Radio Opole » Gospodarka
2019-01-30, 15:08 Autor: Maciej Stępień

Brzeg powalczy ze smogiem. Ponad setka starych pieców zostanie zlikwidowana

Brzeg powalczy o świeże powietrze. Takie kopciuchy mają zniknąć [fot. Maciej Stępień]
Brzeg powalczy o świeże powietrze. Takie kopciuchy mają zniknąć [fot. Maciej Stępień]
Dzięki unijnemu wsparciu miasto chce powalczyć o świeże powietrze. Samorząd złożył wniosek o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Brzeg znalazł się pośród 11 gmin, które starają się o podobne dotacje. A wszystko po to, by likwidować na terenie miasta tzw. trucicieli. Znikną stare piece węglowe i pozostałe nieekologiczne źródła ciepła.
Łukasz Rogotowicz z Urzędu Miejskiego w Brzegu mówi Radiu Opole, że z unijnego wsparcia skorzysta spora liczba rodzin.

- Dojdzie do wymiany ciepła w 116 budynkach, co z kolei przełoży się na wymianę tych źródeł w 229 lokalach. Część tych mieszkań jest zlokalizowana w budynkach wielorodzinnych, które będą przyłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wydaje nam się, że to już są takie liczby, które mogą cieszyć. Nie dość, że spora liczba mieszkańców zgłosiła się do tego programu, to możemy liczyć na spore dofinansowanie – dodaje Rogotowicz.

Szacuje się, że wymiana starych źródeł ciepła w Brzegu będzie kosztować około 4 mln złotych.
Łukasz Rogotowicz

Gospodarka

2019-12-09, godz. 17:00 Krapkowicka Chespa już w nowej siedzibie. "Inwestycja w Choruli pozwala podwoić naszą działalność" Będą rozwijać technologię i międzynarodową współpracę - krapkowicka firma Chespa przeniosła się do nowej siedziby w Choruli. Budowa zakładu przy ul. Opolskiej… » więcej 2019-12-09, godz. 15:23 Wyrok TSUE szansą dla "frankowiczów". W Opolu ruszyły konsultacje dla posiadających kredyt w szwajcarskiej walucie Analiza umowy kredytowej, możliwość dochodzenia roszczeń, czy ewentualne skierowanie tych roszczeń na drogę sądową. W Opolu rozpoczęły konsultacje dla osób posiadających… » więcej 2019-12-08, godz. 13:00 Część nyskiego śródmieścia będzie wkrótce udostępniona dla ruchu. Na zakończenie prac w rynku trzeba będzie poczekać do… Za kilka dni kierowcy i piesi będą mogli korzystać z przebudowanej ulicy Wrocławskiej w Nysie. Na otwarcie reszty śródmieścia trzeba będzie poczekać kilka mie… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Nysa zastanawia się nad budową spalarni odpadów Instalacja mogłaby być odpowiedzią nie tylko na coraz bardziej ograniczoną powierzchnię do składowania odpadów, ale też zapewnić tańsze ogrzewanie i energię e… » więcej 2019-12-06, godz. 18:45 Modernizacja linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle prawie na półmetku Przebudowa linii kolejowej między Opolem a Kędzierzynem-Koźlem jest już prawie na półmetku. Wyremontowano 50 kilometrów torów, wymieniono 45 rozjazdów, gotowe… » więcej 2019-12-06, godz. 14:15 Brzeg stawia na "czysty" transport miejski Brzeg chce postawić na czystszy transport publiczny. W postępowaniu konkursowym na realizację przewozów, magistrat zamierza promować przewoźników, którzy będą… » więcej 2019-12-06, godz. 12:00 Przyszłoroczny budżet Nysy będzie rekordowy. Wydatki na poziomie 326 milionów, ponad 80 pochłoną inwestycje Nysa zapowiada rekordowy przyszłoroczny budżet miejski. Wstępnie wydatki w 2020 roku zaplanowano na ponad 326 milionów złotych, z czego ponad 80 magistrat chce… » więcej 2019-12-06, godz. 06:00 Nie dostali pieniędzy, ale i tak muszą zacząć rozbudowę oczyszczalni Gminie Polska Cerekiew nie udało się zdobyć dofinansowania na rozbudowę oczyszczalni ścieków, ale i tak musi rozpocząć tę inwestycję. Nie ma wyjścia - obecnie… » więcej 2019-12-05, godz. 19:00 Zbudują wodociąg-bypass, żeby w razie awarii nie odcinać od wody połowy gminy W przyszłym roku w gminie Izbicko ma powstać nowa nitka wodociągu. Będzie to bypass, który pozwoli w razie awarii odciąć wodę tylko w miejscu jej wystąpienia… » więcej 2019-12-05, godz. 17:00 Chrząstowice z umowami na remonty dwóch ulic na terenie gminy Kolejna strategiczna ulica dla mieszkańców Chrząstowic zostanie zmodernizowana. Chodzi o ulicę Szkolną, która prowadzi nie tylko do placówki oświatowej, ale również… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »