Radio Opole » Gospodarka
2018-09-28, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Opolskie Centrum Projektowe Fraunhofera otrzymało 8 milionów złotych od urzędu marszałkowskiego

A. Król, A. Buła, M. Tukiendorf, A. Wiśniewski, J. Mamala [fot. Witold Wośtak]
A. Król, A. Buła, M. Tukiendorf, A. Wiśniewski, J. Mamala [fot. Witold Wośtak]
Blisko 8 milionów złotych wsparcia od urzędu marszałkowskiego dla Centrum Projektowego Fraunhofera w Opolu. Dzięki tym pieniądzom powstaną przede wszystkim laboratoria badawcze na Politechnice Opolskiej i w Parku Naukowo-Technologicznym.
Chodzi o sprzęt laboratoryjny, bardzo nowoczesne komputery, serwery obliczeniowe oraz
sprzęt do oceny materiałów czy wpływu na środowisko. - Mamy wytyczony konkretny obszar działania - mówi dr hab. inż. Anna Król, dyrektor Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich.

- To są zaawansowane technologie lekkie, produkcja materiałów lekkich, ich łączenie, recykling oraz ocena wpływu na środowisko. Te materiały są innowacyjne, więc musimy również określać ich starzenie. Pierwszy projekt realizujemy już, następne są w zamiarze i przygotowaniu, a kolejne inicjatywy przed nami. Myślę więc, że pracy mamy dużo.

Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki, zaznacza, że Instytut Fraunhofera to największy projekt w 50-letniej historii uczelni. - Już widać ogromne zainteresowanie - dodaje.

- W kolejce jest co najmniej 90 firm z kapitałem zagranicznym, które chciałyby współpracować. To nie może dziwić, bo tak działa magnes etykiety Fraunhofera. Ona przyciąga biznes do współpracy z nauką. Ten system będzie chronić polski rynek przed zjawiskiem, o którym często mówię - nie możemy myśleć tylko w kontekście „made in Poland”, bo musimy patrzeć pod kątem „designed and made in Poland”.

Marszałek Andrzej Buła zwraca uwagę, że dwa tygodnie temu w Brukseli udało się wynegocjować o 3 miliony euro więcej na projekty naukowo-badawcze opolskich uczelni.

- Rozmawiając w Brukseli o przesunięciach pieniędzy, przedstawiamy bardzo konkretnie, na co potrzebujemy. Nie mamy roszczeń o dodatkowe 11 czy 12 milionów złotych na cokolwiek, nie wiedząc na co je wydamy. Czas inwestycyjny oraz realizacyjny skraca się. Mówiąc dzisiaj o pieniądzach, musimy wiedzieć o szansie podpisania umowy realizacyjnej na jesień przyszłego roku.

Według planu, laboratoria zlokalizowane w PNT i na politechnice przy ulicy Mikołajczyka będą gotowe jesienią przyszłego roku.
Anna Król
Marek Tukiendorf
Andrzej Buła

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »