Radio Opole » Gospodarka
2018-11-09, 07:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Na Opolszczyźnie inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej czeka nawet kilka lat

© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Od 4 do 5 lat - tyle musi czekać inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej - takie informacje podaje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, czyli instytucja, która ma za zadanie przyciągać biznes na Opolszczyznę. Firma Tauron, która odpowiada za przyłączenia tłumaczy, że powodem tak długiego oczekiwania są formalności i protesty ludzi związane ze zgodą na poprowadzenie linii energetycznej. - Problem tylko w tym, że w tej sytuacji inwestorzy nie czekają i zmieniają plany lokalizacji swojej firmy - mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.
- Firmy, które się do nas zgłaszają, chcą rozpocząć produkcję w ciągu dwudziestu miesięcy, natomiast od firmy Tauron otrzymujemy informacje, że możliwość podłączenia wysokiego napięcia będzie trwała od 48 do 60 miesięcy - mówi Wrzeciono.

Prezes spółki Tauron Dystrybucja Robert Zasina, tłumaczy, że wpływ na taką sytuację mają formalności i zgody właścicieli gruntów. - Chodzi o prywatnych właścicieli działek, którzy muszą się zgodzić na to, aby przez ich teren przeszła linia. My mamy statystyki, które stwierdzają, że wybudowanie linii w procesie inwestycyjnym zajmuje 30 procent czasu, natomiast 70 procent, to czas potrzebny na załatwienie formalności.

Prezes Tauron Dystrybucja tłumaczy, że w ostatnich latach sieć się rozwinęła, ale wzrasta też zapotrzebowanie na energię. - Kupujemy urządzenia, które są energooszczędne ale mamy ich więcej. W tej sytuacji aby dostarczać więcej mocy Polska potrzebuje dużych elektrowni, takich jak w Opolu, ale nie można zapominać, że przyszłością jest również fotowoltaika - podkreślił Robert Zasina.
Roland Wrzeciono 1
Robert Zasina 2

Gospodarka

2018-11-17, godz. 08:30 Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna' w niemodlińskim ośrodku kultury. » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar. » więcej 2018-11-16, godz. 14:00 Prudnik: przyszłoroczne inwestycje powiatu ograniczą m.in. rosnące wydatki na oświatę Mniejsze dochody i mniejszy zakres inwestycji niż w tym roku. Taki w ogólnym zarysie jest projekt przyszłorocznego budżetu powiatu prudnickiego. Do połowy lis ... » więcej 2018-11-16, godz. 09:29 Niebieskie pojemniki na makulaturę pojawią się za kilka miesięcy w Opolu Szykują się zmiany w segregacji odpadów w Opolu. W kwietniu przyszłego roku obok żółtych, brązowych, czy czarnych pojemników na śmieci, staną także niebieskie ... » więcej 2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »