Radio Opole » RTT - artykuły
2019-01-22, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co z tym smogiem? Alarm dla województwa opolskiego

Prudnik. Smog w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik. Smog w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alarm I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10 dla naszego województwa. Oznacza to, że stężenie tego pyłu w powietrzu przekroczyło 150 mikrogramów na metr sześcienny. Tak duże stężenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Pyły bowiem osadzają się w płucach.
- Według prognoz możemy przyjąć, że taka sytuacja utrzyma się do piątku - mówi Henryk Ferster, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w opolskim urzędzie wojewódzkim.

Wszyscy alarmują, że jest smog natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uspokaja, że w tym i ubiegłym roku ani razu nie zostały przekroczone normy alarmowe dotyczące przekroczenia pyłów PM 10. Takie dane podczas sesji sejmiku przedstawił radnym Inspektor Krzysztof Gaworski. Z inspektorem rozmawiał Piotr Wójtowicz.

Jak palić w piecu, żeby w domu było ciepło, na dworze nie za dużo smogu a w kieszeni zostało sporo gotówki? Krzysztof Graca z Izbicka przekonuje sąsiadów, że sposobem jest "palenie od góry". Kupił stare piecyki i zorganizował pokaz. Szykuje się do kolejnych. Kilku sąsiadów już przekonał. A wszystko zaczęło się od spaceru z synem, w czasie gdy jeden z sąsiadów puścił w niebo z komina gęsty, gryzący dym. Rozmawiała z nim Agnieszka Pospiszyl.

Przedszkole małe, niepozorne, mieszczące się w niewielkim domku, ale idące z duchem czasu. Przedszkole nr 33 „Karolinka” w Opolu-Grudzicach z własnej inicjatywy zamontowało w niemalże całym budynku oczyszczacze powietrza. Jak przekonuje dyrekcja, to inwestycja, która się zwraca, a jest to zdrowie najmłodszych. Odwiedziła je Joanna Matlak.
Henryk Ferster
Z Krzysztofem Gaworskim rozmawia Piotr Wójtowicz
Z Krzysztofem Gacą rozmawia Agnieszka Pospiszyl
Joanna Matlak z wizytą w przedszkolu Karolinka

RTT - artykuły

2019-10-22, godz. 16:30 Dom na zakręcie. Rozbity płot, zniszczona furtka, obtłuczona ściana domu. "Kiedyś dojdzie do nieszczęścia" Państwo Schmidtowie mieszkają w Rozwadzy, przy ul. Korfantego 1. Ich dom stoi na łuku drogi wojewódzkiej nr 423. I to jest ich pech… » więcej 2019-10-22, godz. 16:30 Kolejny sukces opolskich lekarzy ze szpitala klinicznego W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy w woj. opolskim przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej - który objął tętnice nerkowe. » więcej 2019-10-21, godz. 16:45 Obwodnica Piastowska - prace na ukończeniu 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a jutro (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej warstw ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:30 Wzrosły wydatki na oświatę i samorządowcy mają problem Niedobory finansowe ma powiat prudnicki. Być może w grudniu nie opłaci ZUS-u nauczycielom. » więcej 2019-10-21, godz. 16:15 Sery, dżemy, nalewki, ciastka, słodycze, czyli smaki Opolszczyzny Były sery a dla złamania smaku dżemy i nalewki - produkty i potrawy tradycyjne, wytwarzane lokalnie, można było skosztować na zamku w Mosznej. » więcej 2019-10-18, godz. 16:00 Strzelce Opolskie: rusza remont DW 409. Jak przeżyją to mieszkańcy? Największa drogowa inwestycja realizowana w tym roku w Strzelcach Opolskich powoli wchodzi w główną fazę. Ponad kilometrowy odcinek ulicy Gogolińskiej, czyli ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:00 Inwestycje w schronisku dla zwierząt w podnyskiej Konradowej Psy ze schroniska w podnyskiej Konradowej nie będą musiały jeździć do zewnętrznych gabinetów weterynaryjnych. Większość potrzebnych zabiegów ma być przeprowad ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:00 Opole: 8. Opolski Festiwal Gór. Na spotkaniach tłumy Na trzy dni Opole stało się stolicą ludzi gór. I chociaż od Tatr dzieli nas prawie 300 kilometrów, uczestnicy VIII Opolskiego Festiwalu Gór udowadniają, że gó ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:00 Święto ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. W sobotę spotkanie z kibicami Najlepszy w kraju klub siatkówki mężczyzn - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle świętuje swoje 25-lecie. Z tej okazji w najbliższą sobotę (19.10) w kędzierzyńs ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:00 Opole: duże podwyżki za dostawę wody. WiK nie poinformował administracji opolskich osiedli O 15 procent więcej za dostawę wody i odprowadzenie ścieków zapłacą mieszkańcy Opola. Opolskie spółdzielnie mieszkaniowe informację o podwyżkach odkryły na st ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »