Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-14, 15:16 Autor: Katarzyna Doros

Rząd przyzna 1,5 mld złotych pomocy rolnikom i hodowcom ryb poszkodowanych przez suszę

Konferencja prasowa Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja prasowa Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Katarzyna Doros]
1,5 miliarda złotych polski rząd przeznaczy na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku suszy. Tam, gdzie straty przekraczają ponad 70% rolnicy już od dziś (14.09) mogą składać wnioski o dopłatę tysiąca złotych do hektara upraw.
- Rolnicy, którzy mają oszacowane straty od 30 do 70%, będą mogli składać wnioski od 26 września - mówi poseł PiS Bartłomiej Stawiarski. - Warunek jest taki, że z protokołem szacowania szkół rolnicy muszą złożyć wniosek do agencji restrukturyzacji. W przypadku tych rolników, gdzie jest między 30, a 70% strat, dotacja wynosi 500 zł na hektar. Myślę, że to bardzo duża kwota. Zaznaczam, że są dyrektywy unijne, które mówią o tym, że jeżeli rolnik nie ubezpieczył przynajmniej 50% procent areału upraw, to wtedy ta dopłata jest zmniejszana o połowę. To nie zależy od polskiego rządu, tylko wynika bezpośrednio z dyrektyw unijnych.

Bartłomiej Stawiarski podkreśla, że pierwszy raz w historii przyznano także dopłaty 300 zł na hektar stawu dla poszkodowanych hodowców ryb.

Dla rolników przygotowano cały katalog dodatkowego wsparcia. - To m.in. możliwość zwolnienia czy zawieszenia składek KRUS, będą również niskooprocentowane kredyty na poziomie 0,5% - mówi poseł Stawiarski. - Jeżeli banki będą te kredyty oprocentowywać większą kwotą, to wtedy państwo spłatę tych odsetek powyżej 0,5% bierze na siebie. Burmistrzowie i wójtowie mają również możliwość wprowadzenia ulg w podatku rolnym. Ja wiem, że oni się od tego uchylają i zwalniają tylko w wybranych przypadkach, ale zaznaczam, że jest taka możliwość. Musi być tylko indywidualny wniosek producenta rolnego. To nie jest robione automatycznie, taka sytuacja ma miejsce tylko w sytuacji ogłoszenia klęski żywiołowej.

Dodajmy, że w 2015 roku, kiedy była duża susza, kwota przeznaczona na pomoc dla rolników wynosiła 450 milionów. Tegoroczna wynosi trzykrotnie więcej. Wnioski razem z protokołem szkód od wojewodów można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Bartłomiej Stawiarski cz.1
Bartłomiej Stawiarski cz.2

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 19:00 Sieć szkół się nie zmieni, za to powstaną nowe boiska Samorząd gminy Krapkowice przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Nie są planowane żadne zmiany w sieci placówek oświatowych, ale za to w budżecie zapisano ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by ws ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Edukacja, pieniądze i rozrywka. Grupa AZOTY ZAK S.A. dla głubczyckiej młodzieży Stypendia dla najlepszych uczniów, poznawanie procesów produkcyjnych, wyjazdy na mecze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy pomoc przy organizacji ważnych szkolnych wy ... » więcej 2019-01-20, godz. 16:00 Wspólnie przeszkolą nauczycieli pływania, bo tak jest taniej Dzieci z Leśnicy jeżdżą na lekcje wychowania fizycznego na basen do Zdzieszowic. O ich bezpieczeństwo dbają ratownicy, którzy są członkami WOPR Leśnica. Teraz ... » więcej 2019-01-20, godz. 15:17 Uwaga, smog! Mieszkańcy oddychają dziś fatalnym powietrzem [AKTUALIZACJA] Mieszkańcy Opola i okolic, jeśli tylko mogą, powinni dziś (20.01) zostać w domach. Jak pokazują urządzenia pomiarowe, w przeważającej części miasta powietrze ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:13 Filipińczycy będą studiować na Uniwersytecie Opolskim Opolska uczelnia otwiera się na kolejny kierunek rozwoju kontaktów międzynarodowych. Tym razem to Azja Południowo-Wschodnia. » więcej 2019-01-20, godz. 12:30 Ponad stu uczniów z Grodkowa skorzystało z programu Erasmus Plus. W tym roku na zagraniczne praktyki pojadą także nauc ... Szkoła z Grodkowa po raz kolejny bierze udział w programie Erasmus Plus. W tym roku, oprócz uczniów, z możliwości zagranicznego wyjazdu skorzysta także część ... » więcej 2019-01-20, godz. 11:51 Ofiara mrozu na Opolszczyźnie. To 55-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego Dziś (20.01) rano w powiecie głubczyckim znaleziono ciało mężczyzny, który zmarł na skutek wychłodzenia. » więcej 2019-01-20, godz. 11:15 Dlaczego śnieg jest biały? Poranna rozmowa Radia Opole w Światowym Dniu Śniegu Powstaje w górnych warstwach atmosfery. To woda w stanie stałym. Kiedy opada na ziemię, drogowcy mają ręce pełne roboty, za to cieszą się narciarze, czy dziec ... » więcej 2019-01-20, godz. 11:10 Nysa stawia na żłobki. W planach 500 miejsc i niskie opłaty Około stu nowych miejsc w żłobkach ma wkrótce powstać w Nysie. Władze miasta przygotowują się do budowy nowego obiektu zlokalizowanego pomiędzy przedszkolem, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »