Radio Opole » Gospodarka
2014-10-03, 13:19 Autor: Radio Opole

Przetrwają tylko innowacyjni

Około 25 procent cementu w Polsce produkowane jest na Opolszczyźnie. - Nasz region staje się liderem w wytwarzaniu wyrobów betonowych - tak uważa prezes cementowni Górażdże Andrzej Balcerek.

Z tą branżą w Górażdżach spotkał się dzisiaj marszałek regionu Andrzej Buła, a głównym tematem spotkania była współpraca przemysłu z nauką.

Wskazywano, że przyszłością firm jest kooperacja z naukowcami i szeroko pojęte innowacje.

- Od tego nie ma odwrotu - podkreśla Edward Kirejczyk, dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. - Zamówienia, które opierają się na taniej sile roboczej, przenoszą się do Bułgarii czy Rumunii i nie ma na to ratunku. Musimy zacząć coś robić bardziej zaawansowanego, inaczej pozostaniemy w ciągłym kryzysie - podkreślił.

Tym bardziej - przekonywano - że na innowacje stawia też Unia Europejska.

- Do 2020 roku Komisja nie będzie już dotować zakupu nowych maszyn - tłumaczy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim. - Na prowadzenie badań będą dotacje, natomiast na zakup nowych maszyn czy technologii tylko pożyczki - wyjaśnia.

Zdaniem ekonomisty dr. Witolda Potwory, to dobre rozwiązanie. - My psujemy rynek poprzez system bezzwrotnych dotacji, ponieważ wielu przedsiębiorców utrzymuje się na rynku głównie dzięki takiej pomocy - mówi Potwora.

Było to już kolejne spotkanie marszałka z przedstawicielami opolskiego przemysłu, jego celem było omówienie problemów tej branży i możliwości jej wsparcia.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2019-05-18, godz. 15:55 Pod Grodkowem może powstać olbrzymia obora. Mieszkańcy podzieleni W okolicach Bogdanowa pod Grodkowem może niebawem powstać spora ferma bydła. Spółka Polagri powiązana z leżącym pod Nysą zakładam Bioagra planuje budowę obory ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:00 "Partnerstwo Borów Niemodlińskich" rozdysponuje pieniądze na projekty o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kultu ... Ponad 1,5 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo Borów Niemodlińskich' na ogólnodostępne niekomercyjne projekty z zakresu ... » więcej 2019-05-17, godz. 18:15 Problemy hodowców z pogodą. Karpi nie zabraknie, ale ryba może być mniejsza Pogoda nie sprzyja opolskim hodowcom karpia. Zbyt wysokie temperatury na początku kwietnia i zbyt niskie w maju spowodowały, że opóźniony został cykl produkcy ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:15 Brzeskie wodociągi produkują prąd ze ścieków i tłuszczów. Energia pokrywa większość zapotrzebowania spółki Oprócz zaopatrywania w wodę i odbioru nieczystości, produkują także prąd. Dzięki biogazowi pozyskiwanemu między innymi ze ścieków, brzeskie wodociągi są w sta ... » więcej 2019-05-16, godz. 20:39 Z unijnych dotacji korzystali najlepiej i najsprawniej. Firmy z Opolszczyzny wyróżnione Miliard złotych dofinansowania z pieniędzy unijnych trafiło do opolskich przedsiębiorców. Na uroczystej gali „Opolski TOP 15-lecia” w Filharmonii Opolskiej wy ... » więcej 2019-05-16, godz. 17:00 Planistyczne przepisy utrudniają życie gminom oraz inwestorom Samorządy lokalne mają problemy z przeprowadzeniem szybkich zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Bez takich uregulowań prawnych nie mo ... » więcej 2019-05-16, godz. 14:43 LG Chem zainwestuje w Opolu 4,5 mld złotych? Koncern LG Chem chce zainwestować w Opolu. Z informacji, które przekazał Puls Biznesu wynika, że w strefie ekonomicznej w Opolu za 4,5 mld złotych miałaby pow ... » więcej 2019-05-16, godz. 10:00 Oleskie starostwo sięga po dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. Trwają dwa remonty dróg powiatowych Około trzech miesięcy potrwa remont dwóch dróg w powiecie oleskim w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2019-05-15, godz. 18:00 Pola paneli fotowoltaicznych są lepiej opłacalne od uprawy ziemi Powstaniem wielohektarowej farmy fotowoltaicznej zainteresowane są spółki rolnicze z gminy Głuchołazy. Na ten cel chcą przeznaczyć swoje grunty. Po zainstalow ... » więcej 2019-05-15, godz. 16:00 Kluczborski magistrat czeka na uwagi w sprawie dwóch proponowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej Dwa warianty przebiegu drogi S11 przez gminę Kluczbork zaproponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do 27 maja kluczborski magistrat będzie pr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »