Radio Opole » Gospodarka
2018-03-05, 12:05 Autor: Roman Juranek

Opolscy politycy o wyłączeniu niektórych niedziel z handlu

Goście Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 04.03.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 04.03.18 [fot. Marcin Skomudek]
Niedziela 11 marca będzie pierwszą, podczas której nie będziemy mogli robić zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych.
Zgodnie z ustawą, od 1 marca zakupy w dużych sklepach i centrach handlowych będą możliwe tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W Niedzielnej Loży Radiowej spytaliśmy opolskich polityków, co sądzą na ten temat.

Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że głównym celem tej ustawy było przyjęcie m.in. postulatu środowisk pracowniczych, połączonego z postulatem rodzimego, drobnego kapitału polskiego.

- Te małe formy handlowe - tam obroty spadły drastycznie - mówił Kłosowski. - Te interesy się zwijały, krótko mówiąc, przez te lata hossy dla hipermarketów. Oczekiwania tych środowisk, tych solidarnościowych, związkowych i tego średniego i drobnego kapitału handlowego polskiego, były bardzo daleko posunięte. To, co przyjęto w tej ustawie, jest swego rodzaju kompromisem, bo tam postulowano soboty i niedziele a wprowadzono tylko niedziele.

- Jednym z głównych tematów, jakie mają znaczenie w tym kontekście, to zmiana kultury spędzania czasu wolnego w niedzielę i święta przez rodzinę - uważa Ryszard Gala z Mniejszości Niemieckiej. - No bo powiedzmy sobie uczciwie: te centra handlowe są pewną alternatywą dla części społeczeństwa, że można sobie zrobić tam właśnie wycieczkę rodzinną, przejść, zobaczyć, może przy okazji coś kupić. Gdybym powiedział, że nie korzystałem w niedzielę z zakupów, to bym skłamał, ale rzadko, wyjątkowo, jeśli człowiek już czegoś naprawdę potrzebuje. Żeby urządzić sobie niedzielne popołudnie, wizytując centrum handlowe, to absolutnie nie. I myślę, że można bez tego żyć.

Sebastian Wojciechowski z Platformy Obywatelskiej uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby podwyższenie płacy dla pracowników za pracę w niedzielę, a nie wprowadzanie zakazów.

- Czyli, kto będzie chciał pracować, to po prostu więcej zarobi pieniędzy - mówi polityk PO. - Ja również nie chodzę z zasady w niedzielę do marketów. Nie wydaje mi się, żeby ta sytuacja wpłynęła jakoś destrukcyjnie na hipermarkety. Tu jest także kolejna duża rola dla samorządów, bo jednak bardzo dużo osób wybiera taką formę spędzenia wolnego czasu, żeby zaproponować coś innego tym ludziom. Bo skoro ci ludzie mieliby jakąś taką rozsądna alternatywę, to podejrzewam, że mało komu chce się przepychać w centrum handlowym z dziećmi.

- Jestem przeciwny wszelkim ograniczeniom nakładanym na obywateli - powiedział Przemysław Pytlik z Nowoczesnej. - Moim zdaniem, każdy powinien sobie sam ustalać grafik, jak chce spędzać dany dzień. Nie jestem też entuzjastą spędzania czasu z rodzina w hipermarketach. Wolałbym, żeby spędzali ten czas na wolnym powietrzu, chociaż ostatnie badania, które zostały upublicznione, pokazują, że Polacy wolą spędzać wolny czas w niedzielę przed komputerem, w internecie. Więc to też nie jest tak, że gremialnie wszyscy Polacy lecą do marketów.

- To nie zakaz handu a ograniczenie - tłumaczył natomiast Paweł Grabowski z Kukiz'15. - To nie będzie żadnego zakazu, bo w tej ustawie jest ponad 30 wyłączeń. Sklepy małe osiedlowe będą czynne. To nie jest tak, że nagle cała Polska zostanie zamknięta w niedzielę. Nie, sklepy będzie nadal funkcjonować. Faktycznie jest coś takiego jak kult spędzania wolnego czasu w galeriach handlowych i dla mnie jest to z jednej strony ciekawy eksperyment wprowadzenie tego ograniczenia, bo jest wiele innych ciekawych miejsc, w których można spędzać czas. Chociażby można pojechać do zamku w Mosznej.

Dodajmy, że od 1 stycznia przyszłego roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Gospodarka

2018-03-22, godz. 21:15 Prezes Wód Polskich o zadaniach opolskich jednostek Zarząd zlewni oraz jednostka realizująca projekty mają swoje siedziby w Opolu w ramach nowego obowiązującego od 1 stycznia prawa wodnego. » więcej 2018-03-22, godz. 15:00 Brzeskie samorządy mają problem z inwestycjami drogowymi Starostwo Powiatowe w Brzegu zdecydowało pod koniec ubiegłego roku, że zmodernizuje jedną z głównych arterii w centrum miasta. Ulica Chrobrego będzie miała no ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:30 Ponad 400 uczestników i 1100 rozmów handlowych. W Opolu trwa Automotive Cee Day Ponad 400 uczestników i ponad 1100 rozmów biznesowych w ciągu dwóch dni. W Opolu już po raz piąty odbywa się Automotive Cee Day. To doskonały sposób do zawier ... » więcej 2018-03-22, godz. 10:45 Najgorsza droga w gminie będzie wyremontowana Rozjechane pobocza, dziurawy asfalt, wieczne kałuże i brak chodnika - tak wygląda najgorsza droga gminy Strzelce Opolskie. A ruch na niej jest duży i to przez ... » więcej 2018-03-21, godz. 19:30 20 milionów da rząd samorządom na nowe drogi na Opolszczyźnie Ponad 20 milionów złotych otrzyma Opolszczyzna na budowę nowych dróg. Są to pieniądze, które rząd przeznaczył na inwestycje realizowane przez samorządy. W cał ... » więcej 2018-03-21, godz. 18:30 Prywatny inwestor chce w Kędzierzynie-Koźlu wybudować 125 domków jednorodzinnych 125 domków jednorodzinnych, drogi dojazdowe i chodniki mają powstać na osiedlu Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Takie plany ma prywatny inwestor ze Śląska. Pierws ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:30 Subwencja do zwrotu, a powiat może popaść w finansowe tarapaty Starostwo Powiatowe w Namysłowie decyzją Ministerstwa Finansów musi zwrócić 3,5 mln złotych źle pobranej subwencji oświatowej. Chodzi o podopiecznych Młodzież ... » więcej 2018-03-21, godz. 07:00 Rośnie liczba cudzoziemców zgłaszanych do opolskiego ZUS. Dominują obywatele Ukrainy Prawie 300 cudzoziemców na początku tego roku zgłosiło prowadzenie działalności gospodarczej w opolskim ZUS-ie. Z każdym miesiącem przybywa zagranicznych prac ... » więcej 2018-03-20, godz. 17:00 "List intencyjny nie jest wiążący". Władze Opola tłumaczą sprawę zamiany gruntów Opolski ratusz broni dokonanych i planowanych transakcji z biznesmenem Ryszardem Wójcikiem dotyczącej zamiany gruntów. Miasto opublikowało list intencyjny, kt ... » więcej 2018-03-20, godz. 16:45 Centrum Usług Wspólnych w Opolu podwoi zatrudnienie. Szukają 100 pracowników Podwojenie liczby pracowników planuje Centrum Usług Wspólnych PwC w Opolu. Podczas śniadania prasowego poinformowano o rekrutacji 100 pracowników w ciągu 12 m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »