Radio Opole » Gospodarka
2019-11-20, 17:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Opolu. Czy biznes jest dla młodych?

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dr. Irena Kamińska Radomska [fot.PNT] 2
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dr. Irena Kamińska Radomska [fot.PNT] 2
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dr. Irena Kamińska Radomska [fot.PNT]
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dr. Irena Kamińska Radomska [fot.PNT]
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości [fot.PNT]
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości [fot.PNT]
"Biznes bez barier" to hasło trwającego w Opolu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wydarzenie, które ma promować uruchamianie biznesu gromadzi przedsiębiorców, naukowców i uczniów. Organizator, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Jarosław Mamala wskazuje, że impreza jest potrzebna, ponieważ z przedsiębiorczością u młodego pokolenia jest coraz gorzej.
- Z moich obserwacji wynika, że przedsiębiorczość ma się coraz gorzej. Programów, które mają wspierać młodych na rynku nie ma wiele a inwestorzy, czyli tzw. aniołowie biznesu szukają pomysłów dopracowanych, zwykle jeśli przedsiębiorca nie osiągnie minimum 100 tysięcy euro rocznie dochodu, to nie może liczyć na ich pomoc - tłumaczy Jarosław Mamala.

Jeden z młodych przedsiębiorców - Łukasz Janiszewski zarobione na Zachodzie pieniądze zainwestował w założenie firmy produkującej kosmetyki. Przebicie się z produktami na rynek trwało dwa lata, dzisiaj opakowania Senelle Cosmetics można spotkać na sklepowych półkach, bo - jak podkreśla opolanin - znalazł niszę na rynku.

- Stworzyłem coś, czego w Polsce nie ma. Czyli produkty inspirowane cyklami natury. Tutaj biotechnolodzy dobierali składy, tak by o danej porze roku, w naszej szerokości geograficznej były najlepsze. Przecież wiosną nasza skóra potrzebuje innego nawilżenia niż zimą - tłumaczy Łukasz Janiszewski.

Tematyka spotkań, szkoleń, konsultacji i wykładów dotyczy nie tylko zakładania firm, sprzedaży w internecie, ale również sztuki autoprezentacji. "Współczesny biznes z klasą" wykład pod takim tytułem prezentowała znana z Projektu Lady dr Irena Kamińska-Radomska. - Środowisko ma olbrzymi wpływ. Całe szczęście, że panie, które wystąpiły w programie mogły zobaczyć, że jest inny świat i można do tego niego należeć. To jest tylko kwestia woli poszczególnych osób.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości potrwa do jutra. W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki o 18:00 rozpocznie się spotkanie Startup Mixer, podczas którego zostanie zaprezentowany m.in. pomysł samoczyszczącego się akwarium.

Wcześniej, bo o 12.00 w NCPP zaplanowano prezentacje dotyczące sukcesu w biznesie, a wykład od 14.00 nosi tytuł "Czego może nauczyć się biznesmen od rycerza z XVI w".

Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenia patronatem medialnym.
Jarosław Mamala
Łukasz Janiszewski
dr Irena Kamińska-Radomska

Gospodarka

2020-01-29, godz. 16:00 Znany jest przebieg S11 w powiatach kluczborskim i oleskim. Będą 4 węzły drogowe Cztery węzły drogowe będzie mieć 46-kilometrowy odcinek planowanej drogi ekspresowej S11 między Kępnem a Kolonią Ciarki w gminie Lasowice Wielkie. » więcej 2020-01-29, godz. 14:00 Senioralne Centrum Pracy powstaje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu Utworzenie Senioralnego Centrum Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu to odpowiedź na potrzeby opolan. Obecnie w stolicy regionu jest 36,5 tysiąca osób powyżej… » więcej 2020-01-29, godz. 11:00 Wiadomo już, gdzie przebiegnie nowy łącznik do obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Władze miasta wybrały wersję droższą, ale mniej uciążliwą dla mieszkańców. Trasa prowadzić będzie od obwodnicy, od wysokości Bażanciarni, minie osiedle Miejsce… » więcej 2020-01-29, godz. 07:33 Ludzie chcą budować domy, więc gmina musi budować sieć wodną i kanalizacyjną Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Dobrej to jedna z największych tegorocznych inwestycji realizowanych w gminie Strzeleczki. Zapotrzebowanie generują nowi… » więcej 2020-01-28, godz. 21:45 Nyski urząd pracy zapoznał przedsiębiorców ze zmianami w prawie i nowymi możliwościami wspierania firm. "Takie spotkania… Zmiany w prawie istotne dla prowadzenia firmy, czy możliwości sięgania po dotacje na zwiększanie zatrudnienia. To część tematów poruszanych w czasie dzisiejszej… » więcej 2020-01-28, godz. 19:17 Po podwyżkach płacy minimalnej szpitale potrzebują więcej pieniędzy Po wzroście pensji minimalnej koszty funkcjonowania szpitali należących do urzędu marszałkowskiego mogą wzrosnąć o 30 mln złotych. Według wyliczeń samorządu regionu… » więcej 2020-01-28, godz. 17:30 Były starosta nyski został dyrektorem w miejscowym PKS. "Jego obszerna wiedza przyniesie korzyści spółce" Były starosta nyski Czesław Biłobran otrzymał posadę w spółce należącej do powiatu. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami, został on dyrektorem… » więcej 2020-01-28, godz. 16:00 Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej na starej linii kolejowej Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki rowerowej na nieczynnym torowisku prowadzącym przez gminę Reńska Wieś. Ścieżka powstaje… » więcej 2020-01-28, godz. 15:00 Gmina utwardzi drogę do nowo budowanego domu seniora Za kilka tygodni w Solarni (gm. Bierawa) ma ruszyć budowa prywatnego domu spokojnej starości. Gmina wspiera inwestorów i przygotowuje utwardzenie drogi prowadzącej… » więcej 2020-01-28, godz. 12:44 Nowe studnie i oczyszczalnia - to plan gminy Ujazd na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Pod koniec ubiegłego roku zakończono modernizację oczyszczalni w Ujeździe. W tym roku rozpocznie się budowa nowej, która będzie obsługiwać firmy z terenu strefy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »