Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-21, 09:30 Autor: Witold Wośtak

"Ciecierzyn to nie ciemnogród". Mieszkańcy wsi odpowiadają na zarzuty o bierność w sprawie zabójstwa noworodków

Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Mieszkańcy Ciecierzyna wydali oświadczenie dotyczące ich rzekomej bierności w sprawie zabójstwa czterech noworodków przez Aleksandrę J.
W dyskusji publicznej i medialnej padło wiele pytań o reakcję społeczności lub jej brak. W piśmie podpisanym przez wielu mieszkańców czytamy m.in. "Wiele razy udowadnialiśmy naszą wrażliwość i umiejętność pomagania".

- Zszokowała mnie nagonka na naszą społeczność, bo Ciecierzyn to nie jest ciemnogród. Bardzo zszokowała mnie cała nagonka, że nasza społeczność nie zrobiła nic w tej sprawie. Dwa lata temu albo półtora roku temu były donosy do opieki społecznej - ludzie informowali, że może dojść do takiej tragedii. Z kolei opieka społeczna informowała policję, że takie przestępstwo jest prawdopodobne - mówi sołtys Paweł Grygier.

Zdaniem Artura Wasążnika, jednego z mieszkańców, działania Aleksandry J. to były bardzo starannie zaplanowane zbrodnie.

- Przede wszystkim nie było mowy, żeby z kimś podzielić się informacją o ciąży. Wszystko było zaplanowane tak, aby pod pretekstem nie trzeba było iść do opieki społecznej, bo ktoś mógłby zauważyć ciążę. Od początku był przygotowany zestaw plotek i kłamstw, które podsuwano ludziom, żeby ich zmylić.

Agnieszka Swerhun-Grzelak, druga mieszkanka Ciecierzyna, dodaje, że ludzie we wsi znają się, więc mają więcej zaufania do tego, co mówią sąsiedzi.

- Ludzie żyjący na wsi znają się i ufają sobie trochę bardziej niż społeczeństwo w mieście. Skoro od kilku osób wyszły informacje, że ta pani zostawiła jedno, drugie i trzecie dziecko w szpitalu, uwierzyliśmy. Skoro ich znamy, mamy do nich trochę większe zaufanie.

Przypomnijmy, Aleksandrze J. i jej partnerowi grozi dożywocie. Kobieta przyznała się do zabicia 4 noworodków. Jej partner odpowiadać będzie za pomocnictwo w zabójstwie. Więcej o reakcji mieszkańców w magazynie Reporterskie tu i teraz, po 14:00.
Paweł Grygier
Artur Wasążnik
Agnieszka Swerhun-Grzelak

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 23:03 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 23:01 Wiktor Andryszczak zdobył mistrzostwo Polski w miniżużlu na lodzie. Za nami 15. Opolska Gala Żużla na lodzie [FILM, GA ... Wikor Andryszczak został zwycięzcą XV Opolskiej Gali Żużla na lodzie. W zorganizowanych po raz pierwszy podczas gali, indywidualnych mistrzostwach Polski w mi ... » więcej 2019-02-23, godz. 21:42 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 21:37 IPN przeprowadzi prace poszukiwawcze koło Głuchołaz, może uda się zlokalizować masową mogiłę więźniów zamordowanych w ... Nadal nieznane pozostają miejsca kaźni wielu więźniów, ofiar nazistowskich Marszów Śmierci. Zimą 1945 roku, Niemcy uciekając przed Armią Czerwoną, ewakuowali ... » więcej 2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »