Radio Opole » Gospodarka
2018-12-05, 22:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie szpitale za prąd zapłacą w 2019 nawet o 70 procent więcej. Droższe mogą być też bilety kolejowe

© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Wzrosną rachunki za prąd w Szpitalu Wojewódzkim i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Podwyżki - według otrzymanych wyliczeń w przyszłym roku sięgną od 65 do 70 procent. Powodem jest opłata za handel emisjami CO2.
Szpital Wojewódzki w 2019 za prąd zapłaci o 500 tysięcy złotych więcej. Dyrektor placówki Renata Ruman Dzido zwraca uwagę, że nowy kontrakt tego nie przewiduje. - Od kilkunastu lat nie zajmuje się niczym innym, jak poszukiwaniem oszczędności i ja już ich nie jestem w stanie zauważyć.

Zdaniem dyrektor, wzrost cen energii odbije się na placówce podwójnie, bo więcej trzeba będzie płacić też za dostarczane towary.

Więcej za energię elektryczną zapłaci także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Dyrektor Dariusz Madera szacuje, że rachunki za prąd wzrosną o 65 procent, czyli o 1 mln 200 tysięcy złotych. To oznacza, że przyszły rok zakończy się stratą, ponieważ NFZ nie założył podwyższenia kontraktu. - Gdyż środki, jakie otrzymuje z budżetu z centralnego są tej samej wysokości. Więc te same pieniądze otrzymaliśmy na 2019 i spodziewamy się, że strata na naszej działalności będzie dla odczuwalna - podkreślił Dariusz Madera

Podwyżki cen energii dotyczą samorządów. Marcin Puszcz, dyrektor departamentu organizacyjno-administracyjnego urzędu marszałkowskiego w Opolu poinformował, że koszty wzrosną o 76 procent w porównaniu do obecnej stawki, a podwyżki zakończą się oszczędnościami.

Opolski ratusz na razie nie powinien odczuć wyższych cen energii. - Wszyscy mówią o podwyżkach cen prądu, ale my bazujemy na wcześniej podpisanej dwuletniej umowie - twierdzi rzecznik prasowy urzędu Katarzyna Oborska-Marciniak.

Podobnie jest w przypadku Strzelec Opolskich. Gmina uniknie podwyżek dzięki zakupowi grupowemu prądu organizowanemu od lat przez Związek Gmin Śląska Opolskiego. Cena, jaką 37 gmin otrzymało w przetargu pół roku temu jest o 60 procent niższa od obecnej, a ponadto będzie obowiązywała przez cały 2019.

Inaczej może być natomiast w Przewozach Regionalnych. Według zapowiedzi Sylwestra Brząkały, dyrektora spółki w przyszłym roku pasażerowie mogą spodziewać się podwyżek cen biletów, ponieważ przewoźnik może zapłacić więcej za energię elektryczną. - Mamy informacje, że to może być wzrost o 20-30 procent.

Zdaniem wicemarszałka Szymona Ogłazy to jest wielka niewiadoma. - Spółka nie zawarła nowego kontraktu na przyszły rok, ale jeśli dojdzie do wzrostów to będzie się to musiało odbić na cenach biletów.

Ministerstwo Energii szacuje, że od nowego roku ceny prądu miałyby być znacząco wyższe. PGE, Tauron, Enea, Energa chcą podwyżek o ponad 30 procent. Jaka będzie decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, dowiemy się w połowie grudnia. Minister Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnił, że wzrosty cen energii są związane z prawami do emisji dwutlenku węgla.

Przypomnijmy, jedną z przyczyn podwyżek jest rosnąca cena produkcji prądu. Do niej wliczana jest opłata za handel emisjami CO2, która aktualnie bije rekordy na giełdach. Powodem wprowadzenia opłat za emisję była poprawa jakości środowiska. W tym roku opłaty te wzrosły o 50 procent i jest to największy skok od 6 lat.
Renata Ruman Dzido
Dariusz Madera
Marcin Puszcz
Katarzyna Oborska

Gospodarka

2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »