Radio Opole » Gospodarka
2018-03-05, 12:05 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o wyłączeniu niektórych niedziel z handlu

Goście Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 04.03.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 04.03.18 [fot. Marcin Skomudek]
Niedziela 11 marca będzie pierwszą, podczas której nie będziemy mogli robić zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych.
Zgodnie z ustawą, od 1 marca zakupy w dużych sklepach i centrach handlowych będą możliwe tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W Niedzielnej Loży Radiowej spytaliśmy opolskich polityków, co sądzą na ten temat.

Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że głównym celem tej ustawy było przyjęcie m.in. postulatu środowisk pracowniczych, połączonego z postulatem rodzimego, drobnego kapitału polskiego.

- Te małe formy handlowe - tam obroty spadły drastycznie - mówił Kłosowski. - Te interesy się zwijały, krótko mówiąc, przez te lata hossy dla hipermarketów. Oczekiwania tych środowisk, tych solidarnościowych, związkowych i tego średniego i drobnego kapitału handlowego polskiego, były bardzo daleko posunięte. To, co przyjęto w tej ustawie, jest swego rodzaju kompromisem, bo tam postulowano soboty i niedziele a wprowadzono tylko niedziele.

- Jednym z głównych tematów, jakie mają znaczenie w tym kontekście, to zmiana kultury spędzania czasu wolnego w niedzielę i święta przez rodzinę - uważa Ryszard Gala z Mniejszości Niemieckiej. - No bo powiedzmy sobie uczciwie: te centra handlowe są pewną alternatywą dla części społeczeństwa, że można sobie zrobić tam właśnie wycieczkę rodzinną, przejść, zobaczyć, może przy okazji coś kupić. Gdybym powiedział, że nie korzystałem w niedzielę z zakupów, to bym skłamał, ale rzadko, wyjątkowo, jeśli człowiek już czegoś naprawdę potrzebuje. Żeby urządzić sobie niedzielne popołudnie, wizytując centrum handlowe, to absolutnie nie. I myślę, że można bez tego żyć.

Sebastian Wojciechowski z Platformy Obywatelskiej uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby podwyższenie płacy dla pracowników za pracę w niedzielę, a nie wprowadzanie zakazów.

- Czyli, kto będzie chciał pracować, to po prostu więcej zarobi pieniędzy - mówi polityk PO. - Ja również nie chodzę z zasady w niedzielę do marketów. Nie wydaje mi się, żeby ta sytuacja wpłynęła jakoś destrukcyjnie na hipermarkety. Tu jest także kolejna duża rola dla samorządów, bo jednak bardzo dużo osób wybiera taką formę spędzenia wolnego czasu, żeby zaproponować coś innego tym ludziom. Bo skoro ci ludzie mieliby jakąś taką rozsądna alternatywę, to podejrzewam, że mało komu chce się przepychać w centrum handlowym z dziećmi.

- Jestem przeciwny wszelkim ograniczeniom nakładanym na obywateli - powiedział Przemysław Pytlik z Nowoczesnej. - Moim zdaniem, każdy powinien sobie sam ustalać grafik, jak chce spędzać dany dzień. Nie jestem też entuzjastą spędzania czasu z rodzina w hipermarketach. Wolałbym, żeby spędzali ten czas na wolnym powietrzu, chociaż ostatnie badania, które zostały upublicznione, pokazują, że Polacy wolą spędzać wolny czas w niedzielę przed komputerem, w internecie. Więc to też nie jest tak, że gremialnie wszyscy Polacy lecą do marketów.

- To nie zakaz handu a ograniczenie - tłumaczył natomiast Paweł Grabowski z Kukiz'15. - To nie będzie żadnego zakazu, bo w tej ustawie jest ponad 30 wyłączeń. Sklepy małe osiedlowe będą czynne. To nie jest tak, że nagle cała Polska zostanie zamknięta w niedzielę. Nie, sklepy będzie nadal funkcjonować. Faktycznie jest coś takiego jak kult spędzania wolnego czasu w galeriach handlowych i dla mnie jest to z jednej strony ciekawy eksperyment wprowadzenie tego ograniczenia, bo jest wiele innych ciekawych miejsc, w których można spędzać czas. Chociażby można pojechać do zamku w Mosznej.

Dodajmy, że od 1 stycznia przyszłego roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Gospodarka

2018-06-18, godz. 21:30 Opole: najlepsze pomysły branży energetycznej w MBP. Za nami kolejna edycja Startup Mixer Innowacyjne pomysły i ciekawe rozwiązania - za nami 33. edycja Startup Mixer. 5 najlepszych projektów związanych z nowatorstwem energetycznym zaprezentowano n ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:00 Remontują drogi lokalne, bo mieszkańcy tego oczekują Cztery odcinki dróg lokalnych będą w tym roku remontowane, a sfinansuje to samorząd gminy Bierawa. Co roku urzędnicy szukają wykonawców remontów odcinków dróg ... » więcej 2018-06-18, godz. 11:00 Kędzierzyn-Koźle i spółka gazownicza razem dla lepszego powietrza Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny będą ze sobą współpracować na rzecz poprawy jakości powietrza w mi ... » więcej 2018-06-17, godz. 14:30 Remontują przedwojenny urząd. Będzie siedzibą policji i poczty Rozpoczął się długo wyczekiwany remont przedwojennego urzędu w Cisku. Budynek jest w fatalnym stanie. Od kilku lat parter nie był użytkowany. Działający tam p ... » więcej 2018-06-17, godz. 14:00 Oceniali wymiona, nogi i chód. Na Opolagrze zaprezentowały się dorodne krowy [ZDJĘCIA] Wystawa bydła hodowlanego to jedna z atrakcji trzeciego dnia Opolagry 2018 na lotnisku w Kamieniu Śląskim. Krowy podzielono na kilkanaście kategorii. » więcej 2018-06-17, godz. 08:00 Mieszkańcy Prószkowa mogą dostać dotację na wymianę pieców na ekologiczne 120 tysięcy złotych przeznaczyły władze Prószkowa na dotacje na zadania służące ochronie powietrza. Mieszkańcy gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie wym ... » więcej 2018-06-16, godz. 18:00 Gminy będą dochodzić swoich racji w sądzie Sąd rozstrzygnie śmieciowy spór kilkunastu gmin z nyskimi decydentami. Sprawa dotyczy opłat za składowanie odpadów komunalnych w Domaszkowicach. Zdaniem oście ... » więcej 2018-06-16, godz. 12:00 Wygaszanie baterii i redukcja emisji pyłów. Zakłady Koksownicze inwestują w ochronę środowiska Zdzieszowickie Zakłady Koksownicze zredukują produkcję koksu i wygaszą dwie baterie, eliminując w ten sposób negatywny wpływ na środowisko. Inwestycje, opiewa ... » więcej 2018-06-15, godz. 18:00 Najnowocześniejsze maszyny rolnicze prezentują się na Opolagrze w Kamieniu Śląskim [ZDJĘCIA] Ponad 400 wystawców z całej Europy prezentuje się na XV Opolagrze, największej w regionie wystawie maszyn i urządzeń rolniczych w Kamieniu Śląskim. Na płycie ... » więcej 2018-06-15, godz. 17:00 Dobrodzień: będzie remont rynku, parku i okolic Domu Kultury Dobrodzień wyremontuje rynek, tereny w okolicach Domu Kultury i park jordanowski. Miasto podpisało dzisiaj (15.06) umowę na rewitalizację w ramach Regionalneg ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »