Radio Opole » Gospodarka
2019-01-23, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Nie ma miejsca na inwestycje w budżecie Byczyny. "Spłacamy kredyt z drugiego kredytu"

Byczyna [fot. Witold Wośtak]
Byczyna [fot. Witold Wośtak]
Oszczędnościowy i ubogi w inwestycje jest budżet gminy Byczyna. Plan finansowy na poziomie 51 milionów złotych uwzględnia jedynie projekty najbardziej potrzebne i zaakceptowane przez mieszkańców.
Burmistrz Iwona Sobania cieszy się z rządowego programu budowy dróg i mostów, bo takich inwestycji oczekują mieszkańcy, a pomoc z centrali daje większe szanse na aplikowanie. - Musieliśmy diametralnie zmienić projekt budżetu przygotowany przez poprzedników - zaznacza Sobania.

- Tam były podane nierealne rzeczy, które musieliśmy urealnić. Plan był zwyczajnie rozbudowany - na zasadzie koncertu życzeń. W naszej sytuacji nie można pozwolić sobie na spełnienie wszystkich zachcianek i oczekiwań. Skupimy się jedynie na tych najbardziej istotnych.

Regionalna Izba Obrachunkowa finalnie dała budżetowi i wieloletniej prognozie finansowej pozytywną opinię, ale z zastrzeżeniami. - Spłacamy kredyt z kredytu, a to jest chore - podkreśla burmistrz Sobania. Do spłaty różnych zobowiązań gmina będzie musiała ciągle posiłkować się pieniędzmi zgromadzonymi w spółce komunalnej Rycerska Byczyna.

- To są kwoty od 3 do 5 milionów złotych, więc ciągle musimy posiłkować się tym, co jest na koncie spółki. Do tej pory całą kwotę spłacaną do Komunalnego Funduszu Inwestycji Zamkniętych braliśmy ze spółki Rycerska Byczyna. Spłaciliśmy już jedno takie zobowiązanie, a teraz musimy szukać oszczędności, żeby tylko częściowo posiłkować się pieniędzmi ze spółki.

Przypomnijmy, że byczyński samorząd jest zadłużony na 80 milionów złotych.
Iwona Sobania 1
Iwona Sobania 2

Gospodarka

2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »