Radio Opole » Gospodarka
2018-11-08, 16:02 Autor: Piotr Wójtowicz

Od nowego roku nawet o 50% wzrosną ceny za prąd dla przedsiębiorców

Zakłady prdukcyjne Nutricia [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zakłady prdukcyjne Nutricia [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Nowa linia produkująca mleko w puszkach © (fot. Janusz Maćkowiak)
Nowa linia produkująca mleko w puszkach © (fot. Janusz Maćkowiak)
Ceny energii dla firm mają wzrosnąć od nowego roku nawet o 50 procent. Takie wyliczenie od firmy Tauron otrzymała m.in firma Nutricia z Opola. Dyrektor Andrzej Drosik przewiduje, że podwyżki w jego firmie, gdzie obroty sięgają 160 mln złotych, podniosą koszty produkcji o 2 procent. - Jednak problemem jest również to, że kontrahenci, czyli producenci opakowań otrzymali podobne wyliczenia dotyczące opłat za anergię - mówi Andrzej Drosik.
- Obawy wzbudza to, że wzrost cen energii będzie skutkował wzrostem cen opakowań. Przecież struktura kosztów produkcji w przypadku produkcji słoików w hucie szkła jest inna niż w mojej branży - mówi Andrzej Drosik, który przewiduje, że w tej sytuacji konieczne będą renegocjacje wcześniej podpisanych umów z kontrahentami.

Do firmy Tauron wysłaliśmy zapytanie w sprawie podwyżek, na odpowiedź czekamy.

Andrzej Drosik, który prowadził negocjacje dotyczące nowych stawek za energię tłumaczy, że powodem podwyżki cen są wyższe stawki za węgiel i uprawnienia do emisji CO2. - Te stawki rzeczywiście idą w górę. Mamy gospodarkę energetyczną opartą na węglu a koszty jego eksploatacji rosną. To jest konsekwencja wieloletnich zaniedbań - zaznacza.

Problem podwyżek, także dla inny firm zgłoszono opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki. Dyrektor Roland Wrzeciono przypomina, że ceny energii mają duży wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji inwestycji. - Kolejną niepokojącą informacją jest to, że mamy droższy prąd na rynku hurtowym niż w Niemczech, a to powoduje, że to, co było naszym atutem powoli przestaje mieć miejsce.

Przypomnijmy, firmy aby mogły produkować muszą płacić za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Powodem wprowadzenia opłat za takie uprawnienia była poprawa jakości środowiska. W tym roku opłaty te wzrosły o 50 procent i jest to największy skok od 6 lat. Powodów podwyżki według ekspertów jest kilka, m.in. reforma unijnego systemu handlu prawami do emisji EU ETS, wzrost gospodarczy a w związku z tym zwiększenie emisji z energetyki i przemysłu.
Adam Drosik
Adam Drosik
Roland Wrzeciono

Gospodarka

2018-11-13, godz. 07:00 Luki w dokumentacji i za niskie opłaty podatkowe. KAS skontrolowała samochodowy rynek wtórny Nieprawidłowości w dokumentach i wysokości opłaconego podatku. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili kontrolę dokumentów samochodów ... » więcej 2018-11-12, godz. 18:30 Nowe projekty LGD "Dolina Stobrawy". Wsparcie dla miejscowych twórców i małych społeczności Powiększenie bazy 'wiosek tematycznych' oraz promocja ludowych twórców. To najbliższe projekty Lokalnej Grupy Działania 'Dolina Stobrawy'. » więcej 2018-11-11, godz. 07:00 Niemodlin: rozpoczęła się budowa Otwartych Stref Aktywności Nowa infrastruktura, siłownie i miejsca do rekreacji - w Niemodlinie rozpoczęły się pierwsze prace w ramach budowy Otwartych Stref Aktywności. W całym mieście ... » więcej 2018-11-09, godz. 11:00 Branice mają wreszcie teren dla inwestorów. Gmina musi go jeszcze uzbroić W Branicach powstała strefa przemysłowa. To teren o powierzchni 3,5 hektara. W przeszłości działała tu cegielnia. » więcej 2018-11-09, godz. 07:00 Na Opolszczyźnie inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej czeka nawet kilka lat Od 4 do 5 lat - tyle musi czekać inwestor na przyłączenie do sieci energetycznej - takie informacje podaje Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, czyli instytuc ... » więcej 2018-11-08, godz. 19:45 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących na Opolszczyźnie - 15 - 16 tysięcy cudzoziemców przebywa obecnie na Opolszczyźnie - powiedziała w Loży Radiowej Anna Bartoszek-Dec z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dokładn ... » więcej 2018-11-08, godz. 13:00 Jest plan na budowę nowego akwenu wzdłuż Prosny. Gmina Gorzów Śląski kompletuje dokumentację Budowa zbiornika retencyjno-rekreacyjnego wzdłuż rzeki Prosna to jeden z priorytetów inwestycyjnych gminy Gorzów Śląski na tę kadencję. » więcej 2018-11-08, godz. 11:30 Tauron planuje inwestycje w nowoczesne technologie. Mają ułatwić życie w mieście Tauron, który jest głównie kojarzony z rachunkami za dostarczony prąd teraz myśli o rozwoju sieci internetowej. Waldemar Skomudek, dyrektor wykonawczy ds. bad ... » więcej 2018-11-08, godz. 09:30 Kończy się modernizacja siedmiu odcinków dróg lokalnych w powiecie oleskim. Samorządy ze sobą współpracują Powiatowy Zarząd Dróg w Oleśnie kończy tegoroczne remonty współfinansowane z gminami. Chodzi o siedem modernizacji, a każda z nich dotyczyła mniej więcej kilo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »