Radio Opole » Gospodarka
2019-06-05, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oddał do użytku Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego

Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Otwarcie Budynku Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego w PNT w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Otwarcie Budynku Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego w PNT w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oddaje do użytku jedną z najnowocześniejszych hal produkcyjno-biurowych w regionie. Za 40 mln złotych powstało 6 tysięcy metrów kwadratowych z klimatyzacją, systemem odpylania i możliwością skorzystania z wiedzy naukowców, którzy działają przy parku.
Michał Wojczyszyn z PNT mówi, że zainteresowanie wynajmem było tak duże, że powierzchnie wynajęto w ciągu jednego dnia, jeszcze przed otwarciem Budynku Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego. - Zauważamy, że firmy chcą z nami współpracować. Przecież faktem jest, że ulokowanie u nas firmy uwiarygadnia przedsiębiorcę wśród potencjalnych partnerów.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że gdy 7 lat temu park powstawał miał obawy, czy to miejsce przyciągnie biznes i naukę. Przykład szedł z Łodzi, gdzie podobny ośrodek miał problemy z przyciągnięciem innowacyjnych firm, ale jego zdaniem w Opolu przyjęto inny model rozwoju i się udało. - Wiele podobnych projektów w kraju zostało przewymiarowanych i przede wszystkim tworzono je bez klienta, czyli budowano laboratoria, ale nie pytano, kto te powierzchnie wypełni. My przyjęliśmy inną strategię, budowaliśmy obiekt na miarę naszych możliwości w skromnej skali a potem rozbudowywaliśmy. Zasada, jaką przyjęliśmy polegała na tym, że kolejny sukces zależał od sukcesu pierwszego etapu. Dzięki temu dzisiaj nasz park jest pełen firm.

Obecnie w firmach działających przy samym parku pracuje 500 osób, natomiast z instytucją w sumie współpracuje 80 firm.

W nowym obiekcie powierzchnie wynajęło 20 firm z branży informatycznej, metalurgicznej czy kosmetycznej. Warunkiem, aby wynająć płatne powierzchnie produkcyjne i biurowe była konieczność wykazania, że firmy chcą unowocześniać swoje produkty.

Roman Staś, prezes Firmy Somati System, która produkuje systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych uzasadnia, że dzięki ulokowaniu się w parku jego firma może prowadzić badania nad produktami, które w przyszłym roku wejdą na europejski rynek. - Dzięki temu miejscu będziemy mogli stworzyć dział badawczo-rozwojowy i taki jest nasz cel. Tego nie moglibyśmy stworzyć w naszych halach przy Wrocławskiej. Ponadto tu są świetne warunki pracy, co też przyciąga konstruktorów.

Przypomnijmy, Park Naukowo-Technologiczny powstał w 2012 roku, gdy prezydentem miasta był Ryszard Zembaczyński, który pojawił się na otwarciu Budynku Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego.
Michał Wojczyszyn
Arkadiusz Wiśniewski
Roman Staś

Gospodarka

2019-10-22, godz. 16:00 Politechnika Opolska podpisała umowę z ZUS. Porozumienie zagwarantuje staże dla studentów Na Wydziale Ekonomii i Zarządzania PO gościł dzisiaj (22.10) wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek. Ze strony PO umowę podpisał rektor dr hab. inż. Marcin Lorenc. » więcej 2019-10-21, godz. 19:00 Wciąż nie wiadomo, kiedy basen w Namysłowie znów będzie działać. W pierwszej kolejności trzeba wyremontować letnią pły ... Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z basenów w Namysłowie. Magistrat szuka pieniędzy na niezbędne naprawy zarówno letniego, jak i kryteg ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Opole: Akademia Prawno-Ekonomiczna o inwestowaniu na giełdzie - Bez wiedzy lepiej nie inwestować na giełdzie - taki wniosek płynie z wykładu profesora Krzysztofa Jajugi. Ekonomista, prezes CFA Society Poland i członek Ra ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:45 Rusza wypłata zaliczek. Do końca listopada 85% rolników dostanie pieniądze z ARiMR Po raz czwarty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczęła wypłatę zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Pieniądze maj ... » więcej 2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »