Radio Opole » RTT - artykuły
2019-01-22, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co z tym smogiem? Alarm dla województwa opolskiego

Prudnik. Smog w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik. Smog w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alarm I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10 dla naszego województwa. Oznacza to, że stężenie tego pyłu w powietrzu przekroczyło 150 mikrogramów na metr sześcienny. Tak duże stężenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Pyły bowiem osadzają się w płucach.
- Według prognoz możemy przyjąć, że taka sytuacja utrzyma się do piątku - mówi Henryk Ferster, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w opolskim urzędzie wojewódzkim.

Wszyscy alarmują, że jest smog natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uspokaja, że w tym i ubiegłym roku ani razu nie zostały przekroczone normy alarmowe dotyczące przekroczenia pyłów PM 10. Takie dane podczas sesji sejmiku przedstawił radnym Inspektor Krzysztof Gaworski. Z inspektorem rozmawiał Piotr Wójtowicz.

Jak palić w piecu, żeby w domu było ciepło, na dworze nie za dużo smogu a w kieszeni zostało sporo gotówki? Krzysztof Graca z Izbicka przekonuje sąsiadów, że sposobem jest "palenie od góry". Kupił stare piecyki i zorganizował pokaz. Szykuje się do kolejnych. Kilku sąsiadów już przekonał. A wszystko zaczęło się od spaceru z synem, w czasie gdy jeden z sąsiadów puścił w niebo z komina gęsty, gryzący dym. Rozmawiała z nim Agnieszka Pospiszyl.

Przedszkole małe, niepozorne, mieszczące się w niewielkim domku, ale idące z duchem czasu. Przedszkole nr 33 „Karolinka” w Opolu-Grudzicach z własnej inicjatywy zamontowało w niemalże całym budynku oczyszczacze powietrza. Jak przekonuje dyrekcja, to inwestycja, która się zwraca, a jest to zdrowie najmłodszych. Odwiedziła je Joanna Matlak.
Henryk Ferster
Z Krzysztofem Gaworskim rozmawia Piotr Wójtowicz
Z Krzysztofem Gacą rozmawia Agnieszka Pospiszyl
Joanna Matlak z wizytą w przedszkolu Karolinka

RTT - artykuły

2019-03-25, godz. 16:30 Przez dwa lata miał gwałcić 3 nieletnie córki swojej partnerki. Sąd tymczasowo aresztował parę z Krapkowic Mieszkanka Krapkowic przez dwa lata miała pozwalać na to, żeby jej konkubent znęcał się psychicznie i fizycznie oraz gwałcił jej trzy nieletnie córki. Para zo ... » więcej 2019-03-25, godz. 16:15 Przed nami 13. edycja Rajdu Złombol. To impreza charytatywna. Pieniądze zbierane są na domy dziecka Nie tylko sentyment do starych samochodów zachęcił brzeżan, Adama Lelko i Krzysztofa Podgajnego, do udziału w jednej z największych zmotoryzowanych imprez cha ... » więcej 2019-03-25, godz. 16:10 Jedyny w Opolu prywatny Teatr Ekostudio ma już 25 lat Teatr Ekostudio w Opolu obchodzi 20-lecie istnienia. Nie od początku miał swoją siedzibę. Początkowo, przez osiem lat, wystawiał swoje przedstawienia w różnyc ... » więcej 2019-03-25, godz. 16:00 25 litrów na 25-lecie ZAKSY - akcja oddawania krwi przed meczem w Kędzierzynie-Koźlu 25 litrów na 25-lecie ZAKSY - taka akcja towarzyszyła ostatniemu (24.03) w sezonie meczowi siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla. Przez cały dzień przed halą sportową ... » więcej 2019-03-22, godz. 16:00 A co z deszczówką? Pytamy na finał tygodnia z cyklem wody (o)polskie Prelekcje, panel dyskusyjny i debata o wodzie w miastach - to kolejny element obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji eksp ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:45 E-legitymacje w szkole w Paczkowie Zespół Szkól w Paczkowie jest jedną z pierwszych placówek w kraju, które wdrożyły legitymacje szkolne na miarę XXI wieku. Na telefony uczniów trafiły dokument ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:30 Co z kulturą w mniejszych ośrodkach? Likwidacja Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku to jeden z punktów programu naprawczego, który uchwaliła tamtejsza rada powiatu. Ma to związek z trudną syt ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:00 Tomasz Radłowski i jego psy. Jak zdobywa się medale z pomocą czworonożnych przyjaciół Tomasz Radłowski z Bierawy wywalczył tytuł wicemistrza świata w niemieckim Haidmühle, w sporcie zaprzęgowym psów rasowych. Startował z zaprzęgiem sześciu psów ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:40 Sala dla małych cukrzyków uruchomiona w USK. "Chodzi o edukację" Uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a profilaktyka w jej przypadku jest niezwykle trudna. Cukrzyca zbiera coraz większe żniwo, ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:30 Chemia w starym kurniku w Otmicach Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami znajduje się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Wczoraj popołudniu teren zabezpieczo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »