Radio Opole » Gospodarka
2018-08-29, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Drzewa w oleskich lasach mają zachwiany rytm biologiczny. Winne są susze w ostatnich latach

Oleski las [fot. Witold Wośtak]
Oleski las [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Susza to nie tylko chwilowy problem oleskich lasów. Niewystarczająca ilość wody jest zauważalna tam co najmniej od dwóch, trzech lat.
Po pierwsze brakuje deszczu, ale wiosną nie ma również wilgoci pośniegowej. Drzewa szybciej zrzucają liście, żeby zatrzymać wodę i tym samym bronić się przed suszą. Skraca się więc okres wegetacyjny, a to skutkuje dużym zachwianiem rytmu biologicznego roślin. Po kilku latach takiej suszy drzewa będą osłabione, narażone na choroby i wyschną.

- Są już pierwsze symptomy - mówi Dariusz Kowalczyk, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Olesno. - Do tej pory nie mieliśmy na przykład problemów z jemiołą, która prowadzi do wypadania drzew, czyli ich usychania. Niemniej jednak jemioła, jako roślina półpasożytnicza, powoduje osłabienie drzewa jako swojego żywiciela. Widzimy więc zamieranie niektórych drzew. Do tej pory nie obserwowaliśmy takiego zjawiska, ale od roku jest ono coraz bardziej eksponowane.

Na ten moment w oleskich lasach nie ma zagrożenia pożarowego, bo wilgotność ściółki to 34 procent. - Jeżeli nie będzie upalnych dni, a musimy liczyć się z nadchodzącą jesienią, wilgoć będzie utrzymywać się w ściółce. Tu jednak jeszcze jedna ciekawa sprawa, bo największa ilość materiału palnego w lesie jest wiosną i jesienią. Rośliny runa są suche i trawy są suche, a to właśnie materiał palny - dodaje Kowalczyk.

Nadleśnictwo Olesno gospodaruje na około 20 tysiącach hektarów.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Gospodarka

2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:59 Otmuchów chce stawiać u siebie elektrownie słoneczne. "Mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszego prądu" Otmuchów stawia na panele słoneczne. Władze gminy planują budowę 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 5 tysięcy kilowatów. Prąd będzie mógł zas ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:03 Turawa: trzeci przetarg w sprawie budowy PSZOK Samorząd Turawy po raz trzeci ogłosił przetarg na budowę PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. » więcej 2019-04-18, godz. 10:00 Nasypy rosną, sieci już gotowe. Front robót na obwodnicy Myśliny Dobiega końca przygotowanie nasypów drogowych na budowie obwodnicy Myśliny. Równolegle budowlańcy pracują przy obiektach mostowych, gdzie kładziona jest już i ... » więcej 2019-04-17, godz. 17:35 Panie mogą się starać o ponowne wyliczenie emerytury. Na złożenie wniosku pozostał niecały tydzień Do 23 kwietnia kobiety, które urodziły się w 1953 roku mają czas, aby korzystnie przeliczyć emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ustalić nową wysoko ... » więcej 2019-04-17, godz. 15:00 Ruszyła III edycja Dragons Den, czyli w biznesie potrzebne jest doświadczenie Najlepiej uczyć się na cudzych błędach - taka idea przyświeca Programowi Mentoringu Biznesowego. Pomysł organizacji biznesowych w naszym regionie polega na ty ... » więcej 2019-04-16, godz. 21:30 Spada bezrobocie na Opolszczyźnie. 22,5 tysiąca osób pozostaje bez pracy, co stanowi połowę liczby bezrobotnych sprzed ... - Od kilku lat mamy w regionie systematyczny spadek bezrobocia, a obecnie parametr nie przekracza 6,3 procent - podkreślił w Loży Radiowej Piotr Wach, radny s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »