Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-21, 12:30 Autor: Jacek Rudnik

Inspekcja pracy wyjaśnia zasady zatrudniania i odprowadzania składek przy oferowaniu pracy niepełnoletnim

Katarzyna Tincel [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Tincel [fot. Paula Hołubowicz]
Sebastian Szczurek [fot. Wanda Kownacka]
Sebastian Szczurek [fot. Wanda Kownacka]
- Osoby, które nie ukończyły 18 lat mogą świadczyć pracę dwutorowo - przypomniała w rozmowie "W cztery oczy" inspektor Katarzyna Tincel z PIP w Opolu, pytana o możliwości zatrudniania niepełnoletnich. Gość Radia Opole wyjaśniał, że nie ma dolnej granicy wieku, od którego dziecko może podejmować zatrudnienie, ale w przypadku dzieci poniżej 13 lat może to być praca jedynie na rzecz podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową i reklamową.
- Pierwsza grupa osób młodych jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w ramach przygotowania zawodowego, co nas dzisiaj zapewne mniej interesuje, bo jest to powiązane ze zdobywaniem zawodu. Druga grupa osób młodocianych, które ukończyły 15 rok życia, mogą pracować na podstawie umowy o pracę w ciągu całego roku kalendarzowego - dodaje. - W tym drugim przypadku praca może być jednak świadczona wyłącznie w grupie tzw. prac lekkich, nie stwarzających zagrożenia zdrowia, życia czy rozwoju psychofizycznego.

- W wykazie tych prac znajdziemy m.in. zakaz zatrudniania młodocianych przy sprzedaży alkoholu, obsłudze klientów. Zanim taki wykaz opracuje pracodawca, musi go zatwierdzić lekarz medycyny pracy, po czym trafia on do inspektora pracy, a ten będzie już dopytywał u pracodawcy i jeśli ma wątpliwości to nawiązujemy kontakt z takim podmiotem i wyjaśniamy - tłumaczyła na antenie Radia Opole inspektor Tincel.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat mogą też wykonywać prace na podstawie umowy cywilno -prawnej np. przy sprzedaży owoców na targowiskach.

- Osoby w wieku poniżej 16 lat muszą pracować pod ścisłym nadzorem inspektora PIP, a zgoda na zarobkową pracę dziecka jest wydawana na podstawie decyzji administracyjnej - przypomniał rozmówca Radia Opole.

Osoba młodociana od 15 do 18 roku życia może zawrzeć umowę o pracę nawet bez zgody rodzica czy opiekuna, natomiast w przypadku umowy cywilno-prawnej i umowy o dzieło, dzieci poniżej 15 lat muszą mieć taką zgodę.

Katarzyna Tincel przypomniała, że nie ma dolnej granicy wieku, od którego dziecko może podejmować zatrudnienie, ale w przypadku dzieci poniżej 13 lat, może to być praca jedynie na rzecz podmiotów prowadzące działalność kulturalną, artystyczną, sportową i reklamową. Do ukończenia 16 lat można podejmować prace tylko w określonej grupie podmiotów, w której nie ma np. możliwości zatrudnienia w handlu.

- Młodociani podejmujący prace na podstawie umowy o pracę muszą odprowadzać także składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne - przypomniał z kolei w "Poglądach i osądach" rzecznik opolskiego oddziału ZUS Sebastian Szczurek.

W przypadku wakacji, pracodawcy zawierają z młodocianymi najczęściej umowy cywilno-prawne oraz umowy o dzieło. W takim przypadku nie ma wymogu odprowadzania składek.

Czym innym są tzw. umowy uaktywniające, dotyczące opieki nad dzieckiem, które są zawierane przez studentów najczęściej z rodzicami. Jeśli pensja takiej osoby - opiekuna dziecka - nie będzie wyższa niż minimalna krajowa, to wszystkie składki są obowiązkowe, ale ponosi je państwo.

W ocenie Sebastiana Szczurka, z takiej formy umów studenci korzystają coraz częściej, a można je zawierać nawet z członkami rodziny.
Katarzyna Tincel 01
Katarzyna Tincel 02
Sebastian Szczurek

Wiadomości z regionu

2019-09-21, godz. 10:35 Niebo na wyciągnięcie ręki. Mobilny Planetobus zaparkował w Głogówku Mobilne 'laboratorium astronomiczne' odwiedziło Zespół Szkół w Głogówku. Planetobus, dzięki któremu dzieci i dorośli mogą odkrywać tajniki kosmosu, to wspólny ... » więcej 2019-09-21, godz. 09:00 W poszukiwaniu przodków. 6 Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna w Brzegu W brzeskiej konferencji genealogicznej uczestniczą m.in. genealodzy, szukający przodków profesjonalnie. » więcej 2019-09-21, godz. 08:00 Panie z Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu reprezentowały Opolszczyznę na forum pod patronatem Agaty Kornhau ... My, kobiety, nie lubimy być bierne - mówiła pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda w czasie otwarcia I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Na spotkaniu ty ... » więcej 2019-09-20, godz. 22:00 "Teraz nie mówię nawet pracodawcom, że jestem osobą niedowidzącą". Jubileusz fundacji "Szansa dla niewidomych" [ZDJĘCI ... Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, nie wszystkie przejścia dla pieszych są dla nich dostosowane, brakuje informacji w języku Braille'a - to niektóre tylko pr ... » więcej 2019-09-20, godz. 20:30 Opole: 50-lecie Ochotniczego Ratownictwa Wodnego. Mają swój sztandar Ochotnicze Ratownictwo Wodne ma od dziś (20.09) swój własny sztandar. Mieszkańcy Opola podziękowali ratownikom za pełnioną służbę. » więcej 2019-09-20, godz. 19:30 Komarzyński: będę walczył o prawdę. "Ostatnia rzecz, jaką chciałem zrobić w tej kampanii to sąd" Kampania uczciwa i oparta na fair play - taki postulat przedstawił dziś (20.09) Wojciech Komarzyński przed Sądem Okręgowym w Opolu. Kandydat z list PiS do sej ... » więcej 2019-09-20, godz. 18:30 Grzegorz Schetyna odwiedził Opole. Lider Platformy Obywatelskiej prezentował kandydatów do parlamentu Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej odwiedził dziś (20.09) Opole. Podczas spotkania zaprezentowano kandydatów z opolskiej listy. » więcej 2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »