Radio Opole » Gospodarka
2019-09-13, 15:30 Autor: Piotr Wójtowicz

IXAR na Startup Poland Camp Automotive. W Nysie powstaje już kolejne auto elektryczne

IXAR na Startup Poland Camp Automotive [fot. PN-T]
IXAR na Startup Poland Camp Automotive [fot. PN-T]
Paweł Dytko [fot. PN-T]
Paweł Dytko [fot. PN-T]
Waży około pół tony i rozpędza się do 60 km na godzinę. To parametry samochodu elektrycznego, który zbudował nysanin Paweł Dytko. Na razie po ulicach miasta jeździ "przed prototyp", który ma zainteresować inwestorów i pokazać, że w Nysie ponownie mogą być budowane samochody. Tym razem będą tanie w eksploatacji i docelowo rozwijać prędkość do 70 km/h. IXAR odwiedził także Opole.
Rajdowiec Paweł Dytko zapewnia, że za kierownice jego pojazdów będzie mogła wsiąść młodzież od 16. roku życia i pozostali z kategorią B1. - Będzie to idealny samochód na miasto i w dojazdach do szkoły, ponieważ koszt doładowania będzie liczony w złotówkach.

- Nie jest to jeszcze docelowe założenie, ale małymi krokami musimy się posuwać do przodu - podkreśla Paweł Dytko. - Poprzez ten pierwszy pojazd chcemy zainteresować opinię publiczną, czy potencjalnych inwestorów, że mamy nie tylko pomysł na projekcjach komputerowych, ale samochód.

- Silnik w Ixarze pochodzi od polskiego producenta. Jest prosty, ale jego zaletą było to, że jest już używany na rynku. Mówiąc o prędkości Paweł Dytko przyznał - Nie poszalejemy, ten silnik, który mamy w pierwszym modelu, ma ponad trzydzieści koni i rozpędza się do sześćdziesięciu pięciu kilometrów na godzinę.

Dwa lata temu na antenie Radia Opole nysianin mówił, że chciał stworzyć mały samochód. Dla tych, którzy mają szesnaście lat, albo nie mają prawa jazdy. Natomiast samochód, który wyjechał na drogi, jest teraz tylko dla kierowców z kategorią B.

- To jest wersja na której testujemy różne rozwiązania. Rzeczywiście docelowo autem będą mogły jeździć tylko osoby z kategorią B1, czyli młodzież od szesnastego roku życia i normalny posiadacz prawa jazdy - deklaruje Paweł Dytko. - Czyli celujemy w kategorię micro carów, tak zwanych plastikowych samochodzików, które są bardzo lekkie i uproszczone technologicznie. Trzeba to sobie tak wyobrazić, że to zabudowany quad przypominający samochód. Nie tylko my wymyślamy taką kategorię aut, przecież w Europie takie auta powstają.

W tej chwili w warsztacie rajdowca powstaje drugi właściwy pojazd, którego waga nie przekroczy 450 kilogramów. - Z tym samochodem można zacząć pomału myśleć o homologacji. Docelowo dla tej kategorii mamy limit piętnastu kilowatów, a w przeliczeniu na moc będzie to dwadzieścia parę koni, czyli mniej niż ma maluch ale taki samochód będzie lekki.

Konstruktor uważa, że na miasto większe prędkości nie są potrzebne. - W tym przypadku przyspieszenie będzie miało większą zaletę. Jeżeli będziemy dopracowywać ten drugi właściwy prototyp, to na pewno pojazd nie będzie osiągał większej prędkości niż siedemdziesiąt na godzinę. Jak dodał najważniejsze jest właściwe zbalansowanie przyspieszenia z wydajnością baterii. - Optymalnie byłoby zainstalować jak najmniejsze baterie i jak najmniejszy silnik, by ładowanie było jak najkrótsze.

Omawiając zainteresowanie inwestorów rajdowiec stwierdza: - Nie jest lekko, ale start-upy mają taką urodę i specyfikę. W tej chwili każdy mnie popiera, każdemu się projekt podoba, ale niestety przejście z tej fazy reklamowo-marketingowej do biznesowej nie jest łatwe i ten ostatni etap jest najtrudniejszy dla każdej małej firmy.

- Wierzę w przyszłość samochodów elektrycznych, szczególnie w aglomeracjach. Sam jeżeli mam możliwość to od paru tygodni jeżdżę tym samochodem i pokonuje nim średnio dwadzieścia parę kilometrów dziennie i jeżdżę praktycznie za darmo.

Budowa nowego pojazdu rozpoczęła się w tym miesiącu. - To musi być od nowa konstrukcja, nowe nadwozie opracowane na zupełnie innej konstrukcji. "Dizajnersko" też się troszkę różni, wracamy do tych pierwotnych kształtów, które pokazywaliśmy w konkursie ElectroMobility Poland. Może pod koniec roku uda nam się pokazać kształt tego auta, natomiast montaż właściwej jednostki napędowej to już jest przyszły rok.

Konstruktora zapytaliśmy o pomoc państwa. - No niestety nie otrzymaliśmy takiej. Braliśmy udział w pierwszym konkursie Elektromobility Poland.

Obecnie nysanin poszukuje inwestorów by przejść z fazy budowania prototypów do seryjnej produkcji. A swój samochód prezentował podczas spotkania Startup Poland Camp Automotive, które odbyło się w Parku Naukowo Technologicznym w Opolu.
Paweł Dytko

Gospodarka

2019-10-21, godz. 19:00 Wciąż nie wiadomo, kiedy basen w Namysłowie znów będzie działać. W pierwszej kolejności trzeba wyremontować letnią pły ... Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z basenów w Namysłowie. Magistrat szuka pieniędzy na niezbędne naprawy zarówno letniego, jak i kryteg ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Opole: Akademia Prawno-Ekonomiczna o inwestowaniu na giełdzie - Bez wiedzy lepiej nie inwestować na giełdzie - taki wniosek płynie z wykładu profesora Krzysztofa Jajugi. Ekonomista, prezes CFA Society Poland i członek Ra ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:45 Rusza wypłata zaliczek. Do końca listopada 85% rolników dostanie pieniądze z ARiMR Po raz czwarty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczęła wypłatę zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Pieniądze maj ... » więcej 2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »