Radio Opole » Gospodarka
2014-10-03, 13:19 Autor: Radio Opole

Przetrwają tylko innowacyjni

Około 25 procent cementu w Polsce produkowane jest na Opolszczyźnie. - Nasz region staje się liderem w wytwarzaniu wyrobów betonowych - tak uważa prezes cementowni Górażdże Andrzej Balcerek.

Z tą branżą w Górażdżach spotkał się dzisiaj marszałek regionu Andrzej Buła, a głównym tematem spotkania była współpraca przemysłu z nauką.

Wskazywano, że przyszłością firm jest kooperacja z naukowcami i szeroko pojęte innowacje.

- Od tego nie ma odwrotu - podkreśla Edward Kirejczyk, dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. - Zamówienia, które opierają się na taniej sile roboczej, przenoszą się do Bułgarii czy Rumunii i nie ma na to ratunku. Musimy zacząć coś robić bardziej zaawansowanego, inaczej pozostaniemy w ciągłym kryzysie - podkreślił.

Tym bardziej - przekonywano - że na innowacje stawia też Unia Europejska.

- Do 2020 roku Komisja nie będzie już dotować zakupu nowych maszyn - tłumaczy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim. - Na prowadzenie badań będą dotacje, natomiast na zakup nowych maszyn czy technologii tylko pożyczki - wyjaśnia.

Zdaniem ekonomisty dr. Witolda Potwory, to dobre rozwiązanie. - My psujemy rynek poprzez system bezzwrotnych dotacji, ponieważ wielu przedsiębiorców utrzymuje się na rynku głównie dzięki takiej pomocy - mówi Potwora.

Było to już kolejne spotkanie marszałka z przedstawicielami opolskiego przemysłu, jego celem było omówienie problemów tej branży i możliwości jej wsparcia.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2020-05-29, godz. 21:10 Ostatni weekend na rozliczenie się z fiskusem. Można dopisać lub zmienić wspieraną organizację pozarządową Ostatni dzwonek na złożenie rocznego rozliczenia PIT. W tym roku wyjątkowo można to zrobić do 1 czerwca, a nie do 30 kwietnia. » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach przeznaczył zarząd województwa opolskiego Jako pomoc bezzwrotna to działanie jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatów brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i… » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 100 tysięcy do wzięcia na wymianę kopciuchów Mieszkańcy gminy Reńska Wieś mogą sięgnąć po dotacje na wymianę starych palenisk na ekologiczne. To pierwszy rok, gdy samorząd przeznacza na to pieniądze ze swojego… » więcej 2020-05-28, godz. 15:15 753 przedsiębiorców z woj. opolskiego sięgnęło już po pieniądze z tarczy antykryzysowej Blisko 92 miliony złotych rozdysponowały do tej pory powiatowe urzędy pracy na pomoc opolskim przedsiębiorcom stratnym z powodu pandemii. Tak wynika z 'licznika… » więcej 2020-05-28, godz. 13:00 Opolanie coraz chętniej decydują się na urlopy ojcowskie Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie ponad 1400 O… » więcej 2020-05-28, godz. 12:00 Po ubiegłorocznych problemach z wodą inwestują w studnie i hydrofory Rozpoczynają się prace przy wartym niemal 4 miliony zł projekcie poprawy gospodarki wodnej w gminie Ujazd. Do przyszłego roku ma być zrealizowanych kilka inwestycji… » więcej 2020-05-28, godz. 09:30 Ruszył remont części ulicy Plebiscytowej w Opolu. Będą dwa tygodnie utrudnień Rozpoczął się remont odcinka ulicy Plebiscytowej w Opolu. » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Plac zabaw z kołem młyńskim i staw wiejski powstaną w Starym Ujeździe Zamiast zarośniętego chwastami terenu, ma być nowy plac rekreacyjny a miejsce, o którym tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają, że był tam staw ma zyskać swój pierwotny… » więcej 2020-05-27, godz. 09:45 Epidemię i wakacje wykorzystają na remont szkoły. Placówka w Kałkowie doczeka się termomodernizacji oraz wymiany instalacji… Szkoła podstawowa w Kałkowie doczeka się poważnego remontu. Inwestycja wpłynie pozytywnie na środowisko, a także zapewni oszczędności gminnej kasie. » więcej 2020-05-26, godz. 18:00 Zmienia się otoczenie Centrum Tradycji Strażackiej w Rudnikach. Gmina remontuje też swoje drogi Gmina Rudniki na razie nie wstrzymuje inwestycji. W ostatnich dniach zakończyły się prace budowlane wokół wyremontowanego Centrum Tradycji Strażackiej i Historii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »