Radio Opole » Gospodarka
2019-01-23, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Nie ma miejsca na inwestycje w budżecie Byczyny. "Spłacamy kredyt z drugiego kredytu"

Byczyna [fot. Witold Wośtak]
Byczyna [fot. Witold Wośtak]
Oszczędnościowy i ubogi w inwestycje jest budżet gminy Byczyna. Plan finansowy na poziomie 51 milionów złotych uwzględnia jedynie projekty najbardziej potrzebne i zaakceptowane przez mieszkańców.
Burmistrz Iwona Sobania cieszy się z rządowego programu budowy dróg i mostów, bo takich inwestycji oczekują mieszkańcy, a pomoc z centrali daje większe szanse na aplikowanie. - Musieliśmy diametralnie zmienić projekt budżetu przygotowany przez poprzedników - zaznacza Sobania.

- Tam były podane nierealne rzeczy, które musieliśmy urealnić. Plan był zwyczajnie rozbudowany - na zasadzie koncertu życzeń. W naszej sytuacji nie można pozwolić sobie na spełnienie wszystkich zachcianek i oczekiwań. Skupimy się jedynie na tych najbardziej istotnych.

Regionalna Izba Obrachunkowa finalnie dała budżetowi i wieloletniej prognozie finansowej pozytywną opinię, ale z zastrzeżeniami. - Spłacamy kredyt z kredytu, a to jest chore - podkreśla burmistrz Sobania. Do spłaty różnych zobowiązań gmina będzie musiała ciągle posiłkować się pieniędzmi zgromadzonymi w spółce komunalnej Rycerska Byczyna.

- To są kwoty od 3 do 5 milionów złotych, więc ciągle musimy posiłkować się tym, co jest na koncie spółki. Do tej pory całą kwotę spłacaną do Komunalnego Funduszu Inwestycji Zamkniętych braliśmy ze spółki Rycerska Byczyna. Spłaciliśmy już jedno takie zobowiązanie, a teraz musimy szukać oszczędności, żeby tylko częściowo posiłkować się pieniędzmi ze spółki.

Przypomnijmy, że byczyński samorząd jest zadłużony na 80 milionów złotych.
Iwona Sobania 1
Iwona Sobania 2

Gospodarka

2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej 2019-04-17, godz. 17:35 Panie mogą się starać o ponowne wyliczenie emerytury. Na złożenie wniosku pozostał niecały tydzień Do 23 kwietnia kobiety, które urodziły się w 1953 roku mają czas, aby korzystnie przeliczyć emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić nową wysoko ... » więcej 2019-04-17, godz. 15:00 Ruszyła III edycja Dragons Den, czyli w biznesie potrzebne jest doświadczenie Najlepiej uczyć się na cudzych błędach - taka idea przyświeca Programowi Mentoringu Biznesowego. Pomysł organizacji biznesowych w naszym regionie polega na ty ... » więcej 2019-04-16, godz. 21:30 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. 22,5 tysiąca osób pozostaje bez pracy, co stanowi połowę liczby bezrobotnych sprzed ... - Od kilku lat mamy w regionie systematyczny spadek bezrobocia, a obecnie parametr nie przekracza 6,3 procent - podkreślił w Loży Radiowej Piotr Wach, radny s ... » więcej 2019-04-16, godz. 19:00 Fabryka mebli w Wołczynie ma dać 200 miejsc pracy. Połowę kadry mogą stanowić kobiety Nawet 100 kobiet z Wołczyna i okolic znajdzie zatrudnienie w budowanej fabryce Grupy Meblowej HK. Prace budowlane są zaawansowane, a cała inwestycja, według z ... » więcej 2019-04-16, godz. 16:30 Rudniki mają centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy chwalą inwestycję Centrum przesiadkowe w Rudnikach oficjalnie otwarte. Przebudowa placu przy ulicy Wieluńskiej trwała od września ubiegłego roku do końca marca. » więcej 2019-04-16, godz. 10:25 Nowe autobusy przyjechały do Opola. Trwa montaż tablic informacyjnych dla pasażerów 23 nowe niskopodłogowe autobusy przyjechały do Opola. To druga transza miejskich zakupów, czyli 20 aut 12 metrowych i trzy 10 metrowe. Przypomnijmy, w maju ub ... » więcej 2019-04-15, godz. 21:45 Namysłów chce uporządkować reklamowy chaos Namysłów, wzorem Opola czy Nysy, przygotowuje własną uchwałę krajobrazową. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »