Radio Opole » Gospodarka
2018-08-24, 08:00 Autor: Ewelina Laxy

Rybacy mogą liczyć na pomoc suszową. Będą rekompensaty

Opolski karp [fot. Ewelina Laxy]
Opolski karp [fot. Ewelina Laxy]
Rybacy mogą liczyć na rekompensaty. Zatwierdzono udzielenie pomocy gospodarstwom rybackim na terenie gmin, gdzie stwierdzona została susza. Rybacy mogą liczyć na rekompensaty w wysokości 300 złotych na hektar stawu hodowlanego.
- W stawach, które są zasilane opadami, stan wody jest ok. 70-80% mniejszy niż powinien - mówi Aleksandra Czerkawska z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. - Przyrosty ryb są dużo mniejsze niż powinny być. Jest bardzo duże ryzyko przyduch. Ptaki, które żerują na stawach mają teraz dużo większą możliwość zjadania tych ryb. Jest też zagrożona retencja wód, stawy zarastają i przez to jest mniejsza baza pokarmowa. Cena ryby od wielu lat jest właściwie na stałym poziomie. W sytuacji, gdy przyrost będzie mniejszy niż w poprzednich latach, to pomoc nie zrekompensuje strat faktycznie poniesionych.

Rybacy straty zaczną szacować w czasie odłowów, czyli na przełomie października i listopada.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie wypłacana pomoc. Najprawdopodobniej ma to nastąpić w październiku. Teraz rybacy czekają na opracowanie wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Aleksandra Czerkawska

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »