Radio Opole » Sport i turystyka
2022-04-18, 17:09 Autor: Grzegorz Frankowski

Plan wykonany. Kędzierzyńska ZAKSA melduje się w półfinale rozgrywek PlusLigi

Trójkolorowi w akcji - [fot: zaksa.pl]
W rewanżowym meczu ćwierćfinałowym rozgrywek PlusLigi siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po raz drugi pokonali GKS Katowice. Tym razem w katowickim "Spodku" trójkolorowi wygrali 3:1 (27:29, 25:19, 25:20, 25:19) i awansowali do najlepszej czwórki zespołów, które walczyć będą o mistrzostwo Polski.
Pierwszy punkt po skutecznym bloku zdobyli gospodarze. W odpowiedzi zaatakował Aleksander Śliwka i mieliśmy remis 1:1. Dwie kolejne akcje należały do GKS-u, który objął prowadzenie 3:1. W odpowiedzi ZAKSA zdobyła cztery punkty z rzędu i odskoczyła na dwa ,,oczka’’ 5:3. Potem lepiej radzili sobie ambitnie grający katowiczanie, którzy po kilku dobrych atakach odrobił straty, a następnie wyszli na prowadzenie 10:8, a później 17:13. Decydująca część premierowej odsłony rozpoczęła się przy wyniku 20:17 dla rywali. W następnych akcjach GKS nadal był bardziej skuteczny, co dało katowickiej drużynie prowadzenie 24:21. ZAKSA grała jednak do końca. Obroniła trzy piłki setowe i o wygranej decydowała gra na przewagi. Lepiej wojnę nerwów wytrzymali siatkarze GKS-u, którzy wygrali 29:27 i objęli prowadzenie w spotkaniu 1:0.

Drugi set rozpoczął się od szybkiego prowadzenia kędzierzynian 5:0. ZAKSA cały czas utrzymywała odpowiedni poziom koncentracji, co przekładało się na zdobywanie kolejnych punktów i budowanie przewagi. Drużyna trenera Cretu w tej odsłonie była znacznie lepsza w każdym elemencie gry i nie miała problemu z odniesieniem zwycięstwa 25:19.

Kolejny set był już zdecydowanie bardziej wyrównany. Obie drużyny długo zdobywały praktycznie punkt za punkt. Tak było do wyniku 14:14. Kolejne dwa "oczka" zdobył GKS i trener Cretu od razu poprosił o czas na żądanie. Krótka przerwa przyniosła pożądany efekt, bo za chwilę ZAKSA doprowadziła do wyrównania 17:17. Za moment dwa punkty z rzędu zdobywa GKS, potem to samo robi ZAKSA i znowu mamy remis po 19. W końcówce kędzierzynianie rządzili już niepodzielnie na parkiecie, seryjnie zdobywali punkty, a seta wygrali do 20.

W czwartej partii kędzierzynianie z żelazną konsekwencją zdobywali kolejne punkty, budowali przewagę, seta wygrali pewnie 25:19, a całe spotkanie 3:1.

- To było dużo trudniejsze spotkanie niż to w Kędzierzynie-Koźlu – mówi Marcin Janusz, rozgrywający ZAKSY. Katowice podeszły do tego meczu, jak każdy zespół przeciwko nam. Dużo ryzykowali. W pierwszym secie do pewnego momentu wszystko im wychodziło. Później udało nam się ich dogonić. Niestety ta końcówka na przewagi przegrana, ale w kolejnych setach wróciliśmy do swojej dobrej gry. Oczywiście było trochę nerwowo, były takie momenty, które nie przydarzały nam się wcześniej. Najważniejsze, że w tak trudnym meczu, na tak trudnym terenie potrafimy mimo problemów wygrać.

W półfinale rozgrywek o mistrzostwo Polski rywalem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle będzie Aluron CMC Warta Zawiercie.
Marcin Janusz

Sport i turystyka

2024-06-24, godz. 19:38 ZAKSA potwierdza. Igor Grobelny będzie grać w Kędzierzynie-Koźlu Igor Grobelny został nowym zawodnikiem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. 31-letni przyjmujący od 2019 roku bronił barw Projektu Warszawa, z którym w minionym sezonie… » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 Patryk Stosz trzeci na mistrzostwach Polski w kolarstwie Patryk Stosz z kolejnym sukcesem na koncie. Tym razem kolarz z Kluczborka, który na co dzień ściga się w zawodowej grupie austriackiej Team Felt Felbermayr… » więcej 2024-06-22, godz. 17:10 Kolejarz Opole przegrał ze Startem Gniezno Kolejarz Opole nie dał rady liderowi i przegrał na własnym torze ze Startem Gniezno 41:49 w ramach 5. kolejki Krajowej Ligi Żużlowej. » więcej 2024-06-22, godz. 07:38 Mateusz Kamiński na dłużej w Odrze Opole Mateusz Kamiński zostaje na kolejny sezon w Odrze Opole. Kapitan niebiesko-czerwonych przedłużył umowę z klubem przy Oleskiej do końca czerwca 2025 roku. » więcej 2024-06-21, godz. 14:00 Patryk Stosz wygrywa kolarski klasyk na Mauritiusie Patryk Stosz wygrał jednodniowy kolarski klasyk na Mauritiusie. Pochodzący z Kluczborka kolarz zawodowej grupy Team Felt Felbermayr wyprzedził na mecie reprezentanta… » więcej 2024-06-21, godz. 12:14 "To bardzo wymagający przeciwnik". Polscy piłkarze grają na Euro "mecz o wszystko" Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegra dzisiaj (21.06) drugi mecz na mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni zmierzą się w Berlinie z zespołem Austrii… » więcej 2024-06-21, godz. 12:00 EURO 2024. Kluczborski sędzia piłkarskiej Ekstraklasy stawia na Polaków 'Reprezentacja Polski wygra dzisiejszy (21.06) mecz z Austrią na EURO 2024 w Niemczech'. To prognoza Jarosława Przybyła, doświadczonego arbitra piłkarskiej… » więcej 2024-06-20, godz. 18:16 Rafał Szymura w kędzierzyńskiej ZAKSIE. Wraca po 5 latach przerwy Rafał Szymura kolejnym zawodnikiem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Klub poinformował, że doświadczony przyjmujący wraca do kędzierzyńskiej ZAKSY po… » więcej 2024-06-20, godz. 07:30 Basen w Głubczycach gotowy na rozpoczęcie wakacji W najbliższą sobotę (22.06) otwarcie letniego basenu w Głubczycach. Będzie dostępny dla mieszkańców przez całe wakacje. W tym roku dodatkową atrakcją… » więcej 2024-06-19, godz. 11:54 Basen napełniony, grille czekają, będzie wakacyjny wypoczynek w Bąkowie Gotowy do sezonu letniego jest Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy w Bąkowie, koło Kluczborka. » więcej