Radio Opole » Gospodarka
2019-05-31, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Państwowa Inspekcja Pracy podsumowała ubiegły rok. Najwięcej wypadków cały czas w budownictwie

Rusztowanie [fot. pixabay.com]
Rusztowanie [fot. pixabay.com]
111 wypadków, w których 9 osób straciło życie odnotowała na terenie województwa w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu. 27 wypadków miało charakter zdarzeń ciężkich, a 2 zbiorowych.
Przyczyny wypadków są wciąż jednakowe. To brawura, nieuwaga, brak odpowiedniego przeszkolenia i nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy i BHP.

- Cały czas najwięcej zdarzeń odnotowujemy w budownictwie - mówi Dariusz Lewandowski, nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu. - Jest brak zabezpieczeń indywidualnych, bądź zbiorowych. To jest kwestia niezabezpieczonych, źle zbudowanych rusztowań. Następna kwestia, to praca w wykopach. Wykopy są często niezabezpieczona, z brakiem dróg ewakuacyjnych, składowanie urobku w ramach klina, odłamu, czyli granic wykopu, gdzie dochodzi do przysypania.

W 2018 roku PiP przeprowadził na Opolszczyźnie 2.800 kontroli. W ich wyniku wyegzekwowano od nieuczciwych pracodawców blisko 2 miliony złotych.

- To zaległości wobec pracowników należne im za między innymi wykonaną pracę, czy ekwiwalent urlopowy - informuje Lewandowski. - Jest to dość sporo, aczkolwiek nie jest to kwota całkowita. Nie wszyscy pracodawcy, przedsiębiorcy chcą się poddać naszym środkom prawnym i wtedy musimy wszczynać kolejne procedury, włącznie z postępowaniem egzekucyjnym.

W 55 przypadkach kontrole Państwowej Inspekcji Pracy kończyły się w ubiegłym roku wystawionymi mandatami, na łączną kwotę blisko 80 tysięcy złotych.
Dariusz Lewandowski
Dariusz Lewandowski

Gospodarka

2019-09-18, godz. 13:45 Gmina sprzeda działki, ale tylko jeśli inwestor postawi na nich szeregowce Osiedle niskich bloków szeregowych może powstać w Zawadzkiem. Radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania, który teraz dopuszcza taką zabudowę. Wyznaczon ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:02 Jest pozwolenie, za dwa tygodnie zacznie się przebudowa mostu kolejowego w Krapkowicach Jest już pozwolenie na przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach. Za dwa tygodnie rozpoczną się prace, które mają potrwać ponad 1,5 roku. Po ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:30 Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas 'Śniadania na czasie', na które zap ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:00 Skarbimierz: ruszyła budowa nowego magazynu przy fabrykach produkujących słodycze Kamień węgielny wmurowany, czas na budowę magazynu logistycznego w Skarbimierzu. Halę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni Eur ... » więcej 2019-09-17, godz. 15:15 W gminie Izbicko będzie sieć gazowa W przyszłym roku w Izbicku ma powstać sieć gazowa. W planie jest podłączenie budynków należących do samorządu i zmiana ich systemu ogrzewania na bardziej ekol ... » więcej 2019-09-17, godz. 13:30 Położyli asfalt na jednej drodze, skorzystali mieszkańcy dwóch miejscowości Kolejna droga w gminie Strzeleczki doczekała się asfaltu. Na ukończeniu jest budowa ulicy Granicznej między Dziedzicami i Racławiczkami. Inwestycja kosztowała ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Opolski urząd pracy oferuje dotacje na założenie własnej firmy. Rusza nabór do projektu „Pomysł na starcie kluczem do ... Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz samorząd województwa opolskiego wspiera nowych przedsiębiorców. W 4 naborach może udzielić ponad 5 mln zł. dotacji na zało ... » więcej 2019-09-15, godz. 19:27 Na 24.Targach Przedsiębiorczości i Rzemiosła w Prudniku doceniono najlepszych wystawców i producentów Tłumy Polaków i Czechów odwiedziły tegoroczne 24. Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region „Dom i Ogród” w Prudniku. Od piątku (13.09) ponad 100 wyst ... » więcej 2019-09-15, godz. 10:16 "Tydzień Przedsiębiorcy" w opolskim ZUS. Można się zapisywać na bezpłatne seminaria i szkolenia Z myślą o przedsiębiorcach, pracodawcach, księgowych, kadrowych i pracownikach, w tym cudzoziemcach, opolski ZUS organizuje 'Tydzień Przedsiębiorcy'. Od 23 do ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:00 W Kujawach remontują chodnik przy drodze wojewódzkiej Był dziurawy i krzywy, ma być prosty jak stół. Już niedługo mieszkańcy wioski Kujawy w gminie Strzeleczki będą mogli korzystać z nowego chodnika. Inwestycja o ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »