Radio Opole » Gospodarka
2019-01-30, 15:08 Autor: Maciej Stępień

Brzeg powalczy ze smogiem. Ponad setka starych pieców zostanie zlikwidowana

Brzeg powalczy o świeże powietrze. Takie kopciuchy mają zniknąć [fot. Maciej Stępień]
Brzeg powalczy o świeże powietrze. Takie kopciuchy mają zniknąć [fot. Maciej Stępień]
Dzięki unijnemu wsparciu miasto chce powalczyć o świeże powietrze. Samorząd złożył wniosek o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Brzeg znalazł się pośród 11 gmin, które starają się o podobne dotacje. A wszystko po to, by likwidować na terenie miasta tzw. trucicieli. Znikną stare piece węglowe i pozostałe nieekologiczne źródła ciepła.
Łukasz Rogotowicz z Urzędu Miejskiego w Brzegu mówi Radiu Opole, że z unijnego wsparcia skorzysta spora liczba rodzin.

- Dojdzie do wymiany ciepła w 116 budynkach, co z kolei przełoży się na wymianę tych źródeł w 229 lokalach. Część tych mieszkań jest zlokalizowana w budynkach wielorodzinnych, które będą przyłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wydaje nam się, że to już są takie liczby, które mogą cieszyć. Nie dość, że spora liczba mieszkańców zgłosiła się do tego programu, to możemy liczyć na spore dofinansowanie – dodaje Rogotowicz.

Szacuje się, że wymiana starych źródeł ciepła w Brzegu będzie kosztować około 4 mln złotych.
Łukasz Rogotowicz

Gospodarka

2019-03-24, godz. 10:45 Niemodlin rozpoczął największą drogową inwestycję w tym roku Rozpoczęła się przebudowa ulicy Lwowskiej w Niemodlinie. Na odcinku 900 metrów drogowcy wymienią nawierzchnię i zamontują oświetlenie. Dodatkowo wzdłuż ulicy ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:10 Budżet województwa wesprze finansowo organizacje społeczne, które dotychczas nie mogły pozyskiwać dofinansowania na lo ... Organizacjom pozarządowym z Opolszczyzny będzie łatwiej sięgać po unijne fundusze. Pomocne w tym będą pieniądze z budżetu samorządu województwa. Dla wielu org ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:00 Więcej ścieżek rowerowych będzie w Tułowicach Od Małych Tułowic i Ligoty Tułowickiej do samego centrum gminy, czyli dworca kolejowego. Tułowice rozbudowują swoją sieć ścieżek pieszo-rowerowych. » więcej 2019-03-22, godz. 12:28 W Walcach powstanie pierwszy w gminie żłobek Milion złotych ma kosztować budowa żłobka z Walcach. Będzie to pierwsza taka placówka w gminie. 640 tysięcy samorząd otrzymał z programu rządowego Maluch Plus ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:41 Wody w Polsce będzie coraz mniej. W pierwszej kolejności wpłynie to na uprawy 0,6% wody na naszej planecie nadaje się do picia. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody, a eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie alar ... » więcej 2019-03-22, godz. 08:53 17 tysięcy złotych co miesiąc - to najwyższa emerytura w naszym regionie wypłacana przez ZUS. Najniższa to 40 groszy Ponad 17 tysięcy złotych emerytury otrzymuje każdego miesiąca jeden z mieszkańców Opola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta suma plasuje go na podium zestaw ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:00 Otmuchów stawia na LEDy. W przyszłym roku z ulic wszystkich miejscowości w gminie znikną lampy sodowe Otmuchów chce zmodernizować uliczne oświetlenie. Do połowy przyszłego roku, wszystkie lampy sodowe na przydrożnych latarniach w gminie, mają zostać zastąpione ... » więcej 2019-03-21, godz. 12:00 Nie ma wstępu do kluczborskiego Parku Dzierżona. Rewitalizacja potrwa do września Kluczborski Park Dzierżona zamienił się w plac budowy na czas rewitalizacji. Teren przy ulicy Byczyńskiej został zabezpieczony i ogrodzony siatką. » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej 2019-03-20, godz. 15:45 Kolejne inwestycje w Otmuchowie opóźnią się przez brak wykonawców. "Albo nikt się nie zgłasza, albo oferują ceny nie d ... Opóźnia się remont otmuchowskiego domu kultury. Do dziś wykonawcy mogli składać oferty w drugim przetargu na ten cel. Do magistratu nie wpłynęła jednak żadna ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »