Radio Opole » RTT - artykuły
2019-01-22, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Co z tym smogiem? Alarm dla województwa opolskiego

Prudnik. Smog w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik. Smog w sezonie grzewczym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alarm I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10 dla naszego województwa. Oznacza to, że stężenie tego pyłu w powietrzu przekroczyło 150 mikrogramów na metr sześcienny. Tak duże stężenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Pyły bowiem osadzają się w płucach.
- Według prognoz możemy przyjąć, że taka sytuacja utrzyma się do piątku - mówi Henryk Ferster, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w opolskim urzędzie wojewódzkim.

Wszyscy alarmują, że jest smog natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uspokaja, że w tym i ubiegłym roku ani razu nie zostały przekroczone normy alarmowe dotyczące przekroczenia pyłów PM 10. Takie dane podczas sesji sejmiku przedstawił radnym Inspektor Krzysztof Gaworski. Z inspektorem rozmawiał Piotr Wójtowicz.

Jak palić w piecu, żeby w domu było ciepło, na dworze nie za dużo smogu a w kieszeni zostało sporo gotówki? Krzysztof Graca z Izbicka przekonuje sąsiadów, że sposobem jest "palenie od góry". Kupił stare piecyki i zorganizował pokaz. Szykuje się do kolejnych. Kilku sąsiadów już przekonał. A wszystko zaczęło się od spaceru z synem, w czasie gdy jeden z sąsiadów puścił w niebo z komina gęsty, gryzący dym. Rozmawiała z nim Agnieszka Pospiszyl.

Przedszkole małe, niepozorne, mieszczące się w niewielkim domku, ale idące z duchem czasu. Przedszkole nr 33 „Karolinka” w Opolu-Grudzicach z własnej inicjatywy zamontowało w niemalże całym budynku oczyszczacze powietrza. Jak przekonuje dyrekcja, to inwestycja, która się zwraca, a jest to zdrowie najmłodszych. Odwiedziła je Joanna Matlak.
Henryk Ferster
Z Krzysztofem Gaworskim rozmawia Piotr Wójtowicz
Z Krzysztofem Gacą rozmawia Agnieszka Pospiszyl
Joanna Matlak z wizytą w przedszkolu Karolinka

RTT - artykuły

2020-02-27, godz. 15:27 W Niemysłowicach koło Prudnika uczczono ofiary Marszu Śmierci Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, odśpiewanie hymnu państwowego oraz salwa honorowa - to główne punkty wojewódzkich uroczystości w Niemysłowicach pod Prudnikiem… » więcej 2020-02-27, godz. 15:12 Zmiana prezydium rady miejskiej w Namysłowie Namysłowska rada miejska będzie miała nowe prezydium. Na dzisiejszej (27.02) sesji radni odwołali dotychczasowego przewodniczącego, a jego dwaj zastępcy podali… » więcej 2020-02-26, godz. 15:17 Koronawirus - jak postępować w obliczu tego zagrożenia? Na całym świecie rośnie liczba zakażonych. Służby w Polsce powtarzają, aby nie wpadać w panikę i postępować zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego… » więcej 2020-02-26, godz. 11:50 Ponad 600 uczniów na 19 klas. W V LO w Opolu brakuje miejsca Brak miejsc na korytarzach i sal dydaktycznych dla uczniów. Publiczne Liceum Ogólnokształcące numer 5 w Opolu ma problemy z pomieszczeniem uczniów i nauczycieli… » więcej 2020-02-24, godz. 15:19 Grypa ptaków na fermie kaczek w Kędzierzynie-Koźlu Badania potwierdziły że na terenie województwa opolskiego pojawiła się wysoce zjadliwa grypa ptaków. Ognisko choroby znajduje się na jednej z ferm w Kędzierzy… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 Wzajemne oskarżenia i pytania. Dlaczego w starorzeczu w okolicach Drogoszowa padają ryby? Na początek temat padniętych ryb w powiecie nyskim. W ubiegłym roku informowaliśmy o masowym śnięciu w okolicach tamy w Piątkowicach, teraz podobny los spotyka… » więcej 2020-02-21, godz. 15:00 "Odbijanki" w krapkowickich przedszkolach Przedszkole jak zakład pracy? Trochę tak. W przedszkolach w gminie Krapkowice wprowadzono elektroniczny system rejestracji czasu pobytu dziecka w placówce. » więcej 2020-02-20, godz. 15:00 Reporterskie pączki Mariusza Chałupnika Pączki, faworki. To te słodkości zdominowały dziś nasze stoły. Z okazji Tłustego Czwartku od samego rana w cukierniach ustawiają się bardzo długie kolejki. Są… » więcej 2020-02-20, godz. 14:45 Grypa atakuje, pracowników służb komunalnych ze zdwojoną siłą. Efekt - to opóźnienia w odbiorze "wielkogabarytów" Od kilku dni pod wiatami śmietnikowymi i przed domami w Kędzierzynie-Koźlu zalegają góry śmieci. To głównie stare meble, opony i inne odpady wielkogabarytowe… » więcej 2020-02-19, godz. 16:00 W stronę internetu rzeczy Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »