Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-14, 15:16 Autor: Katarzyna Doros

Rząd przyzna 1,5 mld złotych pomocy rolnikom i hodowcom ryb poszkodowanych przez suszę

Konferencja prasowa Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja prasowa Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Katarzyna Doros]
1,5 miliarda złotych polski rząd przeznaczy na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku suszy. Tam, gdzie straty przekraczają ponad 70% rolnicy już od dziś (14.09) mogą składać wnioski o dopłatę tysiąca złotych do hektara upraw.
- Rolnicy, którzy mają oszacowane straty od 30 do 70%, będą mogli składać wnioski od 26 września - mówi poseł PiS Bartłomiej Stawiarski. - Warunek jest taki, że z protokołem szacowania szkół rolnicy muszą złożyć wniosek do agencji restrukturyzacji. W przypadku tych rolników, gdzie jest między 30, a 70% strat, dotacja wynosi 500 zł na hektar. Myślę, że to bardzo duża kwota. Zaznaczam, że są dyrektywy unijne, które mówią o tym, że jeżeli rolnik nie ubezpieczył przynajmniej 50% procent areału upraw, to wtedy ta dopłata jest zmniejszana o połowę. To nie zależy od polskiego rządu, tylko wynika bezpośrednio z dyrektyw unijnych.

Bartłomiej Stawiarski podkreśla, że pierwszy raz w historii przyznano także dopłaty 300 zł na hektar stawu dla poszkodowanych hodowców ryb.

Dla rolników przygotowano cały katalog dodatkowego wsparcia. - To m.in. możliwość zwolnienia czy zawieszenia składek KRUS, będą również niskooprocentowane kredyty na poziomie 0,5% - mówi poseł Stawiarski. - Jeżeli banki będą te kredyty oprocentowywać większą kwotą, to wtedy państwo spłatę tych odsetek powyżej 0,5% bierze na siebie. Burmistrzowie i wójtowie mają również możliwość wprowadzenia ulg w podatku rolnym. Ja wiem, że oni się od tego uchylają i zwalniają tylko w wybranych przypadkach, ale zaznaczam, że jest taka możliwość. Musi być tylko indywidualny wniosek producenta rolnego. To nie jest robione automatycznie, taka sytuacja ma miejsce tylko w sytuacji ogłoszenia klęski żywiołowej.

Dodajmy, że w 2015 roku, kiedy była duża susza, kwota przeznaczona na pomoc dla rolników wynosiła 450 milionów. Tegoroczna wynosi trzykrotnie więcej. Wnioski razem z protokołem szkód od wojewodów można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Bartłomiej Stawiarski cz.1
Bartłomiej Stawiarski cz.2

Wiadomości z regionu

2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej 2018-09-18, godz. 17:30 Związek Inwalidów Wojennych RP ma 100 lat. "To godna organizacja" Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie. Obecnie organizacja na Opolszczyźnie liczy około 200 członków. Zrzesza osoby, które walczyły jeszcze podczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »