyszłoroczny budżet Nysy będzie rekordowy. Wydatki na poziomie 326 milionów, ponad 80 pochłoną inwestycje Nysa zapowiada rekordowy przyszłoroczny budżet miejski. Wstępnie wydatki w 2020 roku zaplanowano na ponad 326 milionów złotych, z czego ponad 80 magistrat chce… » więcej 2019-12-06, godz. 06:00 Nie dostali pieniędzy, ale i tak muszą zacząć rozbudowę oczyszczalni Gminie Polska Cerekiew nie udało się zdobyć dofinansowania na rozbudowę oczyszczalni ścieków, ale i tak musi rozpocząć tę inwestycję. Nie ma wyjścia - obecnie… » więcej 2019-12-05, godz. 19:00 Zbudują wodociąg-bypass, żeby w razie awarii nie odcinać od wody połowy gminy W przyszłym roku w gminie Izbicko ma powstać nowa nitka wodociągu. Będzie to bypass, który pozwoli w razie awarii odciąć wodę tylko w miejscu jej wystąpienia… » więcej 2019-12-05, godz. 17:00 Chrząstowice z umowami na remonty dwóch ulic na terenie gminy Kolejna strategiczna ulica dla mieszkańców Chrząstowic zostanie zmodernizowana. Chodzi o ulicę Szkolną, która prowadzi nie tylko do placówki oświatowej, ale również… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Na starym poligonie chcą wybudować halę produkcyjną i zatrudnić kilkaset osób Kamet jest pierwszym inwestorem, który ulokuje się na terenach dawnego poligonu w Reńskiej Wsi. Gmina sprzedała 7,5 hektara za kwotę prawie 1,2 mln zł. Ma tam… » więcej 2019-12-05, godz. 13:30 Od kilku do kilkudziesięciu złotych. Dąbrowa podwyższa stawki za wywóz śmieci Dąbrowa podniesie opłaty za wywóz śmieci. Taką decyzję na sesji podjęli radni gminy. Za odpady segregowane 3-osobowe gospodarstwo domowe zapłaci miesięcznie 9… » więcej 2019-12-04, godz. 17:30 100 milionów za część udziałów w WiK. Miasto Opole sprzedaje je na 20 lat, aby mieć na inwestycje Miasto Opole sprzedaje 25 procent udziałów w spółce Wodociągi i Kanalizacja. Fundusz Inwestycji Samorządowych, który jest zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »