Radio Opole » Gospodarka
2019-01-20, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Młodzi rolnicy z Głubczyc zobaczą, jak pracują ich rówieśnicy w Grecji i Czechach.

Rolnictwo [fot. Łukasz Nawara]
Rolnictwo [fot. Łukasz Nawara]
Uczniowie głubczyckiego "Rolniczaka" będą mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, oraz zobaczyć, jak wygląda rolnictwo w Czechach i Grecji.
Szkoła przystąpiła do programu Erasmus plus. Dzięki temu, za granicę wyjedzie 26 uczniów wraz z opiekunami. Pierwsza grupa planuje wyjazd na przełomie maja i czerwca, na dwa tygodnie do Czech. Druga - we wrześniu i październiku spędzi 14 dni w Grecji.

- Uważam, że nasi uczniowie mogą skorzystać na wielu płaszczyznach. Poznają rolnictwo w dwóch krajach Unii Europejskiej. Ale także, jak wygląda przygotowanie w szkołach do pełnienia tego zawodu. To również przygotowanie językowe i poznanie kultur naszych sąsiadów - mówi Bogusław Chochowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach.

- Dla nas ważne jest to, że nasi zagraniczni partnerzy są w takiej współpracy doświadczeni. W przeszłości uczestniczyli w dwóch podobnych programach, więc w Erasmus plus też na pewno będą odpowiednimi partnerami. Zapewne wiele na tej współpracy będziemy mogli skorzystać. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rolnictwo w tych dwóch krajach - uważa dyrektor.

Koszt programu, to blisko 42 tysiące euro. Kwota w całości zostanie pokryta z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Głubczycka szkoła program Erasmus plus realizuje wspólnie z Izbą Rolniczą w Opolu.
Bogusław Chochowski
Bogusław Chochowski

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »