Radio Opole » Gospodarka
2019-01-20, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Młodzi rolnicy z Głubczyc zobaczą, jak pracują ich rówieśnicy w Grecji i Czechach.

Rolnictwo [fot. Łukasz Nawara]
Rolnictwo [fot. Łukasz Nawara]
Uczniowie głubczyckiego "Rolniczaka" będą mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, oraz zobaczyć, jak wygląda rolnictwo w Czechach i Grecji.
Szkoła przystąpiła do programu Erasmus plus. Dzięki temu, za granicę wyjedzie 26 uczniów wraz z opiekunami. Pierwsza grupa planuje wyjazd na przełomie maja i czerwca, na dwa tygodnie do Czech. Druga - we wrześniu i październiku spędzi 14 dni w Grecji.

- Uważam, że nasi uczniowie mogą skorzystać na wielu płaszczyznach. Poznają rolnictwo w dwóch krajach Unii Europejskiej. Ale także, jak wygląda przygotowanie w szkołach do pełnienia tego zawodu. To również przygotowanie językowe i poznanie kultur naszych sąsiadów - mówi Bogusław Chochowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach.

- Dla nas ważne jest to, że nasi zagraniczni partnerzy są w takiej współpracy doświadczeni. W przeszłości uczestniczyli w dwóch podobnych programach, więc w Erasmus plus też na pewno będą odpowiednimi partnerami. Zapewne wiele na tej współpracy będziemy mogli skorzystać. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rolnictwo w tych dwóch krajach - uważa dyrektor.

Koszt programu, to blisko 42 tysiące euro. Kwota w całości zostanie pokryta z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Głubczycka szkoła program Erasmus plus realizuje wspólnie z Izbą Rolniczą w Opolu.
Bogusław Chochowski
Bogusław Chochowski

Gospodarka

2020-04-08, godz. 11:30 Rusza budowa remizy OSP Fosowskie Pod trzech latach problemów administracyjnych w końcu rusza budowa remizy dla OSP Fosowskie, działającej w gminie Kolonowskie. Inwestycja miała ruszyć w 2017 roku… » więcej 2020-04-08, godz. 09:00 Straty w budżetach miast z powodu pandemii idą w dziesiątki milionów złotych Budżet Nysy w ciągu dwóch miesięcy może stracić 30 mln złotych. Według prognoz burmistrza Kordiana Kolbiarza zamknięcie firm z powodu pandemii doprowadzi do obniżenia… » więcej 2020-04-08, godz. 08:15 Koronawirus jeszcze nie odbił się na statystykach pośredniaków Poziom bezrobocia w regionie w marcu nie zmienił się, ale urzędy pracy zauważają wyraźny powrót osób pracujących za granicą. Według informacji Wojewódzkiego Urzędu… » więcej 2020-04-07, godz. 20:00 Gmina Olesno ustaliła z PKP szczegóły dotyczące rewitalizacji dworca Coraz więcej wiadomo o przeznaczeniu dworca kolejowego w Oleśnie po zakończeniu gruntownej rewitalizacji. » więcej 2020-04-07, godz. 18:30 Jak uprawiać ziemię, gdy pole dzieli granica państwa? Rolnicy, którzy uprawiają ziemię po dwóch stronach granicy, mogą bez przeszkód wjechać na czeskie pola. Warunek jest jeden: zgoda Głównego Komendanta Straży G… » więcej 2020-04-07, godz. 15:00 Od połowy kwietnia drogowcy wchodzą na styk dróg, które przebiegają przez Dobrodzień. Wykonawca wprowadził objazd Od 15 kwietnia zmieni się organizacja ruchu na drodze krajowej 46 i wojewódzkiej 901, które przebiegają przez Dobrodzień. Utrudnienia mają związek z trwającą budową… » więcej 2020-04-07, godz. 12:40 Nyska Bioagra rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji. Część produkcji trafi do lokalnych instytucji publicznych Firma Bioagra włączyła się do walki z koronawirusem. Zakład rozpoczął produkcję własnego środka do dezynfekcji dłoni i powierzchni. » więcej 2020-04-07, godz. 12:10 Nowe ceny za odbiór śmieci w Turawie ustalone. Mieszkańcy zapłacą więcej, ale i tak część kosztów pokryje gmina Radni gminy Turawa ustalili nowe miesięczne stawki za odbiór odpadów. Od 1 maja mieszkańcy, którzy segregują śmieci i mają kompostownik zapłacą 20 złotych od osoby… » więcej 2020-04-07, godz. 09:15 Gmina Krapkowice pomaga przedsiębiorcom. Tracisz z powodu epidemii? Zapłacisz mniejszy czynsz Przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe od gminy Krapkowice, których dochody zmniejszyły się z powodu epidemii, mogą wnioskować o obniżenie czynszu. W ten sposób… » więcej 2020-04-07, godz. 07:15 Trwają odbiory techniczne po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego w Oleśnie Zakończyła się budowa centrum przesiadkowego w Oleśnie. Teraz trwają odbiory techniczne, więc otwarcie nastąpi za mniej więcej półtora tygodnia. W obecnej sytuacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »