Radio Opole » Gospodarka
2018-11-08, 16:02 Autor: Piotr Wójtowicz

Od nowego roku nawet o 50% wzrosną ceny za prąd dla przedsiębiorców

Zakłady prdukcyjne Nutricia [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zakłady prdukcyjne Nutricia [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Nowa linia produkująca mleko w puszkach © (fot. Janusz Maćkowiak)
Nowa linia produkująca mleko w puszkach © (fot. Janusz Maćkowiak)
Ceny energii dla firm mają wzrosnąć od nowego roku nawet o 50 procent. Takie wyliczenie od firmy Tauron otrzymała m.in firma Nutricia z Opola. Dyrektor Andrzej Drosik przewiduje, że podwyżki w jego firmie, gdzie obroty sięgają 160 mln złotych, podniosą koszty produkcji o 2 procent. - Jednak problemem jest również to, że kontrahenci, czyli producenci opakowań otrzymali podobne wyliczenia dotyczące opłat za anergię - mówi Andrzej Drosik.
- Obawy wzbudza to, że wzrost cen energii będzie skutkował wzrostem cen opakowań. Przecież struktura kosztów produkcji w przypadku produkcji słoików w hucie szkła jest inna niż w mojej branży - mówi Andrzej Drosik, który przewiduje, że w tej sytuacji konieczne będą renegocjacje wcześniej podpisanych umów z kontrahentami.

Do firmy Tauron wysłaliśmy zapytanie w sprawie podwyżek, na odpowiedź czekamy.

Andrzej Drosik, który prowadził negocjacje dotyczące nowych stawek za energię tłumaczy, że powodem podwyżki cen są wyższe stawki za węgiel i uprawnienia do emisji CO2. - Te stawki rzeczywiście idą w górę. Mamy gospodarkę energetyczną opartą na węglu a koszty jego eksploatacji rosną. To jest konsekwencja wieloletnich zaniedbań - zaznacza.

Problem podwyżek, także dla inny firm zgłoszono opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki. Dyrektor Roland Wrzeciono przypomina, że ceny energii mają duży wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji inwestycji. - Kolejną niepokojącą informacją jest to, że mamy droższy prąd na rynku hurtowym niż w Niemczech, a to powoduje, że to, co było naszym atutem powoli przestaje mieć miejsce.

Przypomnijmy, firmy aby mogły produkować muszą płacić za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Powodem wprowadzenia opłat za takie uprawnienia była poprawa jakości środowiska. W tym roku opłaty te wzrosły o 50 procent i jest to największy skok od 6 lat. Powodów podwyżki według ekspertów jest kilka, m.in. reforma unijnego systemu handlu prawami do emisji EU ETS, wzrost gospodarczy a w związku z tym zwiększenie emisji z energetyki i przemysłu.
Adam Drosik
Adam Drosik
Roland Wrzeciono

Gospodarka

2019-01-18, godz. 09:00 Wiadomo jak będzie wyglądać park handlowy Stawowa w Strzelcach Opolskich Teren dawnego miasteczka ruchu przy placu targowym w Strzelcach Opolskich, ma się zmienić w centrum handlowe. Spółka Unico, która specjalizuje się w budowie p ... » więcej 2019-01-18, godz. 07:30 Grodków chce skanalizować kolejne wsie. W pozostałych mogą pojawić się przydomowe oczyszczalnie Grodków po raz kolejny przymierza się do skanalizowania największej wsi w gminie. Dotychczasowe dwa przetargi na budowę instalacji w Kopicach, nie wyłoniły wy ... » więcej 2019-01-17, godz. 21:00 Stan środowiska na Opolszczyźnie jest coraz lepszy - wynika z raportu 2016 - 2017 Przemysł emituje coraz mniej szkodliwych gazów, a woda jest bardziej czysta. Stan środowiska w województwie opolskim był jednym z tematów posiedzenia Komisji ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »