Radio Opole » Gospodarka
2019-09-27, 08:30 Autor: Daniel Klimczak

Brzescy radni zdecydowali o sprzedaży "Zielonki". Nowy właściciel uzbroi teren i wybuduje halę

Zielonka, czyli powojskowe grunty pod inwestycje w Brzegu [fot. Agencja Mienia Wojskowego]
Zielonka, czyli powojskowe grunty pod inwestycje w Brzegu [fot. Agencja Mienia Wojskowego]
Brzescy radni zdecydowali o sprzedaży "Zielonki" [fot. Daniel Klimczak]
Brzescy radni zdecydowali o sprzedaży "Zielonki" [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg sprzeda 54 hektary terenów inwestycyjnych na "Zielonce". Decyzję o zbyciu gruntu podjęli podczas sesji miejscy radni.
Cały posiadany przez miasto obszar przeznaczony pod inwestycje trafi w ręce Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która za "Zielonkę" zapłaci ponad 8,5 miliona złotych. Jak wskazuje burmistrz Jerzy Wrębiak, transakcja przyniesie wiele korzyści dla miasta.

- Miasto zakupiło te grunty za kwotę 2 miliony 400 tysięcy. Od momentu zakupu przez strefę, miasto zyskuje również podatek. Co roku rzędu 440 tysięcy złotych, oczywiście ten podatek będzie sukcesywnie wzrastał od momentu pojawienia się jakiejkolwiek firmy czy jakiejś inwestycji na tym terenie - zapowiada.

Ponadto nowy właściciel uzbroi teren, na co miasto nie mogłoby sobie pozwolić. Według szacunków, budowa instalacji oraz odsetek od kredytu mogłyby kosztować Brzeg prawie 30 milionów.

Sprzedaż terenu wzbudziła mieszane odczucia wśród radnych, którzy po długiej dyskusji ostatecznie poparli pomysł, choć 8 z nich wstrzymało się od głosu. W ten sposób zagłosował między innymi Grzegorz Surdyka (Brzeg 2025), który wolałby inaczej zagospodarować "Zielonkę".

- Uważamy, że jednak strefa zakładów produkcyjnych powinna być kontynuowana w gminie Skarbimierz, tam, gdzie już jest. Tutaj należałoby pójść w kierunku albo mieszkalnictwa albo szeroko rozumianej rozrywki, po to, żeby ludzi do Brzegu ściągnąć. Weźmy przykład gminy Zator, Energylandia, w tym sensie - tłumaczy.

Pomysł poparło 13 radnych, także część miejskiej opozycji. Jednym z nich był Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości, który w przejęciu terenu widzi sporo szans.

- Pojawia się poważny gracz. To jest spółka z wielką renomą i doświadczona w inwestowaniu, w pozyskiwaniu inwestorów. Chciałbym aby tam znalazł się inwestor, który da miejsca pracy, podatki dla miasta i równocześnie charakter tej inwestycji taki, aby nie była ona uciążliwa. Te zapewnienia padły - dodaje.

Przedstawiciel strefy ekonomicznej zdradził podczas sesji, że zbrojenie terenu rozpocznie się wkrótce po jego przejęciu. Na terenie "Zielonki" najprawdopodobniej powstanie też hala pod wynajem. Jednocześnie zaprzeczył on, by w tym miejscu mogło powstać więzienie czy fabryka elektrolitu.
Jerzy Wrębiak
Grzegorz Surdyka
Wojciech Komarzyński

Gospodarka

2020-01-28, godz. 21:45 Nyski urząd pracy zapoznał przedsiębiorców ze zmianami w prawie i nowymi możliwościami wspierania firm. "Takie spotkania… Zmiany w prawie istotne dla prowadzenia firmy, czy możliwości sięgania po dotacje na zwiększanie zatrudnienia. To część tematów poruszanych w czasie dzisiejszej… » więcej 2020-01-28, godz. 19:17 Po podwyżkach płacy minimalnej szpitale potrzebują więcej pieniędzy Po wzroście pensji minimalnej koszty funkcjonowania szpitali należących do urzędu marszałkowskiego mogą wzrosnąć o 30 mln złotych. Według wyliczeń samorządu regionu… » więcej 2020-01-28, godz. 17:30 Były starosta nyski został dyrektorem w miejscowym PKS. "Jego obszerna wiedza przyniesie korzyści spółce" Były starosta nyski Czesław Biłobran otrzymał posadę w spółce należącej do powiatu. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami, został on dyrektorem… » więcej 2020-01-28, godz. 16:00 Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej na starej linii kolejowej Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki rowerowej na nieczynnym torowisku prowadzącym przez gminę Reńska Wieś. Ścieżka powstaje… » więcej 2020-01-28, godz. 15:00 Gmina utwardzi drogę do nowo budowanego domu seniora Za kilka tygodni w Solarni (gm. Bierawa) ma ruszyć budowa prywatnego domu spokojnej starości. Gmina wspiera inwestorów i przygotowuje utwardzenie drogi prowadzącej… » więcej 2020-01-28, godz. 12:44 Nowe studnie i oczyszczalnia - to plan gminy Ujazd na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Pod koniec ubiegłego roku zakończono modernizację oczyszczalni w Ujeździe. W tym roku rozpocznie się budowa nowej, która będzie obsługiwać firmy z terenu strefy… » więcej 2020-01-28, godz. 11:44 W Kędzierzynie-Koźlu przyznano statuetki Kozłów Biznesu Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy po raz kolejny zorganizował konkurs „Kozły Biznesu”, żeby uhonorować najaktywniejsze firmy i przedsiębiorców, a także… » więcej 2020-01-28, godz. 08:45 Zapowiada się kolejny rok z inwestycjami drogowymi w Wołczynie. Takie są podstawowe założenia budżetu 66 milionów złotych dochodów i o niemal milion złotych większe wydatki. Takie są założenia tegorocznego budżetu gminy Wołczyn. » więcej 2020-01-28, godz. 07:00 W tym roku powstanie kanalizacja w Urbanowicach i ujecie wody w Grodzisku W tym roku w gminie Pawłowiczki będą realizowane dwie duże inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Jedną będzie budowa kolejnego odcinka kanalizacji w… » więcej 2020-01-27, godz. 18:00 42 opolskich stulatków co miesiąc dostaje z ZUS 4 tysiące złotych. W tym gronie jest tylko 6 mężczyzn Rośnie liczba stulatków w całym kraju. Na Opolszczyźnie w ubiegłym roku żyło 36 kobiet i 6 mężczyzn w takim wieku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »