Radio Opole » Gospodarka
2018-12-05, 22:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie szpitale za prąd zapłacą w 2019 nawet o 70 procent więcej. Droższe mogą być też bilety kolejowe

© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Wzrosną rachunki za prąd w Szpitalu Wojewódzkim i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Podwyżki - według otrzymanych wyliczeń w przyszłym roku sięgną od 65 do 70 procent. Powodem jest opłata za handel emisjami CO2.
Szpital Wojewódzki w 2019 za prąd zapłaci o 500 tysięcy złotych więcej. Dyrektor placówki Renata Ruman Dzido zwraca uwagę, że nowy kontrakt tego nie przewiduje. - Od kilkunastu lat nie zajmuje się niczym innym, jak poszukiwaniem oszczędności i ja już ich nie jestem w stanie zauważyć.

Zdaniem dyrektor, wzrost cen energii odbije się na placówce podwójnie, bo więcej trzeba będzie płacić też za dostarczane towary.

Więcej za energię elektryczną zapłaci także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Dyrektor Dariusz Madera szacuje, że rachunki za prąd wzrosną o 65 procent, czyli o 1 mln 200 tysięcy złotych. To oznacza, że przyszły rok zakończy się stratą, ponieważ NFZ nie założył podwyższenia kontraktu. - Gdyż środki, jakie otrzymuje z budżetu z centralnego są tej samej wysokości. Więc te same pieniądze otrzymaliśmy na 2019 i spodziewamy się, że strata na naszej działalności będzie dla odczuwalna - podkreślił Dariusz Madera

Podwyżki cen energii dotyczą samorządów. Marcin Puszcz, dyrektor departamentu organizacyjno-administracyjnego urzędu marszałkowskiego w Opolu poinformował, że koszty wzrosną o 76 procent w porównaniu do obecnej stawki, a podwyżki zakończą się oszczędnościami.

Opolski ratusz na razie nie powinien odczuć wyższych cen energii. - Wszyscy mówią o podwyżkach cen prądu, ale my bazujemy na wcześniej podpisanej dwuletniej umowie - twierdzi rzecznik prasowy urzędu Katarzyna Oborska-Marciniak.

Podobnie jest w przypadku Strzelec Opolskich. Gmina uniknie podwyżek dzięki zakupowi grupowemu prądu organizowanemu od lat przez Związek Gmin Śląska Opolskiego. Cena, jaką 37 gmin otrzymało w przetargu pół roku temu jest o 60 procent niższa od obecnej, a ponadto będzie obowiązywała przez cały 2019.

Inaczej może być natomiast w Przewozach Regionalnych. Według zapowiedzi Sylwestra Brząkały, dyrektora spółki w przyszłym roku pasażerowie mogą spodziewać się podwyżek cen biletów, ponieważ przewoźnik może zapłacić więcej za energię elektryczną. - Mamy informacje, że to może być wzrost o 20-30 procent.

Zdaniem wicemarszałka Szymona Ogłazy to jest wielka niewiadoma. - Spółka nie zawarła nowego kontraktu na przyszły rok, ale jeśli dojdzie do wzrostów to będzie się to musiało odbić na cenach biletów.

Ministerstwo Energii szacuje, że od nowego roku ceny prądu miałyby być znacząco wyższe. PGE, Tauron, Enea, Energa chcą podwyżek o ponad 30 procent. Jaka będzie decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, dowiemy się w połowie grudnia. Minister Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnił, że wzrosty cen energii są związane z prawami do emisji dwutlenku węgla.

Przypomnijmy, jedną z przyczyn podwyżek jest rosnąca cena produkcji prądu. Do niej wliczana jest opłata za handel emisjami CO2, która aktualnie bije rekordy na giełdach. Powodem wprowadzenia opłat za emisję była poprawa jakości środowiska. W tym roku opłaty te wzrosły o 50 procent i jest to największy skok od 6 lat.
Renata Ruman Dzido
Dariusz Madera
Marcin Puszcz
Katarzyna Oborska

Gospodarka

2018-12-17, godz. 10:25 Ponad 16 tys. Ukraińców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. To pięciokrotny wzrost od 2015 roku Przybywa Ukraińców, którzy pracują na Opolszczyźnie. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba wzrosła pięciokrotnie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społeczn ... » więcej 2018-12-16, godz. 17:00 Kończą budowę chodnika. Chcą zdążyć przed świętami Mimo zimy drogowcy kończą jeszcze ostatnie inwestycje. W Kędzierzynie-Koźlu na finiszu jest remont chodnika przy ul. Powstańców Śląskich. Chodzi o fragment od ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Platforma Wirtualnych Targów, czyli dostaniesz pracę bez wychodzenia z domu Platforma Wirtualnych Targów, czyli targi pracy w internecie. Pomysł, który otrzymał dotację Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki zakłada, że każdy zainteres ... » więcej 2018-12-16, godz. 08:00 W listopadzie bezrobocie w powiecie głubczyckim spadło, ale minimalnie. To historyczny rezultat Niewielki, ale jednak spadek. Po raz pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach w listopadzie zmalało bezrobocie. W ubiegłym miesiącu w pośred ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:45 Wybuchowy Explomet skorzystał z pieniędzy na innowacje. Ma zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju Opolska firma Explomet uruchomiła zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju. Obiekt ma stwarzać nowe możliwości wykonywania technologii stowarzyszonych ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 10:30 Budżet powiatu strzeleckiego na rok 2019: dużo inwestycji, ale pieniędzy za mało Znany jest już kształt budżetu powiatu strzeleckiego na przyszły rok. Do kasy starostwa wpłynie 90 mln zł, wydać trzeba będzie o 7 mln więcej. Dziurę budżetow ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej 2018-12-14, godz. 15:00 Zakład UFI Filters w Opolu otwarty. Produkcja testowa ruszy w czerwcu UFI Filters otworzył nowy zakład produkujący wymienniki ciepła w samochodach. Firma wybudowała halę produkcyjną o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »