Radio Opole » Gospodarka
2014-10-03, 13:19 Autor: Radio Opole

Przetrwają tylko innowacyjni

Około 25 procent cementu w Polsce produkowane jest na Opolszczyźnie. - Nasz region staje się liderem w wytwarzaniu wyrobów betonowych - tak uważa prezes cementowni Górażdże Andrzej Balcerek.

Z tą branżą w Górażdżach spotkał się dzisiaj marszałek regionu Andrzej Buła, a głównym tematem spotkania była współpraca przemysłu z nauką.

Wskazywano, że przyszłością firm jest kooperacja z naukowcami i szeroko pojęte innowacje.

- Od tego nie ma odwrotu - podkreśla Edward Kirejczyk, dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. - Zamówienia, które opierają się na taniej sile roboczej, przenoszą się do Bułgarii czy Rumunii i nie ma na to ratunku. Musimy zacząć coś robić bardziej zaawansowanego, inaczej pozostaniemy w ciągłym kryzysie - podkreślił.

Tym bardziej - przekonywano - że na innowacje stawia też Unia Europejska.

- Do 2020 roku Komisja nie będzie już dotować zakupu nowych maszyn - tłumaczy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim. - Na prowadzenie badań będą dotacje, natomiast na zakup nowych maszyn czy technologii tylko pożyczki - wyjaśnia.

Zdaniem ekonomisty dr. Witolda Potwory, to dobre rozwiązanie. - My psujemy rynek poprzez system bezzwrotnych dotacji, ponieważ wielu przedsiębiorców utrzymuje się na rynku głównie dzięki takiej pomocy - mówi Potwora.

Było to już kolejne spotkanie marszałka z przedstawicielami opolskiego przemysłu, jego celem było omówienie problemów tej branży i możliwości jej wsparcia.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2019-05-25, godz. 13:20 Oferty hoteli, pensjonatów i letnich atrakcji. W Opolu trwają Międzynarodowe Targi Turystyczne Wystawcy z różnych zakątków Polski i zagranicy prezentują w Opolu swoje wakacyjne oferty i pomysły na spędzenie letniego wypoczynku. W stolicy regionu trwają ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:30 Nysa zaciągnie duży kredyt. Pieniądze mają pomóc w sfinansowaniu ważnych inwestycji Nysa może zaciągnąć 32-milionowy kredyt. Zielone światło do pożyczenia pieniędzy dali władzom gminy miejscy rajcy podczas ostatniej sesji rady gminy. » więcej 2019-05-23, godz. 18:30 Festiwal Kariery. W tym roku tłumaczono, że czasami zza biurka należy wyjść na siłownię Sport pomaga w karierze. Takie wnioski płyną z trwającego w Opolu Festiwalu Kariery pod hasłem 'Zdrowa kariera przed Tobą”. Znani dziennikarze, socjologowie c ... » więcej 2019-05-23, godz. 15:25 W Opolu rozmawiano o problemach rolników, hodowców i rybaków Wspólna polityka rolna, dopłaty bezpośrednie, ASF, sytuacja rybaków śródlądowych i zbliżająca się perspektywa finansowa Unii Europejskiej. O tych problemach r ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:17 OCRG refunduje szkolenia kierowników. Pieniądze na ten cel daje Unia Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot pieniędzy za kursy i studia, które podnoszą ich kompetencje i oraz ich menedżerów. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ra ... » więcej 2019-05-22, godz. 21:00 Namysłów wyremontuje osiedlowe drogi. Miasto przymierzało się do tej inwestycji od 2016 roku Prawie 2 miliony złotych trafiło do Namysłowa w ramach tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki dofinansowaniu, remontu doczekają się ulice Lipo ... » więcej 2019-05-22, godz. 20:00 Zintegrowany System Kwalifikacji pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. Skorzystają pracodawcy i szukający zatrudni ... Ma być łatwiej dla pracodawców i osób poszukujących pracy. Instytut Badań Edukacyjnych wdraża Zintegrowany System Kwalifikacji. To rozwiązanie pozwoli opisać, ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki powstanie punkt zbiórki odpadów W czerwcu może rozpocząć się budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych gminy Strzeleczki. Do tej pory nie było takiego miejsca, do którego mieszka ... » więcej 2019-05-22, godz. 12:00 Budują nową ulicę w strefie. Będzie alternatywą dla autostrady Do końca maja roboty będą ukończone i kolejny odcinek ulicy Europejskiej w strefie gospodarczej pod Ujazdem zostanie oddany do użytku. Na razie kończy się ona ... » więcej 2019-05-22, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe będzie gotowe do końca wakacji. Wciąż nie wiadomo, co z budynkiem dworca Na półmetku jest budowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »