Radio Opole » Gospodarka
2018-11-08, 16:02 Autor: Piotr Wójtowicz

Od nowego roku nawet o 50% wzrosną ceny za prąd dla przedsiębiorców

Zakłady prdukcyjne Nutricia [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zakłady prdukcyjne Nutricia [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Nowa linia produkująca mleko w puszkach © (fot. Janusz Maćkowiak)
Nowa linia produkująca mleko w puszkach © (fot. Janusz Maćkowiak)
Ceny energii dla firm mają wzrosnąć od nowego roku nawet o 50 procent. Takie wyliczenie od firmy Tauron otrzymała m.in firma Nutricia z Opola. Dyrektor Andrzej Drosik przewiduje, że podwyżki w jego firmie, gdzie obroty sięgają 160 mln złotych, podniosą koszty produkcji o 2 procent. - Jednak problemem jest również to, że kontrahenci, czyli producenci opakowań otrzymali podobne wyliczenia dotyczące opłat za anergię - mówi Andrzej Drosik.
- Obawy wzbudza to, że wzrost cen energii będzie skutkował wzrostem cen opakowań. Przecież struktura kosztów produkcji w przypadku produkcji słoików w hucie szkła jest inna niż w mojej branży - mówi Andrzej Drosik, który przewiduje, że w tej sytuacji konieczne będą renegocjacje wcześniej podpisanych umów z kontrahentami.

Do firmy Tauron wysłaliśmy zapytanie w sprawie podwyżek, na odpowiedź czekamy.

Andrzej Drosik, który prowadził negocjacje dotyczące nowych stawek za energię tłumaczy, że powodem podwyżki cen są wyższe stawki za węgiel i uprawnienia do emisji CO2. - Te stawki rzeczywiście idą w górę. Mamy gospodarkę energetyczną opartą na węglu a koszty jego eksploatacji rosną. To jest konsekwencja wieloletnich zaniedbań - zaznacza.

Problem podwyżek, także dla inny firm zgłoszono opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki. Dyrektor Roland Wrzeciono przypomina, że ceny energii mają duży wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji inwestycji. - Kolejną niepokojącą informacją jest to, że mamy droższy prąd na rynku hurtowym niż w Niemczech, a to powoduje, że to, co było naszym atutem powoli przestaje mieć miejsce.

Przypomnijmy, firmy aby mogły produkować muszą płacić za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Powodem wprowadzenia opłat za takie uprawnienia była poprawa jakości środowiska. W tym roku opłaty te wzrosły o 50 procent i jest to największy skok od 6 lat. Powodów podwyżki według ekspertów jest kilka, m.in. reforma unijnego systemu handlu prawami do emisji EU ETS, wzrost gospodarczy a w związku z tym zwiększenie emisji z energetyki i przemysłu.
Adam Drosik
Adam Drosik
Roland Wrzeciono

Gospodarka

2019-11-14, godz. 20:45 Władze Kluczborka zastanawiają się, na czym oszczędzać w 2020 roku. "Subwencja - to tylko połowa wydatków na oświatę" Urząd Miejski w Kluczborku szuka oszczędności by spiąć przyszłoroczny budżet. Na razie projekt mówi o dochodach na poziomie 175 milionów złotych i wydatkach wyższych… » więcej 2019-11-14, godz. 19:00 Fundusz Dróg Samorządowych przyczynił się do remontu dwóch ulic w Wołczynie Dwie ulice remontuje pod koniec roku gmina Wołczyn przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2019-11-14, godz. 17:15 Przedsiębiorcy nagrodzeni Perłą Powiatu Oleskiego. "Te osoby faktycznie wyróżniają się" Cztery Perły Powiatu Oleskiego trafiły do miejscowych przedsiębiorców podczas corocznego Forum Ekonomicznego KOOPERACJA. » więcej 2019-11-14, godz. 14:46 Odkurzacze do liści, zamiatarki i nowe pojazdy do wywozu śmieci pojawią się wkrótce na ulicach Nysy Na ulicach Nysy zagości wkrótce nowy sprzęt do sprzątania. Miejska spółka kupiła dwie śmieciarki, w planach ma też zakupy pojazdów do czyszczenia ulic. » więcej 2019-11-14, godz. 10:00 Prywatny inwestor chce w Krapkowicach otworzyć inkubator produkcyjny W Krapkowicach powstaje inkubator przedsiębiorczości inny niż wszystkie. Nie będzie biurek na godziny, ale do dyspozycji będą wielkie hale. Firmy dzielić będą… » więcej 2019-11-13, godz. 19:30 Składowisko w Domaszkowicach chce zwiększyć wydajność. Jeszcze w tym roku może wznowić przyjmowanie bioodpadów Wysypisko w podnyskich Domaszkowicach w przyszłym roku będzie mogło zwiększyć limit przyjęć tzw. frakcji biodegradowalnej. Dzięki zmianie technologii możliwe będzie… » więcej 2019-11-13, godz. 17:36 Renty rodzinne w naszym regionie niższe niż w kraju Powyżej siedmiu tysięcy złotych wynosi najwyższa renta rodzinna w naszym regionie - wynika z wyliczeń opolskiego ZUS. Co ciekawe w kraju są świadczenia prawie… » więcej 2019-11-13, godz. 15:05 Samorządy mogą starać się o dopłaty na przewozy autobusowe Od dziś (13.11) samorządy mogą składać w urzędzie wojewódzkim wnioski o objęcie w 2020 roku dopłatą przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej… » więcej 2019-11-13, godz. 09:30 Nowe rozwiązania w walce ze smogiem w Łubnianach. "Żeby każdy miał informację, czy warto wyjść z domu" Łubniany chcą nadzorować stan powietrza. W gminie zostanie zamontowanych 10 czujników, które na bieżąco będą monitorowały stężenie pyłów. » więcej 2019-11-12, godz. 16:50 Niebawem rozpocznie się budowa drugiej części trasy pieszo-rowerowej w gminie Łubniany Rozpocznie się w Opolu-Świerklach, a zakończy w Brynicy. Gmina Łubniany rozstrzygnęła przetarg na budowę trasy pieszo-rowerowej. Będzie ona miała ponad 4 kilometry… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »