Radio Opole » Gospodarka
2019-02-01, 10:30 Autor: Witold Wośtak

Samorządy w Wołczynie i Dobrodzieniu wspierają mieszkańców przy wymianie starych pieców

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Wołczyna i Dobrodzienia mogą aplikować o dotację na wymianę pieców starej generacji. Samorządy gminne zabezpieczyły w budżecie pieniądze na ten cel.
Wołczyński magistrat może wesprzeć 50 gospodarstw, bo w puli jest 100 tysięcy złotych, a maksymalna dotacja to 2 tysiące. Burmistrz Jan Leszek Wiącek obawia się, że pieniędzy może zabraknąć wobec liczby chętnych. - Wtedy poszukamy w budżecie dodatkowej gotówki - zapewnia. A kryteria?

- Podstawowym wymogiem jest wyeliminowanie starego kopciucha i montaż pieca na ekogroszek lub gaz. Nie ma kryteriów dochodowych. Warunkiem jest oczywiście zakup nowego pieca, przedstawienie faktury za zakup i dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego zainstalowanie pieca.

Pula w Dobrodzieniu to 60 tysięcy złotych. Reguły aplikowania są raczej standardowe.

- Jeśli porównamy je z programami urzędu marszałkowskiego lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mamy nawet niższe wymagania. Nie ma obowiązku robienia audytu - trzeba po prostu zainstalować piec ekologiczny piątej generacji z atestami. Nie wskazujemy, że to muszą być takie i nie inne, bo wtedy często rosną koszty - mówi burmistrz Andrzej Jasiński.

Mieszkańcy gminy Dobrodzień mogą starać się o 3-3,5 tysiąca złotych dotacji.
Jan Leszek Wiącek
Andrzej Jasiński

Gospodarka

2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej 2019-04-17, godz. 17:35 Panie mogą się starać o ponowne wyliczenie emerytury. Na złożenie wniosku pozostał niecały tydzień Do 23 kwietnia kobiety, które urodziły się w 1953 roku mają czas, aby korzystnie przeliczyć emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić nową wysoko ... » więcej 2019-04-17, godz. 15:00 Ruszyła III edycja Dragons Den, czyli w biznesie potrzebne jest doświadczenie Najlepiej uczyć się na cudzych błędach - taka idea przyświeca Programowi Mentoringu Biznesowego. Pomysł organizacji biznesowych w naszym regionie polega na ty ... » więcej 2019-04-16, godz. 21:30 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. 22,5 tysiąca osób pozostaje bez pracy, co stanowi połowę liczby bezrobotnych sprzed ... - Od kilku lat mamy w regionie systematyczny spadek bezrobocia, a obecnie parametr nie przekracza 6,3 procent - podkreślił w Loży Radiowej Piotr Wach, radny s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »