Radio Opole » Gospodarka
2014-10-03, 13:19 Autor: Radio Opole

Przetrwają tylko innowacyjni

Około 25 procent cementu w Polsce produkowane jest na Opolszczyźnie. - Nasz region staje się liderem w wytwarzaniu wyrobów betonowych - tak uważa prezes cementowni Górażdże Andrzej Balcerek.

Z tą branżą w Górażdżach spotkał się dzisiaj marszałek regionu Andrzej Buła, a głównym tematem spotkania była współpraca przemysłu z nauką.

Wskazywano, że przyszłością firm jest kooperacja z naukowcami i szeroko pojęte innowacje.

- Od tego nie ma odwrotu - podkreśla Edward Kirejczyk, dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. - Zamówienia, które opierają się na taniej sile roboczej, przenoszą się do Bułgarii czy Rumunii i nie ma na to ratunku. Musimy zacząć coś robić bardziej zaawansowanego, inaczej pozostaniemy w ciągłym kryzysie - podkreślił.

Tym bardziej - przekonywano - że na innowacje stawia też Unia Europejska.

- Do 2020 roku Komisja nie będzie już dotować zakupu nowych maszyn - tłumaczy Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim. - Na prowadzenie badań będą dotacje, natomiast na zakup nowych maszyn czy technologii tylko pożyczki - wyjaśnia.

Zdaniem ekonomisty dr. Witolda Potwory, to dobre rozwiązanie. - My psujemy rynek poprzez system bezzwrotnych dotacji, ponieważ wielu przedsiębiorców utrzymuje się na rynku głównie dzięki takiej pomocy - mówi Potwora.

Było to już kolejne spotkanie marszałka z przedstawicielami opolskiego przemysłu, jego celem było omówienie problemów tej branży i możliwości jej wsparcia.

Posłuchaj:

Piotr Wójtowicz

Gospodarka

2020-02-19, godz. 16:00 Trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Prawie gotowe są olbrzymie osadniki Niemal rok temu rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Zaawansowanie prac jest na poziomie 15%, ale wykonano już największe elementy… » więcej 2020-02-19, godz. 09:03 Ostatnia szansa na dotacje. Kietrzański LGD "Płaskowyż Dobrej Ziemi" ogłosi osiem naborów Na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na wyposażenia obiektów pełniących funkcje społeczne, turystyczne lub rekreacyjne i miejsce związane z zagospodarowaniem… » więcej 2020-02-18, godz. 21:00 Rolnicy spodziewają się suszy, dlatego chcą zmian w szacowaniu strat Rolnicy chcą zmiany przepisów dotyczących obliczania strat związanych z suszą. Po doświadczeniach z ubiegłego roku część czuła się pokrzywdzona, ponieważ na polach… » więcej 2020-02-18, godz. 18:45 Waloryzacja rent i emerytur. Od 1 marca wzrośnie kwota wypłacanych świadczeń Od marca najniższa emerytura wyniesie 1200 złotych brutto. W tym roku wskaźnik waloryzacji wyznaczono na 103,56%. Na waloryzacji zyskają również osoby, które do… » więcej 2020-02-18, godz. 15:30 Powiat brzeski chce pozbyć się części dróg. Ma to przynieść oszczędności i uporządkować chaos Powiat brzeski szuka kolejnych oszczędności. Po ostatniej decyzji radnych w sprawie likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych, samorząd chce pozbyć się także części… » więcej 2020-02-17, godz. 09:59 ZUS plus, czyli składki od dochodu a nie przychodu. Wnioski można składać do 2 marca 775 przedsiębiorców z naszego regionu chce przystąpić do Małego ZUS-u plus. To zmiany, które obniżą wysokość składek, ponieważ będą proporcjonalne do dochodu a… » więcej 2020-02-15, godz. 14:00 Dwie dotacje, a trzy budynki będą wyremontowane Dzięki unijnym dotacjom trzy budynki w gminie Strzeleczki przejdą gruntowne remonty. Będą ocieplone, wymienione zostaną dachy oraz piece. Dzięki temu w przyszłości… » więcej 2020-02-15, godz. 10:30 Głubczyckie starostwo planuje w tym roku jedną inwestycję. Główne siły budżetowe skierowane na spłatę zadłużeń - Ten rok finansowo będzie ostrożny i zachowawczy - tak tegoroczne założenia budżetowe powiatu głubczyckiego określa starosta Piotr Soczyński. Jedyna zaplanowana… » więcej 2020-02-15, godz. 07:30 Kędzierzyn-Koźle: będzie remont kolejnej ważnej drogi na osiedlu Piastów Ulica Królowej Jadwigi na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie solidny remont. Dzięki temu powstanie też wiele nowych miejsc parkingowych. W najbliższych… » więcej 2020-02-14, godz. 19:00 Czy Prószków stoi przed zagrożeniem skażenia środowiska? Konieczna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Prószków szykuje się do rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest priorytetem z kilku względów: ekologicznych, możliwości technicznych obecnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »