Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-29, 07:00 Autor: Tomasz Cichoń

Prototyp z Nysy powalczy w konkursie na mały, polski samochód elektryczny

IXAR 1 fot. Proto-Cars
IXAR 1 fot. Proto-Cars
IXAR 2 fot. Proto-Cars
IXAR 2 fot. Proto-Cars
IXAR 3 fot. Proto-Cars
IXAR 3 fot. Proto-Cars
IXAR 4 fot. Proto-Cars
IXAR 4 fot. Proto-Cars
IXAR 5 fot. Proto-Cars
IXAR 5 fot. Proto-Cars
Auto elektryczne 1 fot. Tomek Cichoń
Auto elektryczne 1 fot. Tomek Cichoń
Auto elektryczne 2 fot. Tomek Cichoń
Auto elektryczne 2 fot. Tomek Cichoń
W listopadzie ruszy konkurs na prototyp polskiego samochodu elektrycznego. Konkurs jest skierowany firm z branży motoryzacyjnej i został zorganizowany przez spółkę ElektroMobility Poland we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
- Chcielibyśmy w najbliższych dwóch tygodniach skonsultować te założenia z potencjalnymi uczestnikami konkursu. Chcemy być pewni, że te założenia odpowiadają na ich potrzeby, które nam sygnalizowali w trakcie przygotowań. Jeśli nie będzie dużych zmian w tych założeniach chcielibyśmy na koniec listopada ogłosić konkurs na prototyp - mówi portalowi newseria.pl Piotr Zaremba - szef projektu ElectroMobility Poland.

W konkursie bierze udział projekt z Opolszczyzny - to niewielkie, rodzinne auto z Nysy.

- Projektujemy własny samochód - IXAR. Nazwa nawiązująca do nowoczesności, do elektryczności. Jest to samochód projektowany dla przeciętnego kierowcy, nawet chcemy, żeby on był homologowany w kategorii prawa jazdy B1, czyli dla kierowców, którzy ukończyli 16 lat - mówi Paweł Dytko w którego firmie powstanie prototyp.

Proces wyłonienia najlepszych konstrukcji potrwa do końca 2018 roku. Wtedy też możemy się spodziewać pierwszych samochodów na drogach. Według założeń rządu do 2025 roku po polskich drogach ma jeździć milion aut elektrycznych.
Paweł Zaremba ElectroMobility Poland
Paweł Dytko - twórca Ixara

Wiadomości z regionu

2019-11-11, godz. 23:00 Mieszkańcy Brzegu, wraz z wojskiem, uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości Wojskowym apelem pamięci poprzedzonym mszą za ojczyznę zakończyły się brzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. » więcej 2019-11-11, godz. 22:30 Regiment garnizonowy, śląska landwehra czy legia polsko-włoska. Spotkanie z historycznym wojskiem w Kędzierzynie-Koźlu… Szable i rapiery, pistolety i haubice, do tego mundury o różnych krojach i fasonach - to wszystko można było zobaczyć dzisiaj (11.11) w Kędzierzynie-Koźlu w czasie… » więcej 2019-11-11, godz. 20:30 Przypomnieli świętego Marcina i zbierali na operację dla chorej mieszkanki gminy Po raz 22. w Strzeleczkach odbyła się inscenizacja historii św. Marcina, który będąc rzymskim legionistą, podzielił się płaszczem z żebrakiem. W towarzystwie tłumów… » więcej 2019-11-11, godz. 19:52 W pożarze mieszkania zginęło dwóch mężczyzn. To prawdopodobnie bracia Dwóch młodych mężczyzn zginęło w pożarze mieszkania w Kędzierzynie-Koźlu. Straż pożarną zaalarmowali ludzi, którzy zobaczyli dym wydobywający się z okna na drugim… » więcej 2019-11-11, godz. 18:30 Podczas uroczystej sesji rady miasta uhonorowano osoby zasłużone dla Opola. "To wyraz wdzięczności" Narodowe Święto Niepodległości to w Opolu okazja do wręczenia wyróżnień miejskich. Podczas uroczystej sesji tytuł Zasłużony Obywatel Miasta Opola trafił do profesora… » więcej 2019-11-11, godz. 17:15 Głubczyce upamiętniły 101. rocznicę odzyskania niepodległości W Głubczycach obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pod… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Duże zainteresowanie mieszkańców Prudnika obchodami rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Apel harcerzy oraz msza w intencji Ojczyzny i kombatantów rozpoczęły prudnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Licznie uczestniczyli w nich mieszkańcy… » więcej 2019-11-11, godz. 16:10 Z okazji odzyskania niepodległości wieczorem w Babicach przy ognisku odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów w całej Polsce odbywają się okolicznościowe uroczystości, marsze i koncerty. Podobnie będzie… » więcej 2019-11-11, godz. 16:00 Mieszkańcy Opola tłumnie świętowali odzyskanie niepodległości na placu Wolności [FILM, ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem mieszkańców Opola cieszyły się oficjalne uroczystości niepodległościowe na placu Wolności. Odśpiewano hymn, była salwa honorowa, apel pamięci… » więcej 2019-11-11, godz. 15:00 Grodków tanecznie świętował rocznicę odzyskania niepodległości. "Chcemy nadać świętu nie tylko patetyczny, ale i radosny… 101. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono dziś (11.11) także w Grodkowie. Podczas obchodów, już po raz trzeci, mieszkańcy zatańczyli na miejscowym rynku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »