Radio Opole » Gospodarka
2018-11-09, 07:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Na Opolszczyźnie inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej czeka nawet kilka lat

© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Od 4 do 5 lat - tyle musi czekać inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej - takie informacje podaje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, czyli instytucja, która ma za zadanie przyciągać biznes na Opolszczyznę. Firma Tauron, która odpowiada za przyłączenia tłumaczy, że powodem tak długiego oczekiwania są formalności i protesty ludzi związane ze zgodą na poprowadzenie linii energetycznej. - Problem tylko w tym, że w tej sytuacji inwestorzy nie czekają i zmieniają plany lokalizacji swojej firmy - mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.
- Firmy, które się do nas zgłaszają, chcą rozpocząć produkcję w ciągu dwudziestu miesięcy, natomiast od firmy Tauron otrzymujemy informacje, że możliwość podłączenia wysokiego napięcia będzie trwała od 48 do 60 miesięcy - mówi Wrzeciono.

Prezes spółki Tauron Dystrybucja Robert Zasina, tłumaczy, że wpływ na taką sytuację mają formalności i zgody właścicieli gruntów. - Chodzi o prywatnych właścicieli działek, którzy muszą się zgodzić na to, aby przez ich teren przeszła linia. My mamy statystyki, które stwierdzają, że wybudowanie linii w procesie inwestycyjnym zajmuje 30 procent czasu, natomiast 70 procent, to czas potrzebny na załatwienie formalności.

Prezes Tauron Dystrybucja tłumaczy, że w ostatnich latach sieć się rozwinęła, ale wzrasta też zapotrzebowanie na energię. - Kupujemy urządzenia, które są energooszczędne ale mamy ich więcej. W tej sytuacji aby dostarczać więcej mocy Polska potrzebuje dużych elektrowni, takich jak w Opolu, ale nie można zapominać, że przyszłością jest również fotowoltaika - podkreślił Robert Zasina.
Roland Wrzeciono 1
Robert Zasina 2

Gospodarka

2019-01-20, godz. 19:00 Pogoda sprawia, że w drogach roi się od dziur Zmienna pogoda jest zabójcza dla dróg - w ostatnich dniach pojawiło się bardzo dużo dziur. Drogowcy już zaczęli łatać największe ubytki, na razie tylko masą a ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:00 Gmina Walce: w marcu ruszy program dotacji do wymiany pieców Po raz pierwszy w gminie Walce rusza program dopłat dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę domowego pieca na nowszy i bardziej ekologiczny. Będzie m ... » więcej 2019-01-20, godz. 13:00 Duża inwestycja w przedszkolu w Raszowej. Będzie ładniej i cieplej Przebudowa i ocieplenie przedszkola w Raszowej, to jedna z większych inwestycji w tegorocznym budżecie gminy Leśnica. Prace mają się rozpocząć wiosną i zakońc ... » więcej 2019-01-20, godz. 09:00 Młodzi rolnicy z Głubczyc zobaczą, jak pracują ich rówieśnicy w Grecji i Czechach. Uczniowie głubczyckiego 'Rolniczaka' będą mieli okazję poznać kulturę, obyczaje, oraz zobaczyć, jak wygląda rolnictwo w Czechach i Grecji. » więcej 2019-01-19, godz. 16:17 Kietrz liczy na odrolnienie gruntów. To da szanse na stworzenie terenu przemysłowego Kietrz chce pozyskać tereny inwestycyjne. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na odrolnienie 50 hektarów. To tereny, które rozciągają się wzdłuż cały czas ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 Nie tylko mieszkańcy - samorządy też wymieniają "kopciuchy" Nie tylko osoby indywidualne mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców na bardziej nowoczesne. Również samorządy mogą sięgać po takie pieniądze i tak ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:15 RIO negatywnie o budżecie powiatu kluczborskiego. Czy będzie program naprawczy? Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu kluczborskiego. » więcej 2019-01-18, godz. 18:15 Opolskie zyskało nowych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi 70 inżynierów z rąk szefostwa Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odebrało uprawnienia budowlane. To m.in. konstruktorzy budownictwa, elektrycy, drogowcy i ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:30 Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe na finiszu Coraz bliżej końca modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Ujeździe. Inwestycja podzielona została na trzy etapy, całość prac powinna się zakończyć do ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:00 Ruch na Kanale Gliwickim rośnie. Jest podsumowanie ostatniego sezonu 16 tys. prześluzowanych jednostek, do tego spławione kilkaset tysięcy ton ładunku - tak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »